| adrian_6103 a întrebat:

Ce parere aveti despre Chivotul Legi:Obiectul artefact mistic sau istoric?
Este mentionat prima oara in biblie Exodul 25 dupa o perioada dispare, am vazut un documentar pe Italia 1 ca ar fi in Etiopia. Este adevarat? Ce contine de e asa de ravnit? Mai are valoare an zilele noastre?

7 răspunsuri:
| tzugui_3815 a răspuns:

E o chestie fictionala si daca ar avea super duper puerile din vechiul testament nu ar fi trebuit sa aiba valoare si acum si sa fie o hotline cu dumnezeu...cum sa crezi in asa ceva?!?!?!

| UNfriendLY a răspuns:

Am auzit si eu de el. nu pot sa spun decat interesant si trezeste curiozitate... ti-as mai da un astfel de exemplu (nu prea are legatura cu religia) cele 7 cranii de cristal. (din cate stiu 3 au fost gasite si sunt indestructibile, am vazut o poza cu unul din cranii intr-un muzeu din Cairo)

Răspuns utilizator avertizat
| karellen a răspuns:

O poveste SF decenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chivotul marturiei contine tablele legii date lui moise de catre dumnezeu.am inteles ca si toiagul lui aaron, si costumul de mare preot asa cum a fost conceput dupa indicatiile Domnului.

| Aicilef a răspuns:

Nu mai are valoare, contine cele doua table cu cele 10 poruncii.asa am inteles si eu ca ar fi intr'un loc dar nu este lasat sa fie vizitat.

| RΔϟVAη a răspuns (pentru UNfriendLY):

Sunt 13 cranii de cristal...