| benny7 a întrebat:

Care sunt cele mai mari (globale) probleme, provocări cu care se confruntă omenirea și planeta noastră?

19 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Cresterea populatiei intr-un ritm alarmant. Asta duce si la poluare si la incalzire globala si ar mai fi obsesia unora de a conduce lumea prin orice mijloace gen banca mondiala.

| RAY a răspuns:

Indoctrinarea religioasa
armamentul nuclear
ritmul alarmant de crestere a populatiei
poularea
mult mai multe benny

| benny7 explică (pentru RAY):

Probleme globale pe care le-am creat noi înșine!*

| benny7 explică (pentru RAY):

Mulţúmesc!
Problemele globale sunt probleme ce afectează întreaga populație *.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Prostia și lipsa de educație e prima problema

| LPCTSTR a răspuns:

Țiganii laughing
[Nu m-am putut abține]

| NLS a răspuns:

-Poluarea (Franta, China, India, Arabia Saudita, Iran, Pakistan, Vietnam, Camerun, Qatar, etc)
-foametea in India, tarile africane, si unele regiuni izolate din Asia. Asta se datoreaza desigur exploziei demografice in zonele respective.
-incalzirea globala (cauza ar fi distrugerea stratului de ozon in primul rand)
-depozitarea deseurilor, in special cele radioactive sau periculoase
-cancerul
-lipsa apei potabile si a apei in general in multe tari din Africa si Asia

| SG1995 a răspuns:

Încălzirea globală, foametea, epidemiile, catastrofele naturale, prostia umana.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Pai le stii si tu ca se tot vorbeste despre ele: poluarea de toate tipurile, incalzirea globala (si asta este tot o consecinta a poluarii), cresterea alarmanta a populatiei in special in Asia si Africa, bolile incurabile (multe provocate chiar de activitatea omului), defrisarea padurilor, diferentele mari intre clasele sociale, etc.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Narcisismul si lacomia.

| benny7 explică:

Încălcări ale drepturilor omului: Bărbații și femeile (în această parte a lumii) trebuie să lupte împotriva multor nenorociri care locuiesc astăzi în societate. *

| benny7 explică:

Problema ecologică, terorismul, problema demografică!

| Doja a răspuns:

Lipsa de educatie in randul oamenilor, care duce la credinta in mituri precum suprapopulare, diversitate sau incalzire globala generata de om, sau credinta in socialismul global

| Alfred0703 a răspuns:

Religia.

| LawlietL886 a răspuns:

Încălzirea globală, uneori, chiar oamenii sunt adversarii oamenilor și al planetei(prin poluare, construirea de fabrici). Iar oamenii își bat joc de alți oameni numai pentru că fac parte dintr-un partid sau au o putere sau o poziție în societate mai mare. Ei bine putem spune că adversarul suprem al omului este chiar omul.

| ZeUs13 a răspuns:

PROSTIA,Rautatea,Invidia și Dușmănia laughing

| GigiDurul a răspuns:

Incalzirea globala, poluarea

| ColorPage a răspuns:

1. Lipsa hranei. Si ma refer la hrana naturala nu la inlocuitorii sintetici cu care suntem indopati.
2. Manipularea cu apa. Desi avem apa suficienta, sub diferite pretexte ni se interzice sa o folosim ca sa ni se poata vinde apa cu portia. Si asta, in ciuda faptului ca nu este mai buna/sanatoasa. Am aflat ca una din firmele mari si bine cotate, isi umple bidoanele (care se folosesc si la dozatoare) la un izvor din judetul Galati. Personal, ma indoiesc ca de acolo distribuie in toata tara. Dar e dovada ca e apa simpla de izvor.
3. Bolile si farmaceutica. Multe medicamente din farmacii, desi scumpe, sunt placebo. Cele care trateaza sunt folosite doar in spitale.
4. Suprapopularea. Indemnul biblic "inmultiti-va" era valabil cand erau putini oameni.
5. Poluarea. Supraindustrializarea...
6. si multe altele