| RAY a întrebat:

Credeți că dacă viața fără un sens, scop divin este trista?

21 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Viata nu trebuie sa aiba scop, daca e trista omu ala e in depresie.
In mod normal trebuie de la sine sa ne bucuram de fiecare zi si de chestii ce le putem face si atat.

| Cinic a răspuns:

Viata in sine nu are un scop sau vreun sens anume. Viata depinde doar de un cumul de factori favorabili sau ne favorabili. Reteta succesului sau a fericirii, este una relativ simpla. La fel si reteta insuccesului si a unei vieti triste. Este foarte predictibil cursul vietii unui om, dupa cumulii de factotori favorabili si nefavorabili.
Cumuli pozotivi:
* sanatatea-evident cea mai importanta.
* aspectul fizic- aproape la fel de important ca si sanatatea, mai ales daca esti barbat. Daca esti frumos inca din liceu vei primii atentie feminina, lust si dorinta. Vei avea un pool foarte mare de unde vei putea sa iti alegi o viitoare partenera de viata. Si mai ales nu va trebui sa faci nici un efort pentru asta, simpla ta existenta va atrage femeile ca un magnet. Si asta iti va da sansa sa te concentrezi pe alte aspecte ale vietii.
* familia iubitoare- nu este nevoie sa provii dintr-o familie super bogata, dar este nevoie sa faci parte dintr-o familie iubitoare si unita care sa te disciplineze si sa te ghideze pana in adolescenta. Astfel vei avea un set de valori si de skiluri sociale foarte bine pus la punct ceea ce te va face sa ai o mentalitate puternica si sanatoasa.
Daca ai toti acesti cumuli pozitivi descrisi de mine, vei putea sa iti alegi orice scop vrei tu si sa ai usor o viata relativ " fericita".
Pe dealta parte daca nu ai nici macar unul dintre acesti cumuli de factori, gen esti bolnav, urat si provii dintr-o familie cu probleme, viata ta va fi una trista si plina de singuratate. Mai mult de atat vei fii si aratat cu degetul de societate, gen uitel pe ratatul asta... si asta o va face cel mai probabil barbatii si femeile care au beneficiat de toti factorii pozitivi pe care viata poate sa ii ofere. Cu alte cuvinte viata ta este programata inca din secunda 1 dupa ce te-ai nascut. Asa ca fericirea si scopul sunt dependente de factorii mentionati de mine anterior. Chestii precum " self made" sunt extrem, extrem de rare.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Tu dragul meu de ce lucruri te bucuri in fiecare zi?

| RAY explică (pentru Cinic):

Ce anume te motiveaza?

| Cinic a răspuns (pentru RAY):

Nimic. Stiu doar ca trebuie sa supravietuiesc. Viata este despre lupta, nu despre fericire sau implinire. Ceea ce tu numesti fericire, este rezervata unui procent foarte mic de oameni.

| RAY explică (pentru Cinic):

Eu numesc fericirea lipsa datoriilor, sănătate, o casa, mâncare și banii să am

| Cinic a răspuns (pentru RAY):

Da, in principu cam aceleasi lucruri mi-le doresc si eu

| RAY explică (pentru Cinic):

As vrea sa vizitez egipt,Grecia,Italia,Spania, franta, china, vietnam, usa in scop cultural, istoric

| Theo94 a răspuns:

Depinde pe cine intrebi. Eu cred ca nu.

| mastadont a răspuns:

Nu. După părerea mea viața fără un scop sau sens divin este mai degrabă eliberatoare pentru că nu mai ești constant sub lupa creatorului încercând să-i faci pe plac atingânduți scopul nobil și imposibil de obținut pe care ți l-a dat. Dacă îți pui viața în mâinile unei divinități inexistente și care cere scopuri de neatins cum ar fi viața fără de păcat de exemplu nu faci decât să îți induci un complex de inferioritate, pentru că automat, dacă muncești în zadar și nu îți realizezi scopul atunci te vei simți ca un om de nimic, ca un 0, lucru care se va întâmpla toată viața dacă tu îi dai un scop de neatins.
Pentru mine scopul vieții nu există, trebuie să ne bucurăm de moment, azi scopul meu e să mă relaxez, să fumez un cui și să bag niște muzică, mâine poate e altul... Important e să te bucuri de moment și să nu trăiești într-un viitor iluzoriu în care ți-ai îndeplinit toate visele.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Mai stau pe la calculator, mai vad destule la TV ce trag de pe youtune in n domenii, mai stau pe telefon ori la jocuri, ori la citit ceva, mai stau pe FB si discut ce imi place, mai stau de vorba cu prietenii, chestii marunte.

Nu am treaba cu viitorul.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Ai scăpat de spital mann? Sincer as vrea sa te cunosc real

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Am scapat pe 2 august de spital, poate odata ne vom intalni, cine stie.

Ideea asta e, sa ne bucuram cat putem, in momentul in care ne gandim la scopul vietii si viitor, inseamna ca deja nu mai avem prezent, nu ne mai bucuram de el, adica deja nu suntem bine pe sanatatea mintala.

Evident ca viata in sine nu are nici un scop, ne nastem, invatam de rupem, muncim de ne spargem pentru altii, avem relatii vai de ele (studii ale marilor universitati din SUA spun ca doar 5 % din relatii merg bine stabil in timp), la pensie ne iau bolile, si apoi eventual murim in chinuri, de ce ne mai nastem daca murim?

A aparut viata din cauza conditiilor propice, si asa incet incet s-a perpetuat viata, dar sens nu are. Si daca nu mai e viata pe pamant, el chiar ar sta mai bine asa ca miliarde de planete, deci nu e nici o problema, nu suntem necesari aici, mai ales noi oamenii.

Dar daca tot suntem, macar sa profitam de asta, si scopul nostru constient e sa ne bucuram de viata.
Nu trebuie sa ne afecteze ce am zis mai sus.

Chiar eram azi la cimitir cu mama sa mai aranjam pe acolo unde e bunica inmormantata si tatal meu, si ziceam "bai...aci ajungem? Pei de ce pana mea am facut eu atatea teme in copilarie si am dat atatea examene? Ptr asta?".
Chiar ma intrebam asta acolo. Dar bine, eu nu stau prea bine pe stare, e altceva. Dar totusi ma mai bucur de unele chestii de care am zis.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Așa mergem și eu cu tatăl meu in vizita la mama, azi merg doar eu singur, e trist când stai și te gândești că Intr o zi vei fii și tu singur

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Normal ca e trist cand stim ca ramanem singuri.

| Mosotti a răspuns (pentru mastadont):

Exact ce spun eu spui si tu, asa este, eu stiu ca, creatorul ala a fost inventat de bogati ca sa prosteasca fraierii, si de fapt facutul pe plac lui, le faci pe plac bogatilor.

Asa ca vreau sa ma bucur de fiecare zi, mi se rupe ca nu sunt util altora, si asa mai departe.
Ni se baga in cap chestii doar in interesul nostru nu!

"sa fi util", de parca trebuie neaparat sa fiu util cuiva.
"sa faci copii ca altfel nu poti fi fericit", adica fa-ne slugi cat mai multe sa munceasca pentru noi smecherii si sa facem razboaie sa cucerim alte tari. Ete na, poti fi chiar mai fericit fara balamuc pe cap.
"sa nu fi egoist", adica tot sa servesti altora, de parca e rau sa te gandesti la tine in primul rand.

| RAY explică (pentru Mosotti):

Desi stiam la nivel constient negam asta

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Eu nu neg ca nu am cum nega un fapt evident.

| mastadont a răspuns (pentru Mosotti):

Știi vorba aia, fă ce face popa nu ce zice. Așa merge și în zilele noastre. Oamenii bogați dau ordin să se promoveze altruismul, trăitul rustic și compasiunea în timp ce ei sparg milioane de dolari pe an pe extravaganțe și droguri și îi doare undeva de sărăcia altora. Nu se face pentru că nu se vrea, nu e vorba de posibilități. Dacă omenirea ar face un efort colectiv cred că am reuși să ridicăm nivelul de tai, mai ales în țările sărace, și cu 100%. Ca să supraviețuiești și să nu te lași mâncat de rechini, convertit la cine știe ce cult sau doar zombifiat de conținutul din media trebuie să fii egoist, să te gândești la sănătatea ta mentală și să-ți faci propriile judecăți și observații, Cine e oiță să nu se mire de ce este închisă în staul.

| Mosotti a răspuns (pentru mastadont):

Normal ca nu se face ceva ca nu se vrea, asta se stie.
Nu poti ajunge bogat fara sa furi din munca altuia, ca tu ca sa ajungi bogat pe munca ta ar trebui sa produci de 100-300 ori mai mult, chestie imposibila.

Isi fac treaba cu altii, le da 2 lei si ei iau grosul profitului in loc sa imparta profitul la toti cei ce au muncit pentru acel produs aducator de profit.
Investim dupa posibilitati toti de specialitatile necesare, dupa aia ne luam ce am investit si plus profit procentual in functie de importanta muncii.
Si am duce-o toti mult mai bine dar nu ar mai fi bogatasi.

La capitalisti fura privatii din munca ta, la comunisti fura statul adica tot aia de sus.
N-am zis ca la comunisti era mai bine cu banii.

| LisaJulie a răspuns:

Tu si numai tu poti da vietii sens, poti alege cine vrei sa fi si care sa fie scopul tau