| soffie a întrebat:

Cine controleaza subconstientul? Si cum ""lucreaza" acesta?

4 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Trebuie sa te apuci sa citesti carti de psihologie pe aceasta tema, sau chestii de pe internet.Altfel nu cred/nu stiu daca vei reusi.Trebuie sa afli mai multe despre temperamentul uman, tipuri, caractere, comportament, etc.Iti trebuie studiu si antrenament pentru asta, Bafta! happy

| soffie explică (pentru Floreenofficial):

Mersi pentru sfat happy apreciez

| Floreenofficial a răspuns (pentru soffie):

Cu placere! happy

| WhatheWow a răspuns:

Subconstientul nu se poate controla, cel putin nu avem inca o descoperire stiintifica privind mecanismul de control al lui. Eventual, hipnoza se spune ca actioneaza asupra subconstientului dar sint multe polemici cu privire la hipnoza. Subconstientul e o parte a creierului unde, in mare parte e stocata informatia ce alcatuieste instinctele noastre primare. Noi nu sintem constienti de nici o informatie care se stocheaza, este stocata si se sterge din aceasta parte.
Sint multe situatii in care subconstientul ne sare in ajutor si ne ajuta, ca un fel de Inger Pazitor chiar dindu-ne o senzatie ca ceva supranatural ne-a ajutat.
Uite, de exemplu bolnavii de Alzeimer ajung sa-si piarda memoria, fete pe care nu le recunosc, locuri, deprinderi, amintiri insa nu uita sa vorbeasca. De ce? Pentru ca aceste informatii sint stocate in subconstient. Subconstientul e, ca sa spun asa, Asul nostru din mineca in caz de situatii limita care ne pun viata in pericol. El transmite intregului corp instructiunile in aceste situatii extreme.