| Kajun a întrebat:

Credeți că înainte să ne naștem in viața de acum noi am avut o casă, o familie, copii, după am murit și acum ne-am reîncarnat și nu mai știm nimic? Daca acum trecem pe langa strănepoții noștrii din viața anterioară care pentru noi sunt niște necunoscuți. Credeți că după ce murim o sa ne reîncarnăm, o să ne facem altă familie, alta casă sau poate o sa fim niște criminali in serie?

7 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu avem nici cel mai mic indiciu care sa ne faca sa credem ca poate exista reincarnarea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi mișto să nu se sfârșească odată ce ia capăt viața noastră si murim. Din pacate avem cele mai mari șanse ca dupa ce murim sa nu mai existăm, până la urmă suntem creierul nostru, nu s-a demonstrat ca suntem suflet.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

"...până la urmă suntem creierul nostru,"

Numai creierul? Şi celelalte - ochii, urechile, nasul, gâtul, mâinile etc - ale cui sunt?

| anonim_4396 a răspuns (pentru sabin89):

Era asa, metaforic vorbind. Și tot metaforic vorbind, acelea fac parte din robițelul ăsta al nostru pe care il folosim în viața de zi cu zi. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ar fi posibila reincarnarea, noi oricum nu ne-am aminti nimic din vietile anterioare.

Totusi eu personal nu cred in reincarnare. Cred ca odata ce murim s-a terminat totul, si practic noi ramanem acolo in sicriu, doar ca "adormiti".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum câteva zile am făcut un film care m-a făcut sa-mi pun aceeași întrebare. Filmul se numește "câinele, adevăratul meu prieten" și este cu un cățel care se reincarneaza de mai multe ori" adevărat emoționanthappy
Nu avem niciodată de unde sa știm chestia asta, eu nu știu ce sa cred. Mi ar plăcea sa fie asahappy tu poți crede ce vrei tu

| SynapseNinja a răspuns:

Parțial, eu cred în reîncarnarea în anumite animale. Gen, dacă pe lumea asta am fost oameni cuminți și liniștiți atunci ne reîncarnăm în animale prădătoare și periculoase (gen leu sau tigru), iar dacă am fost oameni periculoși ne reîncarnăm în animale liniștite (gen căprioară) și viceversa și pentru animale. De ce zic „parțial", fiindcă toate astea cu privire la reîncarnare (fie în animale, fie în alți oameni) sunt doar teorii și nimic concret. Ceea ce este concret: noi suntem muritori și, într-o zi, cu toții vom trece în neființă.