| Bisea_Nicoleta_1996 a întrebat:

Cine a creat pamantul?

Răspuns Câştigător
| wtxwhdxifdjebdd a răspuns:

Ori s-a creat singur, ori a fost contributia lui Dumnezeu.

28 răspunsuri:
| мαяijüαηα a răspuns:

Unii spun ca Dumnezeu ..alti ca, panatul exista de mult dinaintea lui Dumnezeu...ser ca te am ajutaat dar daca mai ai nevoie de inf urm acest video https://www.youtube.com/watch?v=1oap8mwuOwI

| dragos9234 a răspuns:

Pamantul nu a fost creat, el a aparut.

| harciog a răspuns:

Bunica.

| WR104 a răspuns:

La scoala nu te invata nimic?
Ia sa intrebi profesorii.

| dragos9234 a răspuns (pentru harciog):

Aia cu uleiu`

| CryChristiAN a răspuns:

Pamantul S-a creat la comanda puterii Cuvantului Domnului.

| Pricked a răspuns:

Dumnezeu.

Apache
| Apache a răspuns:

Gravitatia.

| Inferno a răspuns:

Nimeni.

| Inferno a răspuns (pentru CryChristiAN):

Da? Eu stiam ca s-a format prin acretie.

| vrelian a răspuns:

Pamintul asa cum il stim noi acum a fost creat de cineva pe numele lui Dzeu.sau ma rog cu titlul asta.cum il chema nu conteaza. aaaa nu a fost dzeul asta al bisericii nu la ala ma refer eu.ma refer la un tip ajuns prin zona sistemului nostru solar cautind o casa pentru el si cei care era cu el.si asa au gasit un sistem de planete care avea un corp terian si restul corpurilor erau gazoase.si uite asa s-au apucat de treaba si au facut pamintul au aprins soarele si apoi au trecut pe pamint sa stea.geneza din biblie ce spune? si duhul lui dzeu mergea pe deasupra apelor si pamintului.deci pe deasupra nicidecum pe ape sau pe pamint.si de ce? simplu pentru ca pamintul initial era masiv era gigant si era seful sistemului si toate se roteau in jurul lui.cine adica? adica soarele care nu era inca aprins jupiter, saturn, neptun care sint planete gazoase.asta vazuse dzeu bun la acest sistem.ca era o planeta gigant terestra si restul gazoase de unde putea lua lumina si caldura.si de aia el mergea initial pe deasupra pentru ca daca ar fi coborit l-ar fi strivit gravitatia uriasa a planetei.si dzeu impreuna cu oamenii lui au trecut la treaba si au sfarimat planeta in mai multe bucati.si asa aparu pamintul actual neptun, venus, marte. centura de asteroizi, meteoritii cunoscuti si necunoscuti.de acolo provin toate din acea planeta gigantica. apoi dzeu a aprins soarele si uite asa pamaintul deveni locuibil cu o gravitatie suportabila de ei. dupa creatie vedem ca dzeu umbla prin gradina raiului, dar inainte de asta na pus piciorul pe acel pamint, din cauzele ce am aratat.cam asa vad eu situatia.deci exista, se poate sfarima o planeta? nu conteaza care se poate da sau nu? raspunsul este ca se poate.se poate aprinde o stea care este stinsa chiar si teoretic? se poate.deci ce eu am aratat teoretic este realizabil.si asta avind in vedere cunostintele noastre.deci acum vorbim de cineva cu tehnologii mult superioare care au ajuns pe aici.cam asa stau lucrurile zic eu.e o teorie de-a mea dar am ziso asa in mare.ce parere ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu. După ce mi-a cerut mie voie.

| Mădă0611 a răspuns:

Mi-a luat Apache raspunsul. Gravitatia. Ea a dus la formarea stelelor si stelele la formarea planetelor (materia creata in stele atrasa de gravitatie).

| Xtal a răspuns:

Te rog, paraseste categoria,, Stiinta si Filosofie''.

| CichasEmo a răspuns:

Ce intrebare e asta?!?! D-zeu!

| Shobo91 a răspuns:

Cineva care chiar a reusit s-o faca! happy

| RAY a răspuns:

Gravitatia la creat, a unit acele resturi pana la format in aproximativ 400 de milioane de ani cel mult

| Musique a răspuns:

Religia spune că Dumnezeu, știința susține că Pământul s-a format din materia norului gazos al Nebuloasei Solare, alături de Soare și de celelalte planete ale sistemului solar. ( http://ro.wikipedia.org/wiki/P%C4%83m%C3%A2nt#Istoria )
Tu ce crezi?

| Thunderstruck a răspuns (pentru CichasEmo):

5 miliarde de oameni nu sunt de acord cu tine, nu inteleg de ce esti asa intepata.

| Thunderstruck a răspuns:

Intrebarea este din start gresita, deoarece presupune ca Pamantul a fost creat.Raspunsul la intrebare e : nimeni. Daca ai fi pus intrebarea altfel, ai fi primit raspunsuri mai bune.

| vrelian a răspuns (pentru RAY):

Care gravitatie dl ca pina maia cum sustineai ca gravitatie este data de curbarea spatiului timp nu? pai si la inceput cine curba acel spatiu timp? ooo se pare ca dam de dimburi pe undeva.deci exista ce la inceput? si lea unit care gravitatie? ups.deci pina la urma gravitatie nu este data de curbura spatiul timp asa cum sustii tu pe la alte intrebari la care ai raspuns si ai dat aceasta explicatie nu? mai cauta poate gasesti un raspuns bun. dupa cum spuneam ia-o mai usor ca nu e chiar asa cum tu crezi sau cum sustii pe altii. daca cineva spune o prostie nu sari repede sa o sustii.rasuceasteo pe toate partile cautai pctele slabe afla ce si cum si dupa ce vezi ca nu poate fi atacata nicicum atunci o poti sustine.deci cum spuneam nu tot ce zboara se si maninca.gindestete ca nu era nimic nici soare nici planete deci era totusi gravitatie dupa cum spui cea unit toate aceste paicule bla bla.eci gravitatia exista de mult mai demult si nu are a face cu deformarea spatiu timp. spor la treaba.numai bine

| товарищ a răspuns:

O explozie? thinking se zicea ca pamantul era mult mai mic... au venit meteoriti si l-au rotunjit. asa au murit dinozaurii. laughing)

| charna a răspuns:

Sistemul solar

| TheStory a răspuns:

Prin ceva ce nu vom stii niciodata.

| UnBaiatDubios a răspuns:

Haosul universal

| raimbowfly a răspuns:

Eu cred ca pamantul a fost crea printr-o gaura neagra inversa din spatiu aceasta este inaintea supernovelor = explozii uriase

| Mentalist09 a răspuns:

Eu cred ca Dumnezeu! big grin

| IoanieCriminalul a răspuns:

Pamantul a aparut intr-o explozie solara. Daca vrei mai multe detalii cauta si tu pe google