| SG1995 a întrebat:

Care sunt asemănările și diferențele dintre cult, religie și ideologie?

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Eu nu am in romana un termen pentru o grupare opresiva, fanatica si totalitara, bazata pe tehnici dure de manipulare, si atunci numesc o astfel de grupare cult, pentru ca asa i se spune in tarile anglo saxone; dar pe de alta parte in romana un cult este orice religie organizata.

| RAY a răspuns:

Eu cu tine si inca cativa putem face un cult, e avem nevoie de o ideologie nu?

| minrest a răspuns:

Uita, a punctat RAY bine. Iar o religie e un anumit tip de ideologie.

| SG1995 explică (pentru minrest):

Știu asta separat care ar fi diferențele și similaritățiile.

| minrest a răspuns (pentru SG1995):

Uite. In Coran scrie ca un credincios trebuie sa faca razboi paganilor (evreii si crestinii nu sunt considerati pagani) sase luni in fiecare an, razboiul se opreste daca acestia promit sa se converteasca, si se reia daca nu se tin de cuvant; acest razboi sfant se numeste Jihad. DAR. Cam incomod sa te bati ca bezmeticul in fiecare an, mai ales daca ai gospodarie. Cu timpul interpretarea ortodoxa a ajuns sa fie ca trebuie sa te bati cu tendintele pacatoase din tine. Dar recent au venit unii si au interpretat iar textul in sensul initial. O religie e mobila si lasa loc de interpretare; poti baza in ea ideologii diferite, chiar contrare, poti si sa nu o faci, si sa ramna un cadru mai relaxat.