| anonim_4396 a întrebat:

Ce procent din toata informatia transmisa pe internet credeti ca este adevarata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un optimist ti-ar spune: undeva pe la 50%.Un pesimist si-ar arunca pc-ul pe geam.
Ideea e ca oricine poate scrie un articol si sa-l urce pe net.Neavand un certificat de autenticitate, asa cum exista o stampila pe unele lucrari, isi pierde veridicitatea fiind inconjurat de multe articole, la care s-a folosit metoda telefonului fara fir, atunci cand s-au redactat.

11 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Internetul pe care noi il vedem este doar o mica parte dintr-un intreg mult mai vast si mult mai amplu.Vedem doar 20%! Cat este adevarat din ceea ce vedem? Cam 50%.

| Lizzu a răspuns:

Buna
Nu stiu sa spun in procente dar cred ca nu prea multe informatii sunt reale.Asa cum nici media nu ni le infatiseaza cu adevarata lor fata ci apeland la siretlicuri de distorsionare a adevarului. Asta se poarta.

Cat la suta din ce am invatat noi la scoala e real? Cat la suta din istoria omenirii e real?

Asta nu se mai intreaba nimeni din pacate...

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Lizzu):

Adevarat, mi-ai furat cuvintele din gura.Probabil ca acelasi lucru as fi spus si eu...dar acum ce rost mai are cand deja ai adus tu la cunostinta aceste lucruri?

-Numai bine.

| ҡıҡαıɗεʀ a răspuns:

Tooooooot!

| TempusVernum a răspuns:

Cert e ca multa e redundanta, ori alta lipseste cu desavarsire si tot trebuie sa apelezi la formatul fizic al unei carti.
Adevar? Ce adevar? Multe scrieri de pe net sunt de natura tehnica, stiintifica. Nu prea le poti contesta pe astea. Restul e valabil si in alte parti, nu doar in lumea virtuala.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Totul este adevărat, prin existență. Totul poate fi mai mult sau mai puțin corect, prin raționamentul unei anumite categorii de persoane.Depinde de deducția mai mult sau mai puțin logică a fiecărei persoane în parte.

| Lizzu a răspuns (pentru Jυsтℓσяγ):

Ma bucur ca in ultimul timp chiar are loc trezirea omenirii si constientizarea multor lucruri ..cred ca acum cativa ani nu prea aveau curaj sa vorbeasca si sa-si spuna parerea, dar eu stiu ce au in minte si suflet si ca se incearca o gandire mai in profunzime a vietii si societatii in care traim. Poate lumea se va schimba in bine pana la urma. Ar fi ideal.

Te pup

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru Lizzu):

Mda, partea proasta e ca odata cu accesul foarte mare la informatii de tot felul nu prea putem deosebi care sunt adevarate, care sunt capcane si asa mai departe. Ce vreau sa zic este ca bine fara rau nu exista, nu ar putea exista si nici invers, deci asa cum sunt multe informatii folositoare care ne pot duce pe drumul bun in dezvoltarea noastra spirituala, sunt cel putin tot la fel de multe informatii care au scopul de a ne indeparta.Sau mai rau, sub pretextul "E bine asa, tine-o tot asa" sa existe posibila continuare"e chiar bine, da nu neaparat pentru tine sau pentru omenire in general". Ma-ntelegi?

| Lizzu a răspuns (pentru WhiteWolf7):

Da, inteleg
Ai dreptate in ce spui. Te aprob in ce ai sustinut cu referire la faptul ca nu stim care sunt adevarate si care capcane, aici asa e din pacate.
Dar le putem investiga.

| WhiteWolf7 a răspuns (pentru Lizzu):

Putem, dar cati cred ca fac asta? Nu multi, iti zic eu, e mai simplu sa iei ca bou de bun tot ce citesti.

| 7Dany a răspuns:

Intrebarea asta are atatea raspunsuri cate are si intrebarea : Care e scopul internetului?