| maaaaaaaaaaaaaaaaary a întrebat:

Ce inseamna miscare de eliberare nationala, emancipare nationala si dezvoltare socia-economica? Dau funda

8 răspunsuri:
| NOBODY a răspuns:

O chestie foarte lungăă

| Minks a răspuns:

Temele le faci tu, nu ti le face nimeni. Un search pe google ti-ar fi raspuns la intrebare, sau mai usor, un "search" in carte de Civica, ca banuiesc ca la asta te intereseaza pe tine.

| Marcian a răspuns:

Eliberare nationala - castigarea independentei teriroriala(S.U.A., Croatia, Kosovo, Ucraina etc.).
Emancipare nationala - a iesi de sub o forma sau alta de vasalitate.
Dezvoltarea socio-economica - imbogatirea financiara si culturala a unei tari.

| jora1289 a răspuns:

Nu stiu

| AnnaTPU a răspuns:

La istorie asta..de la sinteza si evaluare big grin

| AnnaTPU a răspuns:

La istorie asta..de la sinteza si evaluare big grin
Mişcările de eliberare naţională sunt forme ale acţiunii politice, adesea şi cu o componentă militară, a popoarelor care nu s-au constituit încă în state naţionale.

| tikuta a răspuns (pentru Minks):

Nu la civica la istorie si nu numa e asaka taci te rog frumos si nu te fa tari umnii

| multiffruit a răspuns:

Emanicipare nationala-egalare in drepturia diferitor grupari etnice sau a unui popor... sper ca ti-am fost de folos..si eu imi fac la istorie*-*