| DoctorCata a întrebat:

Clar ca astazi suntem 8.000.000.000 de oameni.

Dar in trecut stim ca populatia era mai mica.

Si cu cat ne intoarcem mai mult in trecut populatia era si mai mica.

Deci cati oameni eram candva? Provenim toti din acelasi stramos?

Crezi ca provenim toti din 100 de oameni?

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Adam și Eva, sunt primii oameni, conform Bibliei.
Dar, în realitate, de fapt, nimeni nu știe nimic despre strămoșii noștri. Apar, fel de fel de schelete, prin zone izolate, se datează cu carbon, se estimează o vârstă, dar suntem departe de adevăr!
1 miliard de oameni s-a atins în secolul al XIX-lea. De fapt, până în secolul al XVIII-lea, cuvântul arhivă de nașteri nu exista în lume. Peste tot, nașterea unui copil era înregistrată la biserică, unde se făcea și botezul. Iar, trecerea în registru, se făcea după ce copilul avea un an.
Iar, explozia demografică, științific vorbind, a avut loc datorită faptului că au apărut vaccinuri și s-au făcut campanii de vaccinare obligatorii pentru eliminarea unor boli contagioase.
Apoi, este vorba că nu au mai existat pandemii cu o mortalitate extremă.
Oricum, conform ultimelor studii, curând creșterea va stagna și vom trece în regresie demografică, pentru că deja se nasc foarte puțini copii și sunt foarte mulți bătrâni!

| gabicoo a răspuns:

Specia noastră homo sapiens provine din Africa. La un moment dat în urma unor schimbări climatice, provocate de o erupție vulcanică, numărul oamenilor moderni s-a redus la o mie și ceva de indivizi. Noi suntem urmașii acelora.

| 1onur a răspuns:

Dumnezeul știe.

| shyde a răspuns:

Nu cred ca provenim dintr-un grup mic, cresterea nu a fost liniara. Am evoluat si ne-am imprastiat. Am fost H. Sapiens Africani si H. Sapiens non-Africani, si ne-am amestecat putin.

https://www.nhm.ac.uk/......frica.html

| shyde a răspuns (pentru romeo78):

Ba cum sa nu stim nimic despre stramosii nostri?

Stim o gramada de lucruri. Despre ramurile lor, pe unde au fost si ce au facut.