| Inferno a întrebat:

Cate gauri are un pai?
(Nu inteleg de ce a fost refuzata intrebarea. Exceptand explicatia data de prostia userilor ce frecventeaza categoria)

Răspuns Câştigător
| iamprettybored a răspuns:

GÁURĂ, găuri, s. f. Scobitură, adâncitură, spărtură ivită de la sine sau anume făcută într-un corp, într-un material, în pământ etc.; cavitate, bortă.

În consecință, eu aș spune că paiul... este o gaură, practic. Sau "are" o singură gaură. Poți spune că are două guri, sau două ieșiri sau ceva, dar nu mai multe găuri.
Părerea mea. Interesantă întrebarea.

8 răspunsuri:
| JackR a răspuns (pentru iamprettybored):

Este corect, o gaura. Nu conteaza proportia lungime-diametru, un tub (pai) are o singura gaura, in lungul axei longitudinale.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Un pai nu are "gauri", deoarece exista o singura "gaura".

| relian a răspuns:

Daca faci referire la paie, atunci alea nu au gauri deloc laughing dar in ziua de azi lumea spune pai la mai multe chestii.Deci daca vorbim de planta la care tulpina este pai,aia nu are gauri, pe lungimea ei sunt noduri, dar gauri nu prea laughing Acum daca stam si rupem paiul, poate avea mai multe gauri, fctie de lungimea paiului, sau poate sa nu aibe nici una, asta daca rupi de la nod laughing

| Catalinjr a răspuns:

Doua happy

| m1dn1gh7 a răspuns:

Buna intrebarea. E o singura gaura cu 2 orificii. thinking

| Inferno explică (pentru relian):

Pai de baut. Ca la KFC.

| relian a răspuns (pentru Inferno):

Are o singura gaura. Tehnic vorbind.Acum daca vorbim di pct de vedere stiu si eu filosofic acolo lucrurile stau altfel, cred zic si eu.Sau daca luam ca si vorbire curenta, populara putem avea si 2 gauri laughing

| Inferno explică:

Este o problema de topologie simpla.
Un pai are o singura gaura.