| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Care poate sa-mi explice celebra formula a lui Einstein. E=mc2
Se poate da exemplu de o aplicatie?
De ce se ia in considerare viteza luminii la puterea a2a? ( se refera la ciocnirea a 2 atomi fiecare avand viteza lumini?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand energia atinge viteza lumini se transforma in energie poti afla cata cantitate obti de materie prin calculul ala / energia este egala cu puterea a doua a materiei

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru sorinL1):

Mda vroiam ceva mai pe scurt imi ia 2 ore sa citesc tot ce e acolo.
Vroiam sa stiu daca exista vreo aplicatie numerica in care Energia sa fie egala cu masa inmultita cu viteza luminii la patrat.
Asta cu viteza luminii la patrat nu inteleg prea bine.
Daca avem vit luminii = viteza maxima posibila, atunci de ce apare la patrat intr-o formula?

Răspuns utilizator avertizat
| Ferruccio a răspuns:

Doar prin ridicarea vitezei luminii la patrat s-ar fi ajuns la echivalenta dintre energie si masa. Ce trebuie sa intelegi tu din ecuatia asta este: "energia este masa unui obiect accelerata la viteza luminii". Ceea ce inseamna ca atunci cand un obiect (o materie) se deplaseaza cu viteza luminii, este transformat in energie.
Ecuatia isi gaseste aplicatii in multe domenii, dar nu stiu sa-ti explic care si cum.

| shadovv a răspuns:

O explicatie practica/empirica este aceasta:
http://www.redorbit.com/media/uploads/2011/09/space-092811-005a-617x416.jpg

Poza nu a fost editata. Deformatia pe care o obserbi este de fapt forta de atractie exercitata asupra luminii. Gravitatie care pur si simplu indoaie existenta spatiala si temporala.