| mixxjim a întrebat:

Ce credeti, biologia (genetica) bate educatia, sau invers?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Da genetica bate orice educatie orict de buna ar fi ea.Cea mai mare parte tine de genetica de cum ne-am nascut, nu doar de ce am mostenit.Nu conteaza doar mostenirea cit si cum sintem nascuti.Chestia asta cum sintem nascuti nu stiu de ce sau cine este data.Dar e ceva de genul ca tu mostenesti de exemplu ceva, dar daca acel ceva nu are unde, nu are loc sa se desfasoare atunci ceea ce ai mostenit nu va iesi la iveala.Cu alte cuvinte degeaba ai cu sacul daca nu poti cara.La fel degeaba ai educatie daca nu are unde intra.O sa intre atit cit este permis de corpul tau care ti-a fost data la nastere.O anumita forta fizica sa luam un ex nu se poate manifesta intr-un corp slabut ca nu are suport.Degeaba vrei tu daca nu se poate.Sau invers, degeaba se poate daca nu ai cu ce.Eu cred ca mai exista al 3 lea factor si anume cum ne nastem, cu ce.Si nu stiu daca chestia asta este genetica.Genetic e ste cemostenim si ce acumulam pe parcurs, dar ju si cum ne nastem.Cred ca aici chestia este influentata cumva si de alti factori.Fizic poti semana cu tatal tau dar poti sa nu ai forta lui.Insa referitor la intrebarea da genetica bate educatia de departe.Un ex este casa de copii orfani si de aceleasi virste.Vom constata ca acei copii vor f f diferiti, desi primesc aceiasi educatie, aceleasi conditii de trai.

7 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Delicacy a răspuns:

Nu este o luptă, ci o continuă colaborare.Dar când vine vorba de disfuncţionalităţi ereditare, educaţia le corectează cu greu, aproape deloc.

| HueyFreeman a răspuns:

Cum este sa ai creierasul neted de patineaza musca pe el?

| sabin89 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Scuze, dar nu vad legatura cu intrebarea.

| HueyFreeman a răspuns (pentru sabin89):

Mda, imi cer scuze. Mi-e somn si ma doare si capul, tab-uri afurisite. -_-

| sabin89 a răspuns:

Incet-incet o s-o bata. Dar, daca asta e bine sau nu, nu ma-ntreba.

| TheAce a răspuns:

In nici un caz. Educatia este multa mai complexa. Insa trebuie sa o vezi ca pe un trai in comun, ca pe o colaborare, nu ca pe o lupta!