| KronstadtX a întrebat:

Consider ca drumul spre nemurirea fizica se poate realiza prin manipulare genetica, in mare parte. Aceasta nemurire poate fi realizata si prin manipulare mentala?

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Nu exista asa ceva, sunt mituri stiintifice asa cum exista mituri ce spun ca ne folosim doar o mica parte din creier, cand in realitatea folosb creierul 100%

| Elvina a răspuns:

Da, se poate, dar trebuie o minte geniala, puternica, influentabila.

| mixxjim a răspuns:

La ce ti-ar folosi nemurirea fizica? bleaaaaah, chiar ti-ar placea sa fii o fosila umblatoare de vreo 250 de ani umbland printre oameni de 3 ani, sau de 20, sau de 50? mie sigur nu mi-ar placea asa ceva. ce intelegi prin manipulare mentala? poate ai reusi sa mai prelungesti un pic, dar nemurirea nu cred ca se poate obtine asa, creierul are "personalitatea" lui proprie, nu se lasa condus de noi oricum vrem - si personalitatea lui lucreaza impotriva nemuririi de care spui tu...

| Shammal a răspuns:

Modificarea genetica de care zici e realizata tot de mental - de constiinta - legatura cu partea ta divina
nemurirea fizica apare cand devi constien de natura ta - eterna; abilitatea de a-ti dematerializa corpul si al materializa

| Inferno a răspuns (pentru Shammal):

"Modificarea genetica de care zici e realizata tot de mental - de constiinta - legatura cu partea ta divina"
E vorba de inlaturarea genei resposabile cu moartea, nu are legatura cu divinitatea.

| Shammal a răspuns (pentru mixxjim):

La 250 esti la fel ca la 20, corpul se recreaza in intregime ciclic, o face asa cum ii spui tu; creierul nu are personalitate, poate mintea, corpul are inteligenta

| Shammal a răspuns (pentru Inferno):

Totul are legatura cu divinitatea - materia este plastilina pentru spirit - intuitia, inspiratia, inventia - tot ce e creat material vine de la partea divina - scobitoarea
nu exista o gena responsabila cu moartea - omul isi creaza realitatea - corpul se sustine singur dar asculta de om-spirit

| mixxjim a răspuns (pentru Shammal):

Nu ai cum sa fii la fel la 250 ca la 20, ar fi trist sa fie asa. poate fizic, dar creierul? tu esti acum la 20 ca la 3? imi place sa cred ca nu am trai doar ca sa "vegetam", ori sa acumulezi timp de 250 de ani cunostinte, trairi, emotii (bune sau nu), amintiri etc. mie mi se pare ingrozitor de obositor si, la un moment dat, o "haina" foarte grea de dus "in spate".

| Shammal a răspuns (pentru mixxjim):

happy asta pentru ca tu o consideri grea, experienta poate fi placuta si la un anumit nivel de intelegere a realitatii poti sa simti ca plutesti la propriu big grin si la figurat

| mixxjim a răspuns (pentru Shammal):

Ok, mai vorbim peste fro 50 de ani, sa-mi spui cam pe unde mai si cat de sus plutestiwinking

| Woodenpints91 a răspuns:

Mai trebuie şi materia primă la chestia cu manipularea mentală, iar ăia puţini de-o au, nu prea-şi doresc să apuce drumul nemuririi.

http://i.imgur.com/VftWP.jpg

| Miauti a răspuns (pentru Inferno):

Asta nu inseamna ca nu vor aparea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Shammal):

Cred ca-ti dai seama ca se uita la tine ca la un dezaxat mental laughing.
Lasa bre ca le vine si lor timpul odata...happy

Răspuns utilizator avertizat
| Elvina a răspuns (pentru KronstadtX):

Nu ai inteles. Ma refeream la faptul ca cineva cu o minte geniala, puternica, are puterea de a influenta masele.

| Inferno a răspuns (pentru KronstadtX):

In primul rand organele se uzeaza si se conform legii entropiei. Nu poti mentine inima intacta la infinit, poate poti sa o inlocuiesti cu una mecanica de exemplu, dar creierul? Ce facem cu creierul? Creierul nu poate fi schimbat si nici conservat la infinit.

Răspuns utilizator avertizat
| Shammal a răspuns (pentru KronstadtX):

Prin revelarea sinelui nu o sa te mai identifici cu corpul fizic si o sa simti acea parte a ta eterna, plus o sa ai o intelegere prin care vei putea trai mult mai mult; ce vorbim si se vorbeste de nemurire fizica e practic o crestere a numarului de ani in corp fizic si planeta are limita ei de orbite in sistem happy nu e nemuritoare cu sensul de etern

tu ai control total asupra corpului ( in genu zicalei: esti cea ce gandesti), pe langa asta corpul are inteligenta proprie si se regenereaza singur, gena cu imbatranirea e un "program", un gand impregnat in mintea omului, mostenit din generatie in generatie

| mixxjim a răspuns (pentru Shammal):

Chiar faci yoga? de cat timp?

| Shammal a răspuns (pentru mixxjim):

big grin nu practic yoga, am practicat un fel de meditatie ( stat in liniste fara ganduri) o perioada de vreun an, acu nu mai simt ca e pentru mine poate ocazional

| mixxjim a răspuns (pentru Shammal):

Silva? laughing

| Shammal a răspuns (pentru mixxjim):

Dark de preferat :)); nu, n-am auzit de metoda asta :D acum am dat un search - ce fac eu e o metoda dezvoltata personal cu influente de aici http://www.yogananda-srf.org/

| mixxjim a răspuns (pentru Shammal):

Ahaaaaaa, deci tot de la yoga ti se trage laughing sau de la prea multe dark? tongue

| Shammal a răspuns (pentru mixxjim):

Integram tot big grin nu excludem nimic