| danut a întrebat:

Ciclu Eminescu: Ce stiti despre orientarea ideologico-religioasa a poetului?

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Ideologic, poetul era un conservator alaturi de Titu Moirescu, seful Partidului Conservator, activ in politica romaneasca a acelor vremuri.Desi nu s-a inscris niciodata in partid, a atacat in diverse ocazii pe liberalii lui C.A.Rosetti,fie si daca ne gandim la cunoscutele diatribe din Scrisoarea a treia unde recunoastem usor pe fruntasul liberal in creatura cu 'bulbucatii ochi de broasca."
Cat priveste religia, desi s-a incetatenit imaginea unui liber-cugetator judecat dupa cunoscutul vers"Religia? o fraza da de dansii inventata"Eminescu a fost crestin ortodox si una dintre cele mai frumoase imagini din poezia religioasa romaneasca e cea creata de el intr-o poezie inchinata Fecioarei Maria.

| hate1t4ll a răspuns:

Pe scurt : Era anti-masoni si anti-evrei.
Un mare om politic, pacat ca s-au cam pierdut informatii despre asta.
Oare de ce!?

| doctorandus a răspuns (pentru April):

Bibliografie: Eu nu cred nici in Iehova.