| StimabiluI a întrebat:

Ce credeți despre teoria "Greater Israel" în care teritoriile statului evreu ar cuprinde Egiptul de la est de Nil, o bună parte din peninsula Arabiei, toată Siria, Iordanul și Libanul, plus Irakului de la vest de Eufrat? E o invenție palestiniană ca să câștige suport sau e un master plan întins pe zeci de ani?

Și o întrebare adițională: în ce măsură credeți că șefii Israelului "au fost luați prin surprindere" pe 7 octombrie, în condițiile în care au lansat atacuri extrem de sofisticate asupra conducerii Hamas și Hezbollah, cu pagere explozive detonate de la distanță, bombe amplasate în camerele unor lideri de vârf sau rachete anti buncăr?
De fapt chiar Mossadul a recunoscut că atacurile s-au produs cu ajutorul unor spioni infiltrați încă din perioada războiului civil din Siria.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Despre teoria Israelului Mare pot să spun că este nerealistă, iar despre atacul din 7 octombrie este clar că Israelul a știut și l-a încurajat.

| relian a răspuns:

Conspirationisti, teorii conspirationiste, sau arabisme, reclama proasta facuta impotriva evereilor sa puna botul naivii.
Sa se intimple ce spui tu, ar trebui ca evrei sa aiba si cu ce, ma refer ca populatie.
Asa ceva nu se poate, iar sa ocupi alte teritorii care nu sunt alea tale in ziua de astazi, sa ocupi alte natii, cam nu prea mai merge, nu mai suntem acum mii de ani sau sute, gata sa cam inchis robinetii genul asta.
Nici tarile puternice nu mai fac asta, anexarea de teritorii cu forta, nu mai este o practica a zilelor noastre, oamenii sau mai desteptat, acum se merge pe alte cai, pe cele economice, diplomatice, relatii, cauti sa intri undeva cu afaceri cu chestii genul asta.

Cind incerci sa intri cu forta, iti sar restul de tari in cap, nu prea se mai poate face asa ceva acum.
Ca se mai ocupa Rusia de rahaturi de astea, acolo e alta povestel aia tot rusi sunt pana la urma.

Ca dau aia cu racheta cu ce mai spui tu, sau spue care zic, e si logic, arunca unu cu racheta in tine tu ce faci stai si te uiti? Normal ca trebuie sa ripostezi. cauti sai alungi, sau sai elimini daca tot insista, mai ales daca mai sunt si linga casa ta, nu lasi pe aia sa ce?

Este propaganda arabeasca, nimci alcteva sau propaganda celor care au interese acolo.

| kalasnicov22 a răspuns:

Daca zeul lor nu s-a tinut de cuvant si nu le-a dat atunci pamantul promis, ei incearca acum sa si-l ia cu propriile forte, si la 7 octombrie este clar ca au stiut de intentiile Hamasului cu mult timp inainte dar aveau nevoie de un motiv ca sa inceapa scandalul.