| ViseleSmulgGratii a întrebat:

Ce parere aveti despre hipnoza?

Ai fost vreodata hipnotizati? Cum v-ati simtit si ce ati experimentat?

Dupa voi, este hipnoza(ca terapie) apreciata, la adevarata ei valoare, in Romania?

Orice parere este binevenita!

4 răspunsuri:
| Marcela9Xd a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca exista hipnoza.Sunt doar pacienti ce se lasa influentati, moment in care devin cat mai sinceri cu voia lor, sau din contra, abereaza.

| Syela a răspuns:

Nu am fost niciodata hipnotizata dar cunosc pe cineva care a trecut prin asta(daca vrei sa iti povestec poti sa imi lasi un mesaj). Atunci cand esti hipnotizat,iti este controlat subconstientul de persoana care te hipnotizeaza, bineinteles. In multe tari nu este apreciata hipnoza ca terapie(adica in general nu prea e apreciata). Majoritatea oamenilor nu sunt interesati de chestii de genul asta si nu pot vedea mai departe de leacurile babesti. Exista o multime de mentalisti care te influenteaza prin anumite tehnici, deci hipnoza este cam aceiasi lucru. In ziua de azi cred ca sunt destule dovezi ca e ceva real(indiferent de tehnicile pe care se bazeaza), doar ca oamenii habar nu au, doar au auzit cuvantu asta si vorbesc aiurea din necunostinta de cauza.Asa ca hipnoza nu e apreciata si nici nu cred ca o sa fie prea curand. Lucrurile astea tin de puterea mintii, unii o au mai mare altii nu prea o au, deci nu ii putem condamna; se stie ca puterea mintii e limitata. Oamenii care practica asa ceva e clar ca au o putere a mintii foarte mare. E o tema care ma fascineaza si chiar mi-ar placea sa fiu hipnotizata.

| ViseleSmulgGratii explică (pentru Syela):

Practic hipnoza de vreo 3 ani, dar am vrut doar sa vad parerea romanilor in legatura cu asta.

Mentalistii folosesc mesajele subliminale pentru a influenta oamenii sa se gandeasca la anumite lucruri.

Cand hipnotizezi pe cineva si vrei sa ii impui o sugestie impotriva vointei lui, trebuie sa fii subtil, sa-l faci sa para ca e in favoarea lui, evident, dupa ce i-ai castigat increderea.
De obicei, se aplica o inductie instantanee(am lasat un link mai jos), dar nu-i obligatoriu.

Daca vrei, putem discuta mai multe pe privat. Ma bucur cand dau de oameni interesati de hipnoza.

http://www.youtube.com/user/UltraHypnosis - hipnoza clasica
http://www.youtube.com/user/XxXGyverXxX - hipnoza de strada/instantanee