| Johanndjmt2 a întrebat:

Credeti ca pe parcursul evolutiei tipul de hranire a indivizilor unei specii (carnivor, ierbivor sau omnivor ) se poate schimba cu un alt tip de hranire?

Adica mai pe inteles :

poate un ierbivor sa devina omnivor sau (strict) carnivor?
poate un carnivor sa devina omnivor sau (stict) ierbivor?
poate un omnivor sa devina (strict) carnivor sau (strict) ierbivor?

Pe parcursul evolutiei?

PS : Nu vreau raspunsuri stupide gen : "Cainele meu mananca si fructe" sau alte rahaturi.
Daca nu aveti baza pe cunostinte stiintifice mai bine nu raspundeti.

11 răspunsuri:
| axel112 a răspuns:

Deci in cazul unor schimbari drastice, de exemplu erupti ale unui vulcan, epoci de ghiata da se pot schimba de exemplu ursul inainte de ultima epoca de gheata era carnivor numai dar dupa a devenit omnivor la fel si omul era o maimuta mancatoare de fructe dar dupa ce a inceput sa umble a devenit omnivor dinozauri mai sunt un exemplu stramosul lui t-rex a fost ierbivor dar din cauza dorintei de supravietuire a devenit carnivor de aia arebrate mici ca a evoluat cand a devenit carnivor s-a facut mai mare

| torsi a răspuns:

Nu am baza pe cunostinte stiintifice, dar iti pot spune ce cred (poti lua de bun, sau de rau) :daca de exemplu se va termina sursele de hrana pentru ierbivoare ( aproape imposibil in deceniile urmatoare), pot spune ca ierbivoarele se vor adapta incet, incet la hranire omnivora/carnivora.
Cred ca animalele isi pot schimba "dieta", dar momentan nu vad necesar.winking

| WR104 a răspuns:

Se poate doar daca mediul inconjurator prin schimbarea lui intr-un mod radical obliga speciile sa-si schimbe tipul de hrana, oricum unele specii nu pot rezista unui asemenea soc si ar disparea cum se intampla de mult timp cu speciile de animale de pe planeta asta.
Numai bine!

| Spitz10 a răspuns:

Pai o fiinta poate trece la un alt tip de alimentatie cand e neaparata nevoe.Sa facut un experiment in Guatemala au testat 2 ursi unul brun care se stie ca este foarte agresiv si carnivor si unul panda care nu e foarte agresiv si mananca vegetale...deci ierbivor.Au creat 2 spati foarte mari si inchise cu putine vietuitoare pentru fiecare, caci nu la un loc amandoi ursi.In fiecare au simulat un dezastru natural mai ales cu explozi, cu riscul de a pierde animalele si a strica un proiect de 21 mi de dolari.Ambele animale au supravietuit doar ca la ursul brun i sa redus la 18% cantitatea de mancare si la panda 21% binenteles animalele au fost luate intentionat.Pe parcurs a 5 si ceva ursi au reusit sa schimbe alimentatia.

| Mădă0611 a răspuns:

Da. Mediul in care traiesc indivizii e responsabil pentru tot, si cum el se schimba periodic, indivizii se schimba/adapteaza sau mor. Nenea Darwin chiar zicea ca nu cel mai puternic, fizic sau intelectual supravietuieste, ci cel care se adapteaza.

| Inferno a răspuns:

Cred ca este evident acest lucru.

| harciog a răspuns:

Categoric.Am avut o capra care minca pui.

| Hombre a răspuns (pentru harciog):

Si un magar care bea sprituri.

| harciog a răspuns (pentru Hombre):

Si,si,si de toate.

| WhatheWow a răspuns:

Normal!

| RAY a răspuns:

Sa dam un exemplu carnivorul x numai are hrana desi se hraneste cu plante in timp va vedeni vegetarian si nu toti, asta e evolutia cel care se adapteaza cel mai bine la mediu va produce urmasi, daca nu se adapteaza nimeni toti mor, noi oamenii neam adaptat ambelor medi si carnivor si vegetarian, in timp ce alte specii merg doar pe carne noi am mers pe tot ce s-a putut consuma, de aia suntem in varful evolutiei