| ReDMaN12 a întrebat:

Ce parare aveti despre inghetarea oamenilor si dezghetarea lor dupa o perioada mare de timp(25-50 ani)? Exista asa ceva? Omul poate supravietuii atata timp inghetat?
Poate este o nerozie, dar credeti ca este posibil?

14 răspunsuri:
| xBya a răspuns:

Inghetat, da. Viu, nu.

| RedNose a răspuns:

Dupa parerea mea, nu pot trai.
Daca ingheti intri in soc hipotermic, deci mori. Daca mori cum sa te mai invie dupa 25-30ani?!

| MдĐдLiNид a răspuns:

S-ar spune ca este posibil. Se cheama criogenizare. Este un pocedeu prin care iti conserva organele, asfel incat acestea sa reziste fara nevoile de zi cu zi. Asta ar insemna ca corpul tau sa fie inghetat in 10 sec din cap pana in picioare si peste cativa ani sa fii dezghetat cam in 2 -3 ore pentru ca organele tale sa isi revina. Ar fi posibil dar la oamenii care sunt cardiaci inima ar ramane oprita, nu ar revenii la functiile ei normale si deci ar murii. Parerea mea este ca peste 10 ani a sa se puna la punct procedeul de criogenizare, si a sa putem sa ne punem corpurile la pastrare. happy

| hey97 a răspuns:

Nu cu siguranta nu daca ar fi asa oamenii nu ar mai muri la temperaturii foarte scazute.Corpul uman nu rezista la asa ceva!

| BlackDarkAngel a răspuns:

Nu cred ca este posibil deoarece oamenii, la temperaturi scazute (la temperaturi scazute doar, lasand la o parte inghetarea) rezista un scurt timp iar apoi mor. De ce mai vorbim noi de asa ceva cand moartea poate fi provocata de o temperatura scazuta? Daca ingheti intri in soc hipotermic, se ajunge la hipotermie direct, iar apoi la moarte. Corpul uman nu poate rezista la asa ceva, desi am auzit si de criogenizare. Eu una nu cred asa ceva pana nu vad! Desigur, nu vreau sa se faca experimente pe mine ca sa se dovedeasca asta laughing
Poate exista sau poate nu dar cu siguranta nimeni nu vrea sa fie inghetat timp de 50 de ani!

Pa, pa!

| VladGH a răspuns:

Nu exista, ia-ti de o grija.

| RAY a răspuns:

Cred ca asa ceva e posibil, in primul rand sa vedem exemple din natura
in antartica o omida isi poate opri toate functiile vitale pentru o perioada de un an, asta face de 3 ori pana ajunge la maturitate,omida aia nu manca nimic,nu bea nimic,doar respira atata tot,hibernarea se regaseste la multe animale,acuma pentru o perioada lunga nu stiu,dar cred ca stiinta in viitor va vi incredibila
,gandeste acuma o suta de ani cum era lumea si cum e acuma, imi amintesc cand a fost descoperit telefonul, inventatorul lui a fost numit nebun pe buna dreptate cum sa poti vb la o distanta cu cineva in timp real sau sa vezi ceva live pe o sticla, nici in ziua de azi multi nu stiu cum functioneaza un tv, mobil etc

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Ursi care hiberneaza s-au mai vazut, dar urs inghetat si pe urma dezghetat viu nu s-a mai vazut.

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Ursii ierneaza.

| RAY a răspuns (pentru doctorandus):

Da corect eu m-am referit la hipernare, sti filmele gen jason alea de groaza cu ala care invie sau alien vs predators

| usuk a răspuns:

Evident ca e posibil, nerozie e aceea sa nu crezi in asa ceva
de ce spun asta? sunt mii de exemple in natura care sa ateste cele spuse.

| relian a răspuns:

Uite si tu citi au raspuns si toti aiurea, unul macar na dat o explicatie rationala si simpla. Daca ingheti un corp theoretic il si poti readuce la viata dupa ani, este posibil.Dar nu se poate in cazul omului si celor mai multor animale de ce? Din simplu motiv ca aproape tot ce misca are in compzitie apa.Si ce se intimpla cu apa cind ingheata? Face ace de gheata si sparge peretele cellular asta se intimpla.Vsd ca toti isi dau cu parerea dar niomeni nu explica de ce se poate sau de ce nu se poate.Sint animale dar f putine cit si plante care au in compozitia lor o substanta care nu lasa apa sa formeze cristale deci ingheata dar ramine asa nu formeaza acele ace care sa le sparga peretii celulelor.Deci oamenii astazi asta cauta, asta studiaza sa gaseasca o solutie ca atunci cind esti supus la temperature foarte scazute apa din celulele noastre sa nu formeze cristale de gheata.Cind vor descoperi asta si se va putea folosi fara efecte negative asupra oragnismului atunci vom putea congeal si decongela oameni chiar si peste ani buni.Cam asa sta situatiunea.Dar asat daca nu ma insel ai invatat-o sau trebuie sa o stii de la sacoala generala.

| Inferno a răspuns (pentru doctorandus):

Citez:"Compared to true hibernators, like ground squirrels, a bear’s metabolic rate is significantly less depressed and a bear’s body temperature is reduced only a little. For example, a ground squirrel’s body temperature during hibernation is reduced to near freezing. Alternatively, bears reduce their body temperatures by about only 10 degrees or so. Moreover, ground squirrels have to awaken about every week for about a day, eat stored food, pass waste, and then return to hibernation. They continue this cycle all winter.

Bears don’t do this. Bears can go for more than 100 days without eating, drinking, or passing waste. Amazing!

Another difference:

True hibernators like ground squirrels awaken slowly. However, bears can awaken very easily during thier denning period. (Note to self when hiking during the winter!)

As a consequence of these distinct differences, many scientists believe that bears are NOT true hibernators."
Sursa: BearTrust International (beartrust.org.)