| LisaJulie a întrebat:

Ce se intampla cu copiii care sa uita în ecrane de la vârsta de un 1 an și nu mănâncă dacă nu se uita în ecrane, nu vor sa facă altceva ce nu implica ecrane? Nu vor putea sa învețe mai târziu sa scrie și sa citească, sa numere sau sa calculeze?

5 răspunsuri:
| Mindfulness a răspuns:

Vor fi idioți.

| fundata32332 a răspuns:

Stiu un copil de la varsta de 6 luni dadea scroll pe youtobe dar statea maxim o ora iar dupa il arunca, si cerea papa voia sa se joace si cu parinti... acum depinde de copil si cel mai mult de parinti cat intereactioneaza cu el... normal odata ce nu comunici cu el se afunda si mai tare in tehnologie

| ReddY25 a răspuns:

Ceva nu prea bun

| Vvistula a răspuns:

Expunerea excesivă la ecrane de la o vârstă fragedă poate avea efecte semnificative asupra dezvoltării copiilor. Iată câteva puncte importante de luat în considerare:

1. Dezvoltarea cognitivă
Copiii care petrec mult timp în fața ecranelor pot avea întârzieri în dezvoltarea abilităților cognitive, cum ar fi gândirea critică, rezolvarea problemelor și abilitățile de comunicare. Interacțiunea umană și activitățile tactile (cum ar fi jocurile, desenul și citirea) sunt esențiale pentru dezvoltarea creierului.
2. Abilități motorii
Stimularea abilităților motorii fine și grosiere poate fi afectată. De exemplu, copii care nu participă la activități fizice sau jocuri active pot avea dificultăți în a dezvolta abilități necesare pentru scris, desen sau alte activități manuale.
3. Învățarea prin imitație
Copiii învață prin observare și imitație. Dacă ei își petrec timpul pe ecrane în loc să interacționeze cu adulții sau alți copii, pot rata ocazii importante de învățare socială și emoțională.
4. Probleme de comportament
Dependenta de ecrane poate duce la probleme de comportament, cum ar fi dificultăți în a se concentra, iritabilitate sau anxietate atunci când nu au acces la dispozitive.
5. Relația cu mâncarea
Dacă un copil nu mănâncă decât atunci când se uită la un ecran, acesta poate dezvolta obiceiuri alimentare nesănătoase. Aceasta poate afecta nu doar sănătatea fizică, dar și relația cu hrana pe termen lung.
6. Dificultăți de învățare
Copiii care depind prea mult de ecrane pot întâmpina dificultăți în a învăța să scrie, să citească sau să numere, deoarece aceste abilități necesită atenție și concentrare care sunt mai greu de obținut în absența interacțiunii umane și a stimulării directe.
Recomandări
Limitarea timpului de ecran: Organizați un program care limitează timpul petrecut în fața ecranelor și încurajează activitățile alternative.

Interacțiune umană: Încurajează interacțiunea cu alți copii și adulți pentru a sprijini dezvoltarea socială și emoțională.

Activități creative: Oferă activități creative care să le stimuleze imaginația, cum ar fi desenul, construcția sau jocurile de rol.

Citirea împreună: Citirea împreună cu copiii este o modalitate excelentă de a-i ajuta să dezvolte abilități de citire și limbaj.

Promovarea jocului activ: Încurajează jocurile în aer liber și activitățile fizice pentru a dezvolta abilitățile motorii și pentru a îmbunătăți starea de bine generală.

În concluzie, este important să se mențină un echilibru sănătos între timpul petrecut pe ecrane și activitățile care contribuie la dezvoltarea generală a copiilor. Dacă există îngrijorări cu privire la dezvoltarea unui copil, consultarea cu un specialist în dezvoltarea copilului sau cu un pediatru poate oferi îndrumări și resurse suplimentare.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

In primul rand nu vor putea sta la ore.
Ia-i "ecranul", joaca-te cu copilul si o sa uite de el foarte repede.