| ileanaadrianastan a întrebat:

Credeti ca D-zeu poate procrea fii humanoizi cu pamantencele? Credeti ca Iisus/Jeshua a fost fiul lui D-zeu? Trebuie sa raspundeti la aceasta intrebare tinand cont de faptul ca D-zeu este un Spirit. Care Spirit nu poate patrunde in planul fizic niciodata. Si este un Spirit neutru, nici masculin, nici feminin. Daca D-zeu este prezentat ca avand genul masculin in Biblie, este deoarece in ebraica nu exista genul neutru. Iar referirile la antropomorfism trebuie considerate metafore. Numai fraierii le iau ad litteram si gresesc fundamental. Dar Creatorul Universului este de genul neutru.

Răspuns Câştigător
| ReuvenMeir a răspuns:

E clar ca numai freierii pot crede gugumania asta cu Jeshua fiul lui D-zeu. Numai Adonai stie cat am avut de patimit noi, judeii, de pe urma tampeniei crestinilor! Oi vei! Trebuie sa inteleaga si ei ca D-zeu este un Spirit etern, omnipotent, omniprezent, atotcunoscator, perfect, moral, just etc! Dar vor fi asa de inteligenti incat sa inteleaga? Mai ales ca au probe beton, super validate stiintific.

30 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Ileană Ileană, te vrei Cosanzeana!?!? Pai bine mai, nu tot evrei vostri a inventat povestea asta cu Isus si nu tot ai vostri(Ioan, Andrei, Simion, Petru, Filip, Natanae etc) a fost ucenici si a implementat asta in capul oamenelor intr-o perioada cand domina misticismul si era usor de servit? Si voi evrei sunteti impartiti in mai multe dogme religioase, faceti ordine religioasa la voi si vom vedea ce iese dar sigur dati in gard. Acum sa fim realisti, nu mai suntem in urma cu 1000 de ani si asa fraieri cum crezi tu ca generatiile astea o sa de-a buzna imediat la religia voastra, doar ai vazut cata respingere ai si este chestiune de mult timp sa ajungi Cosanzeana. Pe spionul Corut il stiam liber cucetator dar dupa cum il amesteci in treaba asta se pare ca are alte orientari si preocupari, implementarea unei noi credinte in Romania "religia iudaica" cu un nou creator extraterestru, Adonai, cand se pogoara si acesta, cate mii de ani trebuie sa stam cu ochi si gura cascata pe cer sa-l vedem?

HepHap
| HepHap a răspuns:

Vad ca iar fortezi raspunsul intr-o singura directie. Tie ti se pare fair o intrebare de genul asta?

"Credeti ca Ileana Stan e o semidocta cu pretentii de geniu? Trebuie sa raspundeti la aceasta intrebare tinand cont de faptul ca publica la Editura Miracol, e indragostita de Pavel Corut, manifesta tendinte paranoice si emite, obsesiv si repetat, afirmatii nefondate. Posibil mitomana, considera ca are un IQ exceptional si toti ceilalti sunt niste Goim fraieri si indoctrinati. Si isi photoshopeaza super prost pozele si are un blog de clasa 5. Si si-a mai facut un cont "ReuvenMeir", de pe care se sustine fervent, pentru ca niciun utilizator sanatos de pe TPU nu i-a luat in veci apararea. Si exprima si aici aceleasi manierisme si aceleasi prostii, dand dovada de un infantilism patologic, desi pretinde ca a fost agent SRI."

| Alphawolf a răspuns:

Eu nu sunt religios, dar am o intrebare: Daca existenta a fost creata, tu faci logica sau creatorul face logica? Tu ii reduci din capacitati creatorului. Inca o intrebare: De unde stii tu ce este, ce poate si ce nu poate Dumnezeu? Nu incerca sa arati ca religia ta este mai buna decat alta ca te impiedici de absurd si te arunca in stupiditate.

| mihaibrasov a răspuns:

Abordarea ta e gresita. Dumnezeu este un Spirit care nu poate patrunde in planul fizic? Asta de unde ai scos-o? happy
Dumnezeu e atotputernic pe orice plan (fizic, metafizic), deci poate face cam orice. Si daca ai citi Biblia ai vedea ca a facut minuni de ordin fizic nenumarate. Asa. ca idee.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Mda, cat de "fraier" trebuie sa fii sa le iei ad litteram... /sarcasm/

| Angel0 a răspuns:

Ileano te-ai trezit iar cu fata la perete? Nu mai te baga în seama nici P.Curut și-ți descarci frustrările pe TPU? Citește mai bine o carte, de exemplu Noul Testament poate mai te dumirești puțin.

| Dmonik a răspuns:

Ileana draga, "dă-ţi" funda lui ReuvenMeir. A/ai raspuns controlat si conform orientarii pe care ai/ti-ai imprimat-o!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ilena, draga mea, sarmana de tine, iar ai sarit peste medicatie...si colac peste pupaza, mai ai si carente in educatie, jignind pe oricine care indrazneste sa nu fie de acord cu tine, iar in polemici cu oameni fara 7 ani de acasa nu intru nici moarta. Deci, hai pa, esti veriga slaba!

| ania a răspuns:

"cat am avut de patimit noi judeii de pe urma tampeniei crestinilor"
L-am auzit recent vorbind pe liderul evreilor mesianici ( al celor care cred ca Jeshua este Fiul lui Adonai ) din Oradea despre medotele inchizitoriale pe care le -au folosit crestinii pe parcursul istoriei pentru a "convinge" evreii sa se crestineze.Ingrozitor, nu exista cuvinte. In numele meu si al altor crestini care vor sa subscrie, imi cer iertare.

| ania a răspuns:

Pentru costi
Pentru mine ca si crestina, Biblia e cartea de reper a vietii mele. E o practica biblica vechitestamentara sa-ti ceri iertare si pentru pacatele inaintasilor si ale neamului, asa a facut de exemplu profetul Daniel. Eu cred Biblia, ca Israelul e poporul ales al lui Dumnezeu si cred ca noi ca romani, prin faptul ca in timpul regimului Antonescu am persecutat evreii, am atras blestem asupra neamului nostru si avem pentru ce sa ne cerem iertare.Sunt convinsa ca Dumnezeu se bucura daca imi cer iertare chiar daca eu personal am admirat intotdeauna evreii ca natiune.
Odata un bulgar, ne-a cerut iertare mai multor romani in numele bulgarilor, pentru nedeptatile suferite din partea bulgarilor.Pe loc mi-am adus aminte de mita ce mi s-a cerut pe fata la vama bulgara si umilinta indurata si parca ceva s-a vindecat in sufletul meu.Si m-am gandit atunci ce intelept a fost Dumnezeu consemnand in Biblie despre marturisirea pacatelor neamului.
Toti crestinii sunt dogmatici?
Oare nu orice viziune despre lume si viata e exclusivista? Daca spui ca valoarea suprema e toleranta si ca toate scripturile sacre ale tuturor popoarelor au aceeasi valoare nu spui de fapt ca se afla in eroare oricine nu are acest egalitarism ca valoare suprema? Nu e tot o forma de dogmatism?

| ania a răspuns:

@costi
Absolut de acord ca dogmatismul pleaca de la oameni nu de la Iisus.
Eu ma inchin pentru ca cred ca omul e un inchinator prin natura lui si ca Dumnezeu e cea mai vrednica persoana de inchinare, cred ca e scopul pentru care am fost creata, sa fiu o inchinatoare.Cand ma rog folosesc uneori pasaje din psalmi care mi se pare ca rezoneaza cu ce e in sufletul meu( e drept ca m-am trezit cateodata ca repet mecanic anumite pasaje) dar de cele mai multe ori vorbesc cu El liber, ca si cu cea mai buna prietena, credinta e pentru mine o relatie cu o persoana reala.Am citit evangheliile de multe ori, citesc in general Biblia de la un capat la altul, apoi o incep din nou si ma rog inainte sa ma ajute Dumnezeu sa inteleg ce citesc.Incerc sa ascult poruncile Bibliei pentru ca il iubesc pe Dumnezeu si sunt convinsa ca sunt bune.

| costi a răspuns:

Ileana, hai sa mai dam la o parte prejudecatile, vrei?
in primul rand, de ce crezi tu ca spiritul nu se poate materializa? pentru ca mental poate nu intelegi asta. nici nu ai cum, mentalul e foarte limitat (desi stiinta doar de asta dispune saraca de ea; totusi, oameni din stiinta ajung la aceleasi concluzii la care orientalii ajunsesera demult, doar ca oamenii din stiinta nu pot experimenta spiritul, sau cum vrei sa-i zici, doar pot sa inteleaga ca exista spirit de fapt in spatele a ceea ce numim noi materie). deci da, si Iisus, si Gautama Buddha, si tu, si eu, si toti oamenii suntem de fapt... ce suntem de fapt?happy te las pe tine sa raspunzi. dar sincer, fara teoretizari sterile.

daca iti place sa abordezi occidental, stiintific problema, iti recomand cartea "Inteligenta materiei", sa vezi acolo exemple peste exemple din stiinta, care stiinta a ajuns sa inteleaga (inclusiv fizica cuantica) caracterul transcendent al lumii. sau, daca vrei, gandeste-te la ganduri. operam cu gandurile de la o varsta frageda. poti tu sa-mi spui ca gandurile sunt materie dura? sunt sigur ca nu. dar ce sunt atunci? manifestarea lor la nivel cerebral este electrica. dar e doar manifestarea lor. daca ai fi un materialist superficial, ai spune ca sunt electricitate. si apoi vine intrebarea: dar electricitatea, energia electrica, ce este in esenta ei? niciun fizician nu a reusit sa raspunda la aceasta intrebare. si nici nu poate, pentru ca doar mintea nu poate sa inteleaga natura energiei. o poate experimenta, asta e cu totul alta mancare de peste. dar nu o poate conceptualiza. conceptele apar ca sa intelegem natura, preexistenta noua, nu invers. conceptele sunt strofocarile mintii de a intelege. natura e mult mai mult decat conceptual.

ceea ce spune sabrina mi se pare stupid. nu exista diavol, draga sabrina. diavolul e o alta forma de a da vina pe altcineva si a nu-ti asuma responsabilitatea pentru faptele tale. nu sunt original cand spun asta, dar ti-o spun cu convingere. nu exista diavol, si in ziua cand vei realiza chestia asta, s-ar putea sa intelegi ca nici ce te-au invatat despre pedepsele lui Dumnezeu nu prea este adevarat. reciteste Noul Testament si o sa-mi dai dreptate. dar reciteste-l fara prejudecati de 'crestin'. nu exista nici macar crestini, Iisus nu a fost crestin, cuvantul crestin provine de la oamenii care l-au urmat pe Iisus. ei s-au autoproclamat crestini, ca o tagma asa, dintr-un spirit caldutz de identificare cu niste precepte. multi crestini nici macar nu citesc Noul Testament, se uita in gura preotilor burtosi, si din gura lor iese ce i-au invatat altii, niciodata ceva inteles sau realizat interior de ei. putini calugari care sa fie convinsi de Dumnezeu (nu sa creada, credinta in ceva e un altfel de a spune ca inca nu esti convins de acel ceva. intelegi diferenta, sabrina?)

revenind la ileana, putin ii pasa, cred eu, Creatorului, daca e de genul neutru sau nuhappy crezi ca stii ce e ala un barbat sau o femeie, ca sa ii zici lui Dumnezeu ca e neutru sau androgin?

| costi a răspuns:

Si de ce ar fi important ca scrie carti? a dat o intrebare la intaratare, in care si-a pus si prejudecatile pe masa (desi poate ea considera ca nu sunt prejudecati, dar i-am explicat de ce. si daca ar si sti cevadin stiinta, si-ar da seama ca scoate si porumbei pe gura, natura se manifesta plenar peste tot si unele chestii sunt destul de vizibile incat sa iti dai seama ca spiritul poate manifesta materie). habar n-aveam ca scrie, cu atat mai bine, orice carte e un prilej de dialog (interior daca vreti) cu autorul. nu inteleg de ce v-ati inflamat asa, eu i-am raspuns la fel ca oricarui membrulaughing

| costi a răspuns:

Crinu, se pare ca te-a atins tipalaughing

| costi a răspuns:

De ce sa te abtii, leon? ti se pare copilaresc?happy
inseamna ca einstein a fost un pustan chiar si cand a murit, la saizeci si ceva de anihappy

| costi a răspuns:

@ania: pentru ce-ti ceri iertare, ania? aia au fost oameni dogmatici si agresivi (tu esti probabil doar dogmatica, e doar o presupunere, am intalnit putini crestini care sa nu fie si dogmatici). ar trebui sa fie un semnal de alarma ca oamenii care au impus cu forta o credinta au interpretat de fapt gresit ceea ce se scrie in Evanghelii sau in scripturile altor popoare. dar voi crestinii o sa va prefaceti tot timpul orbi la astfel de stupizenii ale oamenilor agresivi de dinainte voastra care si-au spus, ca si voi, tot crestini. de ce inchideti ochii? e simplu, altfel ar trebui sa va zguduie din temelii dogmele si sa ramaneti cu ceea ce a spus esential Iisus (la fel cu ceea ce au spus si alti iluminati inainte de el sau dupa el).

| costi a răspuns:

Nu, spun doar ca nu iti sta tie sau mie in masura sa spunem cine e tolerant sau nu este (de unde avem noi dintr-odata atata putere de judecata? uita-te bine la oameni, 90% dintre ei poarta in ei f mult gunoi, asa ca e mai usor sa se uite in stanga si in dreapta si sa fie intoleranti, decat sa ia seama de ei insisi)

tu spui: "E o practica biblica vechitestamentara sa-ti ceri iertare si pentru pacatele inaintasilor si ale neamului, asa a facut de exemplu profetul Daniel." - deci a-ti cere iertare este o practica? nu multumesc, eu nu 'practic' cererea iertarii, a practica ceva pentru ca scrie undeva si nu pentru ca simti, inseamna a pierde esenta in ceea ce priveste acel ceva. de-asta si-au pierdut esenta multe invataturi din Biblie pentru multi, pentru ca s-au grabit anumiti oameni sa transforme totul in ritualuri fara sens, pe care habar n-are nimeni sa ti le explice. crezi ca stii de ce te inchini? o sa imi dai o interpretare crestina, conceptuala, dar cand te inchini simti cumva comuniunea ta cu hristos, cum se spune? sau o faci doar mecanic? cand te rogi, te si gandesti la cuvintele din rugaciuni, sau spui tatal nostru pe de rost? crede-ma, aproape toti crestinii fac mecanic, ca si budistii, ca si hindusii, etc. sunt putini care stiu ce fac. sunt maestri spirituali care explica ce-i cu spiritualitatea (krishnamurti, maharishi mahesh yogi, osho, yogananda, Iisus, etc etc), dar preferam sa credem in ce ne invata la scoala. ai citit Evangheliile uitand ce te-au invatat la scoala? cu propria minte? o sa spui: 'pai nu, ca preotul imi spune ca eu nu pot intelege'. cu alte cuvinte, doar ei (sfintii crestini, preotii) pot sa-ti dea interpretari. nu este asta conditionare? ba da, o mare conditionare. Iisus nu a zis niciodata: tu ai voie sa interpretezi, tu nu ai voie. oamenii au zis asta, asa ca dogmatismul de la oameni pleaca, nu de la Iisus

| Shammal a răspuns:

Ai o imagine formata despre cum "arata" D-zeu si asta e gresit incearca sa-l vezi pe D-zeu mai degraba ca Tot Cea Ce Exista; toti sutem parte din D-zeu, suntem parte din Tot Cea Ce Exista

| MidnightLady a răspuns:

Doamne, cata dreptate a avut cel ce mi-a zis ca aceasta categorie e raiul imbecililor! Agramatii de la Dragoste si Sex sunt mici copii pe langa geniile de aici.
Si noi te iubim, Ileano!

| GyeBaek a răspuns:

Iisus a fost nascut DE O FEMEIE pamantenca, dar nua fost facut de nimeni.

| greudespus a răspuns:

Tora vorbeste si de Avraam, care l-a avut pe Isaac, desi sotia lui era deja stearpa.
Apoi Ana, mama lui Samuel.
Ioan Botezatorul, a avut o mama ce nu putea avea copii.
sunt cateva sute de cazuri, de ce ar fi mai greu de realizat o nastere din fecioara, fata de o nastere dintr-o femeie stearpa?
Daca se minte in cazul lui Iisus, atunci inseamna ca se minte (probabil) in toate cazurile.
Cred ca daca reuseste cineva, sa aduca la lumina macar un singur aspect, prin care acest Iisus, nu are un comportament conform, armonizat cu invataturile vechiului testament, atunci cade ipoteza ca este fara de pacat, si implicit cade aspectul divin.
Dar, conform scrierilor biblice, nu se gaseste acest unic aspect macar, de calcare a legii lui Moise (in afara de asa zisa calcare a sabatului, care este subiectiva, neinteleasa)
In sabat a facut vindecari, si se afirma ca a incalcat sabatul?
Daca vindecarea venea de la Dumnezeu, atunci pe cine acuzam noi?
Daca nu venea de la D-zeu, atunci cum de nici un om din poporul ales, nu la putut infrunta in argumente, actiuni si trairi?
Preotii lui D-zeu, pun la cale o crima, in numele lui D-zeu? Crima nu este calcarea poruncii a 6-a?
Nu a umblat liber tot timpul prin mijlocul evreilor?
Acest Iisus hulit de multi, a trait fara greseala, a invins in tot ce a infruntat, si si-a dat si viata ca sa demonstreze ca are o credinta autentica, pentru care daca trebuie isi da si viata.(iar apoi si-a luat-o inapoi, ceea ce este unic din cate stiu eu)
Astfel de oameni sunt rari, pentru ca de obicei una spunem si alta facem.Macar pentru atat trebuie respectat.
In rest, daca a fost om sau Dumnezeu, ma tem ca nu vom sti decat de la el. Pana atunci o crezi sau nu, bazandu-te pe caracterul sau si pe mesajul transmis.
Ca sa crezi ceva despre un om, trebuie sa umbli cu el o perioada,
este o problema de incredere. Indicat este sa se analizeze rational ce zice si ce face, si cum o face. Credinta despre ceva, trebuie sa vina in continuarea unei concluzii logice care nu se poate demonstra, si nu invers.
Sunt de acord ca crestinii sunt departe de Cristos, si majoritate nu il cunosc, si se mint singuri ca sunt salvati.
Nici evreii, sau altii nu vad ca ar fi altfel.
Nu vad cum Avraam sau David au caractere in contradictie cu Iisus. Cine dezvolta un astfel de caracter, sigur a fost "insotit" de acest "Spirit Sfant", indiferent ca este crestin, evreu, musulman, hindus, sau orice altceva.
Aici se greseste de fapt, ca se incearca indoctrinarea in diverse culte, in loc sa se duca dezbaterea pe comportamentul de baza al unui credincios.Si asta logic, rational, fara amestecul spiritismului, sau misticismului experientelor personale, subiective. Ceea ce cred nu o cred pentru ca asa imi spun simturile, ci pentru ca asa imi spune ratiunea. Deci cred ceva, pentru ca pare ca asa este, si nu pentru ca simt emotional.
ex: Daca cineva merge pe apa, sau leviteaza deasupra pamantului, nu inseamna automat ca este o fiinta superioara ce trebuie urmata, ci inseamna ca exista forte dincolo de noi care il tin sa nu cada. Este mai logic asa, decat sa cred ca el este altfel decat mine, cu puteri magice. Puterea lui vine din faptul ca a facut un targ prin spiritism si magie neagra.
Multi zic ca este superior, caci are puteri diferite (citeste ganduri, etc), insa daca nu invinge si moartea, atunci la ce bun?
Invinge doar saracia, ca vin multi de-i dau bani, dar atat!

| deeeeeebora a răspuns:

Mi se pare ff inteligent raspunsu lu' alphawolf...eu zic sa nu mai tot filozofam.important e sa fa avem o relatie cu Dumnezeu sa avem dragoste credinta si sa avem pace si bucurie in inima! nu sa ne preocupam cu chestii care ne-ar putea distruge pe amandoua

| Filip23 a răspuns:

Ileana, draga tatii, fiecare cu "unde-l doare". Unii au in vedere ca a fost o cale de salvare a umanitatii, iar pe matale gandul te duce unde? La procreere, manca-o-ar tata...

| Leon a răspuns:

Te-ai bagat prea mult in detalii, abstract totul se reduce la relativ si absolut. Noi traim intr-o lume fizica. dupa niste legi fizice, cream simboluri si exemple in care sa credem, toate natiile si popoarele au trait si au evoluat asa. Dumnezeu sau Spiritul cum ii zici tu e 'altceva' care nu 'functioneaza' dupa legiile noastre fizice, pe scurt e o alta energie care se 'misca' pe o alta frecventa. Restul sunt interpretari. Daca te gandesti la chestiile astea la 15-16 ani e bine, daca ai mai mult de 20 de ani cred ca mai bine e sa te abtii data viitoare.

| FaVideochatNonAdultDeAcasa a răspuns:

Donshoara Ilenutza,

Parerea mea, ca simplu cetatean, e ca "turmele platitoare de impozite si suportatoare de falimente" ar trebui sa se mai trezeasca din Somnul Religiei, care a nascut deja prea multi Monstri, mai mult sau mai putin Extremisti...

Ceea ce muritorii privitori la TV si mai nou, la internet, ar trebui sa inteleaga, e ca Religia, la fel ca si Razboiul (fie el "Sacru", sau nu), nu sunt altceva decat AFACERI: adica unii investesc Bani si Ideologii-Filosofii, cu simplul motiv de a scoate SI MAI MULTI BANI!

Capisci?

PS. Parada cu numele lui Dumnezeu, nu inseamna Religie! Sa il respecti pe Dumnezeu inseamna sa o faci mai ales in FAPTA (sa fii corect, sa iti muncesit banul, sa nu furi, sa nu inseli, sa nu omori, etc), apoi in Vorba, si nu in ultimul rand in Gand, dar nici sa faci parada...ca la prezentarile de moda...

| SaBriinaa a răspuns:

Eu nu te inteleg...Cum poti sa pui intrebarea ca daca Iisus a fost fiul lui Dumnezeu? Eu am o profesoara de religie foarte buna si mi-e spus ca intrebarile aseta sunt ispitele diavolului ...asa a nu te mai gandi la asta(ca de ce e? cum?)Noi stim ca e si gata.Cine nu imi da dreptate,
Serios?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yoy! cum naiba poti sa spui asa ceva nu stiulaughingpersoana neutrarolling on the floorspirit neutru,raised eyebrowssi doamne am mai vazut oameni care scriu"dar cum poate sa fie Isus fiul lui Dumnezeu?"straight face. frate, pur si simplu, asa cum Dumnezeu cica este "tatal nostru"asa este si al lui Isus.straight face, gandeste`te de 1000 de ori inainte sa postezi ceva ca te faci si de raslaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut tu gramatica cu nivelele superioare de energie? sau cu cetele de ingeri? vrei tu sa cred ca tu esti necredincioasa si prin asta esti superioara mie? sau ca negarea ta anuleaza totul? si Saul a negat si a omorat si a prigonit credinciosi, dar Dumnezeu l-a ales apostol al neamurilor.si tu vrei dupa logica ta eu sa contest a doua ipostaza a lui Dumnezeu.aceea de Dumnezeu intrupat.pai nici o logica omenesca sau filozofie nu ma poate convinge ca nu-i adevarat. iar tu poti sa faci bors cu expresiile tale, de spirit, gen.antromorfo...ma rog, cum zici tu.