| Theo94 a întrebat:

Credeti ca stiinta, tehnologia, arta, religia sunt stari ale naturii?
Ele provin din natura, sunt facute din elemente din natura, au la baza elemente naturale numai ca au fost prelucrate.

3 răspunsuri:
| TimberWolf a răspuns:

Nu, sunt rezultatul unei civilizatii avansate cum am fi noi, oamenii.

| sabin89 a răspuns:

Ai început cu o întrebare. Apoi, la alineatul următor, ai dat un răspuns.

| Theo94 explică (pentru TimberWolf):

Si oamenii ce sunt creatii artificiale?
" Știința, tehnologia, arta și religia pot fi văzute ca manifestări ale naturii, deoarece sunt create de mințile și mâinile oamenilor, care sunt, la rândul lor, produse ale naturii. De fapt, tot ceea ce producem — fie că e vorba de idei abstracte, cum ar fi sistemele religioase, sau de structuri fizice, cum ar fi dispozitivele tehnologice — provine din elemente naturale. Materialele pe care le folosim în tehnologie, ideile pe care le explorăm în știință și emoțiile pe care le exprimăm în artă sunt toate rezultatul proceselor naturale și al evoluției conștiinței."

"Privind astfel, chiar și gândirea abstractă sau spirituală este o capacitate „naturală" a creierului nostru, apărută prin evoluție, modelată de nevoia de adaptare și de explorare a mediului"

Un raspuns interesant dat de chat gpt.