| Sedativ a întrebat:

Crede-ti in D-zeu sau in Diavol?

Eu pur si simplu nu mai cred nimic, chestiile astea au fost inventate de oameni ca sa inteleaga mai usor marea intrebare : "Cine ne-a creat?"
A crede intr-o fiinta supra naturala inseamna a crede in chestii ca Mos Craciun.

A crede in forte supranaturale inseamna a crede in minciuna, iar mereu minciuna are picioare scurte.
Cu ani omul poate invata sa-si controleze corpul incat sa obtina lucruri pe care le numesc "super-puteri".

Cand mori creierul moare, nu mai simti nimic, nu mai vezi nimic, nu mai existi, nu te reincarnezi, nu se intampla nimic, e ca si cum ai hiberna non-stop.

Răspuns Câştigător
| IWillNotBeFalseInWhoIAmAsLongAsBreathe a răspuns:

Eu cred in dumnezeu si diavol. dar nu sub numele astea si nu ca fiind niste suflete sau ingeri. ci niste energii, entitati. noi suntem tot energie deci suntem facuti din dmnezeu big grin super puterile alea eu zic ca le ai daca ai nivelul de energie ridicat, daca, crezi in divinitate, in energia aia ( dumnezeu ) si daca meriti si mai ales daca te desprinzi de rahatu asta numit societate. happy

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Faptul ca tu nu crezi nu schimba cu nimic realitatea.Eu am cautat si am gasit. Exista Dumnezeu! El este Creatorul nostru.El a creat intregul univers atat de complex, incat numai o Fiinta superioara si inteleapta ar fi putut sa formeze un echilibru perfect.Citeste si tu cartea Exista viata dupa moarte.Un grup de cercetatori si oameni de stiinta au studiat comportamentul mai multor muribunzi, si au ajuns la concluzia ca Exista Viata dupa Moarte!

| cristi202 a răspuns:

Da, poate ca e ca si cum ai crede in Mos Craciun. Insa daca in cazul lui Mos Craciun e ceva ireal, aici ai de-a face cu lucruri extrem de reale. Eu pot sa te asigur de asta - am avut de-a face cu ele, atit cu Dumnezeu, cit si cu Diavolul.
E interesant ca minciuna asta, cu toate picioarele ei scurte, de mai bine de doua mii de ani nu a fost descoperita. Daca ar fi fost asa, nu ar mai fi fost atitia oameni pe pamint care sa creada. Tin sa mentionez ca sunt mult mai multi cei credinciosi decit cei necredinciosi, si atunci, ori nu e vorba de o minciuna, ori minciuna nu are picioare scurte (nu e descoperita repede).
Si inca ceva interesant. Ai fost cumva mort, de sti sigur ce va fi dupa moarte?

| wales a răspuns:

Pentru a crede ce spui tu trebuie să fi ajuns la un punct absolut. Tu ești ABSOLUT sigur ce spui?

| ramona30 a răspuns:

Sedativ
Sunt de acord cu tot ce ai scris tu. Nici eu nu cred in existenta lui d-zeu, allah, isus si altii ca ei.

| Angel0 a răspuns:

Incearca sa convingi un orb din nastere de existenta culorilor.

| FucktheSystem a răspuns:

Mda, nu m-ai uimit cu nimic, tot ce ai scris tu acolo sunt lcururi care le știam și cu acre sunt de acord.

| MMihai a răspuns:

Crede-ti in D-zeu? = da
Crede-ti in Diavol? = nu că nu există Diavol
A crede intr-o fiinta supra naturala inseamna a crede in chestii ca Mos Craciun. == Propoziție Adevărată sau falsă
Moș Gerilă este ceva mult mai normal, decât Moș Crăcilă // Moș Crăciun!

A crede in forte supranaturale inseamna a crede in minciuna ==Propoziție Adevărată sau falsă?

nu mai existi Propoziție Adevărată sau falsă?
nu te reincarnezi Propoziție Adevărată sau falsă?

| MMihai a răspuns:

La zece ani un om m-a întrebat dacă eu sunt eu și i-am confirmat că da!
El mi-a povestit că aveam mai puțin de un an și eram însoțit de un adult și el m-a pus călare pe un leu de piatră /statuie.
Că eu mă zbânțăiam și am căzut de pe statuie și că în cădere puteam să mor, dar că m-am ținut cu mânuțele și cu piciorușele de statuie și astfel am ajuns sub burta leului, și nu m-am lovit foarte rău, dar că tot am început să bâzâi!
Ca să mă potolească adultul a lovit cu palma statuia și mi-a spus că îi dă na-na (statuii).
Eu am tăcut, m-am uitat lung în sus la el și i-am spus :
Bă potule, ata tatuie!
Adultul care era cu mine a rămas mască!
Asta urcând pe alee a văzut scena și i-a tradus, în românește :
Bă potule = Băi prostule
ata tatuie = asta este o statuie (ești idiot bați o statuie?)
Ăsta mi-a spus că atunci, nu aveam un an!
Presupunând că aveam 2 ani : un copil de 2 ani nu știe când să folosească cuvântul prost și nici nu știe ce este aia o statuie în ideea de obiect fără viață.

Cum explici lucruri foarte inteligente, debitate de copii f mici?
În condiția că experiența lor personală nu poate explica afirmațiile lor?
Sora tatălui meu mi-a povestit pe la 18 ani că eram foarte mic și ea se măritase cu unul care avea o fată (și îi murise nevasta ) și aia mică nu o voia pe asta, ci pe alta, de mamă vitregă.
Că eu am vorbit cu ea având mai puțin de 3 ani că s-a speriat fata de mine, ce am putut să zic la vârsta aia.
Că exceptând anumite cuvinte pe ca nu le puteam pronunța bine, gândirea era ca de adult.
Mătușa stătea la comun cu o femeie, care avea niște nepoate din provincie studente, și pentru că la cămin se furau lucrurile, ele își țineau multe lucruri la asta.
Eu fiind copil mic, cum nu îmi plăcea de fata lui ăla și de ăla, umblam peste tot, inclusiv pe la vecina ei, și aia care era studentă la medicină îmi arăta din cărțile ei, ce are omul în el, și era foarte interesant.
De la ele, știam de problemele din familia mătușii mele.
Lucrurile mult prea inteligente pe care copii la vârste mici eu mi le pot explica numai prin reîncarnare.

| miradoniz a răspuns:

hee hee decihee hee tu ești des mort?hee hee ca se pare ca ai ceva experiențăhee hee am cunoscut câțiva oameni care au trecut prin moarte clinica, și îmi spuneau ca era asa de bine și frumos ca nu aveau chef sa se întoarcăhee hee Unul din ei, l-a certat pe doctorul care l-a readus la viata...ca sa vezi ce nerecunoscători sunt uniihee hee problema cu "hibernarea" sunt limitele ei, ca mai devreme sau mai târziu...trecehee hee

| miradoniz a răspuns:

@Woodenpintshee hee și eu cred în tinehee hee

| Polaris a răspuns:

Dacă e dumnezeu' din biblie, prefer să las baltă totu'.

| houyhnhnm a răspuns:

@allinephilim "Oameni de stiinta au ajuns la concluzia ca dumnezeu exista..." Sa mori tu? Zi-mi unul din ei care a ajuns la concluzia asta.
"Oare te intrebi si tu care a fost inceputul inceputurilor?"
Da, si Dumnezeu creand totul nu e un raspuns satisfacator pentru mine.
"De unde atata materie?"
Pai in urma exploziei initiale, s-a imprastiat peste tot.
"De ce suntem atat de compatibili cu alimentele din jurul nostru."
Pentru ca suntem la baza formati din aceleasi elemente chimice. Nu e ca si cum cineva ne-a aruncat aici si ne-a dat o cosarca cu mere: oau, minune! sunt bune la gust! Viata a evoluat pe baza materiei din jur, e si normal sa fim compatibili. Plus ca tot ce e viu are ADN, la fel ca omul.
"De ce ne ofera natura ceea ce avem noi nevoie?"
Pentru ca noi facem parte din natura, la fel ca o albina care ia polenul din floare.
"De ce avem soare si zi sa ne fie cald si lumina care sa ne dea energie pentru a muncii?
De ce avem noapte si intuneric ca sa ne putem odihni."
Pentru ca Pamantul e rotund, se invarte in jurul propriei axe, de aici alternanta zi/noapte. Lumina nu iti da energie ca sa muncesti, energia o ai pentru ca dormi. E o chestie ce s-a transmis in materialul genetic. Probabil cu trecerea timpului omul nu va mai avea nevoie de somn.
"Daca crezi in Dumnezeu si nu exista n-ai pierdut nimic.
Daca nu crezi si exista atunci ai pierdut totul"
Asta e credinta de frica, ceea ce e o ipocrizie.

"Care este natura gravitatiei?"
Pai de cand cu Einstein si relativitatea, cu fizica cuantica si gravitonii, s-au mai clarificat lucrurile. Dar probabil daca nu scrie in Biblie, noile descoperiri stiintifice nu-ti sunt cunoscute.

| houyhnhnm a răspuns:

@Mihaidavidoglu1954 Deci faptul ca tu ai cazut de pe o statuie la 2 ani, ca l-ai facut pe unu "pot" si ca te uitai la poze in carti de medicina sau ce ai mai zis tu pe-acolo ca era sa adorm, te-a facut pe tine sa crezi in reincarnare? Marfa.

| alinnephilim a răspuns:

Oameni de stiinta au ajuns la concluzia ca dumnezeu exista...
Oare te intrebi si tu care a fost inceputul inceputurilor?
De unde atata materie?
De ce suntem atat de compatibili cu alimentele din jurul nostru.
De ce ne ofera natura ceea ce avem noi nevoie.
De ce avem soare si zi sa ne fie cald si lumina care sa ne dea energie pentru a muncii.
De ce avem noapte si intuneric ca sa ne putem odihni.

Eu cred in Dumnezeu nu in preoti, biserica a devenit o afacere, dar pentru mine Dumnezeu tot exista si va exista intotdeauna.

Daca crezi in Dumnezeu si nu exista n-ai pierdut nimic.
Daca nu crezi si exista atunci ai pierdut totul.

Care este natura gravitatiei? happy etc etc.

| Fanatic a răspuns:

Te inseli...

| Fanatic a răspuns:

Si nu exista dumnezeu fara diavol si nici invers

| IceCreamDoll a răspuns:

Pai Sedativ...in acest caz inseamna ca este ateu/ateista.

| mihai1991 a răspuns:

Nu cred nici in dumnezeu, nici in diavol.Toate religiile sunt inventate de om.Pentru mai multe detalii, cautati pe youtube mihai1991 happy

| UnleashedPsycho a răspuns:

Sincer, eu cred în două forţe: una rea şi una bună.Că au chip de copac, de mamut, de vârcolac, că zboară prin aer, asta nu mă interesează, cum nu prea mă interesează cine şi cum ne-a creat, important e că trăiesc şi asta este.Şi chiar dacă ar exista să spunem Satan şi d-zeu, tot nu mi-ar păsa.
Să nu mai zic de bullshit-uri gen Biblia şi personajele ei fermecate [Asta include şi Iisus, Răi/Iad bla bla].
În concluzie, mie nu`mi păsa de religie, pentru mine e că şi inexistent aşa ceva.
PUNCT!
Sayonara!

| Bluef4 a răspuns:

Imi permit sa te contrazic. Dumnezeu este cel care ne-a creat. Vrei dovada? Priveste perfectiunea omului... de fapt, priveste perfectiunea globului ocular, e suficient! Imi este imposibil sa cred ca totul in lumea asta este pura intamplare. Si imi este si mai greu sa cred ca nu exista viata dupa moarte, ca indiferent de ce fac un om bun si un om rau, rasplata lor va fi aceeasi. Diavolul este tot creatia lui Dumnezeu. Este un inger cazut in pacat ce a tras dupa el o treime din ingerii lui Dumnezeu.
Acum o experienta personala: Stii de ce exista Dumnezeu? Eramo data intr-o biserica si am vazut in urma predicii o batrana plangand. Daca nu exista Dumnezeu, atunci cine a cercetat-o, i-a patruns in inima si i-a oferit acea pace?
Nimic nu e la voia intamplarii. Dumnezeu, precum si diavolul, exista!

| Ayshee a răspuns:

"A crede in forte supranaturale inseamna a crede in minciuna, iar mereu minciuna are picioare scurte." Sedativ, tu crezi ca daca era o minciuna,pana acum nu stiam toti?

"Cu ani omul poate invata sa-si controleze corpul incat sa obtina lucruri pe care le numesc "super-puteri"." in general se numeste intuitie ceea ce trebuie sa dobandesti pe parcursul vietii.

"Cand mori creierul moare, nu mai simti nimic, nu mai vezi nimic, nu mai existi, nu te reincarnezi, nu se intampla nimic, e ca si cum ai hiberna non-stop." dupa cum vorbesti,ai fost in cunostiinta de cauza cumva? cum poti spune "nu" la ceva ce nu cunosti? poti macar sa speri,daca vrei sa mergem pe partea asta. Oamenii intr-adevar,se bazeaza prea mult pe mentalitate,inteligenta si din cate am aflat eu de la oameni cu adevarat demni de incredere,dupa ce murim,nu mai exista inteligenta asta pe care toti o ravnim ci doar spiritul- energia,deoarece, dupa cum spune bunul Sedativ, ne dezintegram fizic.

| spyke321 a răspuns:

Maideci sincer esti un om foarte prost. cum sa nu crezi in Dumnezeu? cei cu tine esti prost sau prost?

| playin a răspuns:

Eu cred in D-Zeu si apropo cand mori te duci in rai sau in iadwinking

| diana_6081 a răspuns:

Aoleu...dar in ce masur esti tu sa ne dai lectii despre Dumnezeu? Intai invata sa te exprimi corect romaneste( se spune "credeti" si nu credeti" si "supranaturala", fara cratima)...deci cum spuneam, invata gramatica lb. romane si dupa aceea discuta probleme existentialewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna treaba, ia un biscuit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si astea sant noile legi la care trebuie sa ne inchinam? pai pune-ti si o icoana cu propriul chip; sfantul sedativ; care a inventat apa calda.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite deja ai un adept; ramona tea si pupat in fund, chiar si fara icoana.santeti teribili.dar va trece.cand veti inchide ochii. poate mai curand. Dumnezeu stie.

| Sedativ explică:

Da diana, eu nu ma exprim corect gramatical, dar nici tu, in tot postul tau nu am vazut nici o virgula, nici un spatiu, nici un semn de punctuatie.

In +, fiecare cu parerile lui, am ajuns la parerea mea si eu mi-o mentin. Exista o explicatie logica pentru tot, numai ca dureaza sa le gasim pe toate, daca am stii tot din nastere, de ce ne-am mai duce la scoala?

| Timmy97 a răspuns:

Nu,nu cred.Religia a fost inventata pentru ca oamenii sa se simta in sigurata, sa creada ca cineva ii vegheaza tot timpul, iar daca cineva crede in dumnezeu trebuie sa creada si in existenta diavolului.