| RecKinul a întrebat:

Ce parere aveti despre afirmatiile celui mai cunoscut om de stiinta Stephen Hawking referitor la creatia universului " Dumnezeu nu a avea cum sa creeze Universul fiindca inainte de Bing Bang timpul nu exista, practic nu avea timp..."

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Asa este de unde il scot oamenii cel mai mare pe unu intr-un scaun cu rotile.Mai trezitiva ca ala spune ziua ce viseaza noaptea.A fost un profesor de fizica sau cea fost a patit cea patit si uite asa a ajuns in vazul lumii.Asa oricine poate scoate mai stiu eu ce teorii. Iara teoria asta cu big bang nu a scos-o el ca probabil pe atunci nu stiu daca se nascuse.Si unde se spune ca timpul nu exista inainte de acest bigbang? Eu din ce am citit ce spun acesti teoriticieni se pare ca existau desule inainte de acest bigbrother sau cum ii mai zice. Iara aceasta teorie se opreste intr-un pct mort la fel ca si biblia.Inainte de bigbang existau particule si daca nu ma insel si aia particula lui Dzeu care o cauta astia acum.Deci ceva exista si inainte asa ca vorba lui terente oamenii cauta sa faca bani din orice si daca se poate f usor.De ce sa dai cu sapa cind poti sa dai din gura si sa iti vina milioane.Asta pe seama fraierilor care le asculta povestile si la care se pare ca noi cu toti cotizam.Si pentru mine acesti teoriticieni care nu pot demonstra nici o teorie nu valoreaza nici doi bani.Si apoi daca stam si ne uitam se pare ca nu fizicienii au facut ceva, cele mai multe chestii au pornit de la oameni simpli de la scriitori care habar naveau de fizica.Si cotonogul asta azi zice ceva si maine altceva.Si restul stau ca prostii si casca tot ce au la unu care sta intr-un scaun si bate cimpii.Rau am mai ajuns asta e adevarul.Si timpul exista indiferent ca noi existam sau nu.Si chiar de era sau nu bigbang timpul tot era pentru ca altfel nu ar fi avut de unde apare.Toate fenomenele apar dupa un anumit interval in care se intimpla ceva si acel interval il numim timp.Ca bigbang sa aiba loc a trebuit sa se intimple ceva si asta nu asa hop top si in timp.Deci timpul exista.Nici eu nu il pot contrazice dar nici el pe mine.Stam asa si ne jucam cu vorbele pina nu mai putem si nu ajungem nicaeri.Chestia asta cu universul ne depaseste asa ca nu cred ca e cazul sa luam in seama.Omenirea are alte probleme ce trebuiesc rezolvate si atunci cind ne vom lafai in bine putem sa ne apucam si de basme.Dar se pare ca unia deja se lafaie in milioane si sa nu se plictiseasca incep sa viseze.Eu asa vad situatia.

28 răspunsuri:
| Terente20 a răspuns:

Frate, in primul rand e big bang, nu bing bang, nu prea corectez de fel dar e ca si cum as zice eu "frateee sunt cel mai mare fan mettalica!"
2. e iar gresit sa spui ca ala e cel mai mare om de stiinta, pentru ca nu e, mai corect ar fi "unul dintre cei mai mari"
3. pana si ce a zis stephen ala mi se pare cam aiurea. din moment ce el e convins ca universul a aparut in urma big bang-ului, din start il anuleaza pe dumnezeu deci nu ai cum sa pui ambele teorii in acelasi context. pentru mine aia e o duma, timpul a existat dintotdeauna, ce, daca nu exista nimic inseamna ca nu e nici timp? daca tu ai o cutie si extragi aerul din ea sa creezi vid, in cutia aia timpul se opreste, sau ce? de unde stie el ca tot universul asta nu se afla intr-o "cutie" l-a masurat el pe tot? bineinteles ca nu si bineinteles ca nu pot eu sa il contrazic pe ala cu 15 mii de premii in stiinta dar pentru mine sunt niste baliverne pentru oameni plictisiti.
stii ce-i big bang-ul asta...e dumnezeul modern, o teorie ce nu poate fi demonstrata dar nici contestata.
"da, s-au ciocnit doua particule, big bang, taca paca, cichi cichi si iata-ne pe noi acum in fata calculatorului la 4 dimineata" ok dar poti demonstra? pai nu, e doar o teorie...pai si atunci de ce mai imi umpli capul cu 1000 de carti despre asta? pai ca sa imi las si eu amprenta in istorie, cu ocazia asta mai fac si un ban...
omul a cautat intotdeauna ceva in care sa creada, big bang-ul nu face exceptie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul asta, o fi el destept in anumite privinte, dar cand vine vorba de Dumnezeu vorbeste numai prostii.

| EmaS a răspuns:

Si de unde stie el ca nu exista timpul?

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Din cate vad eu nu prea il ai la inima pe varu' Hawking.

| Andrei7520152 a răspuns (pentru sabin89):

Nu-l incuraja, te rog! laughing

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai tu de unde stii ca God al vostru la facut pe Adam din lut?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ghici. Din Cartea Sfanta. Dumnezeu nu este supus materiei, spatiului si timpului.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si cei care a scris cartea sfanta de unde stie?

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

De la Cel care a creat totul.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Adica cu nevazutul, sa-ti iei capre si sa mergi la pascut, mai bine decat sa insiri baliverne inchipuite.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Ma vezi tu pe mine pastorita?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este cea mai mare prostie pe care a putut sa o spuna.Ca si multi altii.De unde a dedus el ca nu a existat timpul inainte si de unde stie el cand a fost creat universul? A fost prezent acolo si nu stie nimeni? Sa fim cu capul pe umeri.Nimic nu ma mira la cate tampenii se incearca a fi bagate in mintea omului de rand.Numai bine.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Pai ai veleitati, de cand pastoresti naivii cu cele nevazute si inchipuite e timpul si de o experienta reala si pragmatica, altfel risti sa-ti inchei socotelile intr-o totala eroare, ai sa vezi ca laptele il produce capra si nu e de la God.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Acum depinde la ce fel de pastorita te referi. Poate ca am o chemare de a spune si altora despre vestea cea buna a Evangheliei, dar aceasta este o caracteristica a tuturor credinciosilor, fara exceptie. Din pacate, crestinii lumesti isi indreapta atentia spre Dumnezeu in principal pentru implinirea personala. Ei sunt salvati, dar egoisti. Rugaciunile lor se concentreaza asupra propriilor nevoi, binecuvantari si asupra propriei fericiri. Crestinii care au inteles ca au fost facuti ca sa slujeasca si sa spuna si altora. Ei sunt nerabdatori sa primeasca o lucrare sunt incantati sa fie folositi de Dumnezeu. Intr-o zi, in cer Marea Trimitere va fi marea realizare, oameni din orice rasa, trib, natiune si limba va sta inaintea lui Isus si I se va inchina.Nu cumva esti tu cel din imagine? http://www.sport.ro/......na-te.html

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Bine draga, vestestele, oricum o ia in mana cu totii ca nu se alege cu nimic, decat vise.

| WhatheWow a răspuns (pentru Hombre):

Hombreeee! Să ai o zi frumoasă! Doar pentru asta am intervenit. Și las-o pe EmaS în pace, nu-i mai strica jucăriile! laughing

| Hombre a răspuns (pentru WhatheWow):

Salut amice, o zi buna sa ai, ai dreptate risc sa-mi las prietena fara clienti si o sa vorbeasca singura, ma retrag.laughing

| EmaS a răspuns (pentru WhatheWow):

Ce zici, acest individ este Hombre?
http://www.sport.ro/......na-te.html

| usuk a răspuns:

Trolololol.ia auzi, cica nu avea timp.mie unul mi se pare ca o chestie spusa asa, de amuzament.lol

| WhatheWow a răspuns (pentru EmaS):

laughing Eu cred că mai băuse un înainte, pentru deschiderea apetitului.

| RecKinul explică (pentru Terente20):

Scuzati-ma ca nu am scris corect big bang, aceasta intrebare am pus-o aici dupa ce am vazut un documentar interesant pe Discovery. Se numea Curiosity

| Inferno a răspuns:

In primul rand esti troll.
In al 2-lea rand Hawkings nu a spus niciodata asta, doar daca boala nu i-a afectat si creierul. Nu exista nici-o teorie Bing Bang, iar teoria Dumnezeului atemporal este cunoscuta de toti.

| RAY a răspuns:

Eu spun ca nu exista timp si noi l-am creat pentru nevoile noastre, in primul rand nu era spatiu unde sa apara dumnezeu
2 nu putea crea totul din absolut nimic
in fine fiecare crede ce vrea e alegera lui, e viata lui

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Ba a spus intr-un documentar curiosity did god create the universe

| anad a răspuns (pentru WhatheWow):

Si mai spune Pastorel Teodoreanu ca:
"Oare nu-ţi mai aminteşti,
Vorba din bătrâni lăsată?
Din beţie te trezeşti,
Din prostie niciodată".

| dracu14 a răspuns (pentru relian):

O mica corectie, busonul higgs(particula lui d-zeu)a fost gasita si este considerata ceea mai mare descoperire a anului 2012

| tudorviorel a răspuns:

Acest om are dreptul sa spuna orce.ca fiecare dintre noi.pentru ca omul este lasat cu vointa libera, dar daca el se pretinde om de stiinta de ce se duce cu gindirea asa depare in timp si nu incearca sa descopere de unde vin cutemurele de pamint care vedem ca sint tot mai dese.de ce nu incearca sa descopere cauza catstrofelor naturale care sint tot mai violente.

| Vladuthz a răspuns (pentru relian):

Hmmm, de fapt fizicienii au facut mai multe decat scriitorii laughing, daca nu erau fizicieni tu acum nu mai aveai nici masina, nici tv, nici pc etc. In plus tot un fizician/astronom a afirmat ca pamantul e cel care se invarte in jurul soarelui (galileo galilei) si din aceasta cauza a platit cu viata.