| sabin89 a întrebat:

Cât de departe credeți că va merge Homo Tehnicoștiințificus? Va elimina tot ceea ce nu este creat de el și se va înconjura cu roboți?

9 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

La noi nu este cazul. Suntem protejati de manele mai ceva ca un firewall. laughing

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Nu vom ajunge acolo si asta e un lucru bun.

| NLS a răspuns:

"Va elimina tot ceea ce nu e creat de el"
"și se va înconjura cu roboți?"

Si robotii-s plamaditi de Sf. Petre, nu?

| sabin89 explică (pentru NLS):

Bună glumahappy

| sabin89 explică:

Sunt două întrebări acolo. Ai răspuns numai la a douahappy

| minrest a răspuns:

Nu exista homo ala, mi se pare ceva cam gay, eu sunt Homo sapiens; specia mea controleaza natura, o modifica, si face asta de mult, iar de cand o face ii merge bine. Da, o sa facem roboti ca avem nevoie de ei, dar o sa pastram si o parte din natura originala, asa, de frumusete, restul biotopurilor vor deveni un fel de parcuri uriase, iar odata cu trecerea la noul regim demografic in regiunile in care nu a avut loc deja, presiunea asupra naturii va incepe sa scada.

| sabin89 explică (pentru minrest):

Apreciez că ai răspuns și la prima întrebare, nu numai la a doua.

| Theo94 a răspuns:

Speram sa nu ne autodistrugem si sa continuam sa evoluam. In viitor datorita avansului tehnologic, stiintific omenirea va popula mai multe corpuri ceresti.
"We were born to inherit the stars."

| NLS a răspuns (pentru sabin89):

La prima, recomand sa revizionezi Back to the Future.

Inca n-am vazut masini zburatoare pe strazi, vecinu-miu se scoala la 5.30 sa-si plimbe cainele, n-are drona pentru asta,
nu ma pot teleporta din Germania in Romania, si nici hainele nu se muleaza automat pe mine sau nu se usuca singure.

Da, in ultimii ani e infricosator ce s-a realizat: roboti care danseaza, care iti tin de urat si iti dau sfaturi, insa inca NU sunt autonomi.
Tot ce invatat, au invatat dupa niste tipare, li s-au servit niste cunostinte pe tava, furate de pe internet.

Prima data sa vad un soft care traduce instant si perfect (nu ca acum) din orice limba in orice limba, texte tehnice sau stiintifice.

Pe urma discutam despre cucerit spatii si teleportari.

Ah, si se zvonea in urma cu vreo 6-7 ani, de nano-particule.
Adica materiale care isi pot reorganiza forma, prin rearanjarea structurilor atomice.
Pas. Inca nimic.

Pana la acestea, probabil ca vom vedea implanturi cu cipuri in creierul uman, prin care se va creste performanta de a face operatii logice si calcule, sau macar capacitatea de memorare.
Musk e foarte aproape.