| LisaJulie a întrebat:

Care este de fapt cea mai veche limba? Cei mau mulți spun ca ar fi ebraica

8 răspunsuri:
| PaulaPaulayt1 a răspuns:

¨Cea mai veche dovadă a unui limbaj a fost descoperită în simboluri cuneiforme, din tablete de lut hitite, babiloniene și sumeriene. Acestea au o vechime de 6.000 de ani. ¨ https://useit.ro/......26751.html

| Crackman a răspuns:

Cel mai corect este sa fii intrebat pe aia din babilon ca de acolo s-a rupt totul

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Cea mai veche limbă din lume, care încă e folosit, e cea tamilă. Potrivit experților, aceasta ar fi apărut cândva în perioada 5320 î.e.n. – 800 e.n. Aceasta e o limbă dravidiană, vorbită în sudul Indiei și în Sri Lanka.

| PaulaPaulayt1 a răspuns (pentru PaulaPaulayt1):

Tot de pe acel site

| LisaJulie explică (pentru PaulaPaulayt1):

Da și eu am auzit ca tamila ar fi mai veche decât scrierea cuneiforma

| kalasnicov22 a răspuns:

Sumeriana,egipteana si akkadiana.
Ebraica a aparut mult mai tarziu.

| ReddY25 a răspuns:

Greu de spus cu exactitate

| EestiSodalane a răspuns:

Nu există cea mai veche limbă. N-are cum să fie ebraica pentru că înaintea de ea era proto-ebraica. Depinde acum la ce te referi mai exact. Care este cea mai veche limbă încă existentă? Limbile se dezvolta, schimbă, propagă, se bifurcă. Vezi latina care s-a dezvoltat în limbile romanice de azi.