| Buresbista123 a întrebat:

Credeti ca in Romania s-ar putea asigura necesarul de energie doar din centrale geotermale?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate asigura, nu avem atata apa termala si este doar in cateva locuri din Romania.

| al3xander a răspuns:

Nu, ti se pare ca suntem islanda unde tasnesc gheizere peste tot? acum cea mai mare parte din energie este produsa de termocentrale, dupa de hidrocentrale si 10% de centrala nucleara de la cernavoda.

| ChipDE a răspuns:

Nu, Romania ar trebui sa se gandeasca si la Photovoltaik, adica la curentul produs de catre soare prin celulele photovoltaik, ceea ce e mult mai practic si il poate avea oricine acasa, daca s-ar apuca mai serios de acest lucru, atunci Romania ar avea necesarul de energie asigurat, iar costurile curentului electric ar fi mult mai mici.

| Buresbista123 explică (pentru al3xander):

Pentru cei 2 de mai sus---http://totb.ro/......in-europa/
Daca s-ar investi macar un sfert din banii care se investesc acum in energii poluante si ineficiente in cele verzi tot globul ar putea sa inceteze sa mai foloseasca energie pe baza de fosili dar nu se vrea...

| Faruece a răspuns:

Cu siguranta nu se poate, s-a mai explicat si la TV

| Buresbista123 explică (pentru Faruece):

Da in Beius cum se poate?

| al3xander a răspuns (pentru Buresbista123):

Da prietene da vezi tu, se fura mult in Romania. logic ca le convine cu energia termica pentru ca se inteleg intre ei si asa au ce vinde la preturi mari smecherii cu gaz, petrol sau carbune si se imbogatesc si le raman si la cei care gestioneaza centralele. o astfel de energie verde nu ar imbogati pe nimeni deci nu-i intereseaza. oricum sa se produca energie electrica doar cu astfel de centrale este imposibil dar intr-adevar nu ne intereseaza sa le exploatam mai deloc.

| Încrucişătorul a răspuns (pentru al3xander):

Da, amice, iar r[r]omanii tot nu se revolta. Cred ca suntem masochisti dar de...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In unele locuri se prea poate, asta daca se apeleaza la buna vointa

| ErrorFound a răspuns:

Nu chiar...dar cred ca putem crea un viitor mai bun numai din energie solara cu ajutorul nanotehnologiei.(Panouri din compusi de carbon care inlocuiesc siliconul scump)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca da.