| BeastMaster a întrebat:

Ce parere aveti despre ALCHIMIE?

Răspuns Câştigător
| Nadeshiko a răspuns:

E cea mai misterioasa stiinta a lumii. Telurile (desi imposibile) trebuie sa fi avut o baza stiintifica. Marii ganditori ai lumii au facut parte din secte alchimiste (sau cum se numeau gruparile de alchimisti).

17 răspunsuri:
| Dash a răspuns:

Pai, ar fi chiar frumos sa poti transforma fierul in aur big grin

| shnako a răspuns:

Pai sa luam telurile lor in ordine:
1. E de-a deptu stupid sa crezi ca poti transforma plumbul in aur
2. Omul artificial nu am reusit sa il cream nici acum, d-apai sa il creeze atunci, din pietre si matasea broastei
3. Obtinerea unei licori care sa vindece toate bolile nu pare chiar asa de imposibil ca cele de mai sus, dar e destul de evident ca e cam greu de pus in practica

Per total, telurile lor erau total stupide, dar, sunt predecesorii chimiei moderne, asa ca e bine ca a existat.

| VirusS97 a răspuns:

ALCHIMIA= originile chimiei de azi. Adica tot un fel de stiinta, chimia fiind ramura ei. In trecut sau descoperit prin alchimie multe legi, teoreme, chestii, care se folosesc azi in chimie.

| Dani97dark a răspuns:

Mie mi se pare f interesant sincer big grin

| BeastMaster explică (pentru Dani97dark):

Ma bucur sa aud asta...dar ce ti se pare interesant la ea atat timp cand in vremurile astea toti oamenii o considera fantezie, prostie.

| Dani97dark a răspuns (pentru BeastMaster):

>:d< eu nu o cred asa. fantezie pe bune? alchimia nu a fost inventata ca o fantezie alchimia este mai mult decat atat e acel ceva care comunica cu acel ceva din tine big grin

| Dani97dark a răspuns (pentru BeastMaster):

SA inteleg ca si tie iti plc alchimia? big hug

| BeastMaster explică (pentru Dani97dark):

Poate ca tu nu crezi, dar da, pentru multi asta este. Poate chiar am folosit un cuvant prea frumos zicand "fantezie". Si sa fiu sincera sunt surprinsa ca cuiva de 15 ani ii place alchimia.
PS: Intelegi bine, dar nu tocmai bine. E mai mult decat placere.

| Dani97dark a răspuns (pentru BeastMaster):

Da stiu scuze..nu stiam cum sa explic acel sentiment..eu cred ca nu poate fi explicat nimeni nu te crede pana nu trece prin ceea ce treci si u...ps acum citesc tabla legii alchimice a lui hermes :X:d mersi pentru comentariu sincer apreciez gestu :Xbig grin

| Dani97dark a răspuns (pentru BeastMaster):

A da si uite http://www.google.ro/......http?/url de aici citesc alchimie si tot ce tine de ea eu sunt dan :d incantat :))

| Dani97dark a răspuns (pentru VirusS97):

A poti spune si asa da este un fel de chimie.dar si farmaceutica medicina tot din alchimie fac parte ai vazut ca la farmacii si ambulante spitale au un semn un sarpe care se urca pe un pahar ei bine este un simbol alchimic big grin

| BeastMaster explică (pentru Dani97dark):

Multumesc pentru site. Eu sunt Dana, incantata.laughing))

| BeastMaster explică (pentru Dani97dark):

Si apropo, citeste-ti mesajele.straight face

| Dani97dark a răspuns (pentru BeastMaster):

Da laughing scuze nu prea intru des online big grin

| Dani97dark a răspuns (pentru BeastMaster):

N-ai pentru cewinking sper ca te-am ajutat big grin

| Dani97dark a răspuns (pentru BeastMaster):

>:d< big grin

| titi14 a răspuns (pentru Dani97dark):

Hey dan buna eu sunt titi si mie imi place foarte mult alchimia iar conceptele alchimiei sunt dea dreptul impresionante si merita descoperite