| XxXxAlessiaXxX a întrebat:

Credeti ca va di posibila realizarea "Masinii timpului"? Motivati-va raspunsul.
fundita:X:*.

18 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Nu,daca ar fi fost posibil,ar fi fost construita deja,gandeste logic:
Un om calatoreste in trecut,le spune despre masina timpului inca din secolele primare si o construieste,astfel incat acum tehnologia sa fie mult mai performanta, insa dupa cum vezi, inca nu avem o masina a timpului.

| DoarOumbra a răspuns:

Eu cred ca da.In momentul de fata savanti sunt foarte aproape de teleportate deci nu mi se pare ca masina timpului ar fi ceva imposibil.In lumea asta nimic nu este imposibilwinking

| Nicky06 a răspuns:

Nu deoare ce daca ai calatorii in timp ai fi tu cu masina timpului si cel din timpul acela (tu) si din moment ce vor fi doi de tine iar interspatil/planeta va face,, BUFFFF" si ar exploda.

| negru30 a răspuns:

Ce marca de masina o sa fie ca poate fac si eu o tura

| XxXxAlessiaXxX explică (pentru Anonymus314):

@speeder96 nu cred ca cineva a-r avea nevoie sa construiasa masina timpului in trecut a-r face-o sa functioneze doar in viitor ca asa nu ar avea logica.Sa ne prefecem ca s-ar fi construit odata masina timpului ca sa poate merge si in trecut nimeni nu s-ar lauda ca a venit din viitor in trecut pentru ca ar putea strica viitorul.A-ar fi inchis in spitalu de nebuni si sar arunca cheia.

| Laura a răspuns:

În trecut nu, în viitor da, conform relativității timpului.

| Anonymus314 a răspuns (pentru XxXxAlessiaXxX):

Pai nu ar fi logic, de ce sa nu spui? doar le arati si inventia oamenilor, nu te duci asa si te dai bengos ca ai facut o masina a timpului.

| Bl4kAng3l a răspuns:

Sall.Eu personal nu imi face placere sa cheltuii banii pe colectia "Masinile Timpului" pentru ca sunt doar niste masini care daca la scapi din greseala se rup sau se desprind partiele ei. Si apropo o revista cu o jucarie de aiai de 10cm este 11lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Categoric NU timpul nu exista este creat de om / vitorul nu exista noi il cream cu fiecare pas facut / cu fiecare respiratie / cu fiecare vorba/cu fiecare lacrima / cum naiba sa mergi in vitor daca nu exista de exemplu sa merg cand e finala cupei timisoreana inca vitorul nu exista inca nu a jucat nimeni / inca cava daca ar exista vitorul toata viata noastra e deja stiuta desi suntem niste marionete / cine a trait viata mea si ala e in vitor? si unde se opreste vitorul? cei timpul o creatie /dumnezeu? a vazut cineva timpul? suny doar teorii atat tot

| GyeBaek a răspuns:

NU cred

| Rapplex a răspuns:

Teoretic, calatoria in timp este posibila, prin gaurile de vierme.Practic, mai avem mult de evoluat in domeniul tehnologic pana sa putem construi o masina de calatorit in timp.Si cei de la CERN se chinuie sa gaseasca o cale.@speeder96 Nu ar avea cum sa le spuna celorlalti pentru ca fi sigur ca nu o sa calatoreasca in timp orice prost cules de pe strada.Si astazi, in misiuni extrem de secrete, sunt folositi oameni antrenati ani de zile, care nu scot o vorba chiar daca sunt prinsi si torturati pana la moarte.Deci, gandeste`te ce ar implica o calatorie in timpwinking

| XxXxAlessiaXxX explică:

Nici eu nu cred ca masina timpului va fi vreodata terminata.a calatori in timp e ceva foarte foarte greu e inposibil deci nu va exista niciodata masina timpului.NICIODATA!

| muffy1 a răspuns:

Da si nu, tine de legile fizicii, sunt 2 masini ale timpului, cea clasica, in sensul cum o gandesti tu, prin care calatoresti in trecut, vezi evenimente, etc. problema la masina asta e ca nu calatoresti in trecutul tau, fizica permite asa ceva, dar calatoresti in un univers paralele, apraope identic cu cel din care vii, dar odata ajunsa in trecut, orice schimbari vei face viitorului vor afecta doar universul paralel, timpul si spatiul din care ai plecat nu e afectat. a doua posibilitate, mai "usor" de realizat, usor inseamnand cu o tehnologie cu zeci de mii de ani mai avansata e sa construiesti o masina a timpului dar te poti intoarce doar pana in momentul cand a fost construita, de exemplu de ai masina timpului de 10 ani, te poti intoarce doar cu 10 ani in trecut. oricum legile fizicii care tin de calatorie in timp apartin de fizica teoretica si quantica, si vor mai trece mii de ani pana sa detin asa tehnologie

| carminaburana43 a răspuns:

Acus doua zile am vazut la discovery caci daca se va descoperi masina timpului se va putea merge in trecut dar nu mai departe decit anul in care a fost creeat. Daca sa zicem se descopera in anul3000 si cineva vrea sa mearga in trecut in anul 3200 va putea merge innapoi dar numai pina in anul 3000 cind s-a creeat masina respectiva.

| κλάους a răspuns:

Sincer sa fiu... NU! De ce? Pai o sa incerc sa-ti spun. Dupa parerea mea, timpul, adica viitorul, este ceva ce noi il creeam cu fiecare pas, miscare, gand, vorba, etc. IDeea este ca nu ai cum sa calatoresti in timp fara sa stii unde te duci. Te-ai duce pur si simplu in... intuneric, pentru ca, acel viitor nu e "creat", sau, mai bine spus, acel moment.

| aan a răspuns:

Nu stiu, dar cu cit viteza cu care un om merge cu un avion sau cu o racheta spatiala cu atit timpul pentru. el trece mai greu. Adica daca mergi cu avionul pina la New York si te intorci inapoi ai sa vezi ca ceasul tau are o mica schimbare de ora, datorita vitezei cu care ai calatorit cu avionul. Desigur, schimbarea este foarte mica, dar daca se va putea atinge vreodata viteza luminii, se va putea calatorii in viitor, dar fara posibilitate de intoarcere.

| ALYN47 a răspuns:

În trecut nu, în viitor da,petru asta ar fi nevoi de o viteza aproapiata de viteza luminii,masina timpului ar putea fi o nava spatiala ultra performanta care ar calatori in timp si spatiu, iar trebui mai mult de doi ani de la lansare pentru sa ajunga la jumatatea vitezei luminii, doi ani mai tarziu ar putea calatori cu 90% din viteza luminiie, si abia du pe patru ani de la lansare ar incepe sa calatoresca in timp, pentru fiecare ora petrecuta pe nava ar echivala cu 2 ore pe pamant, dupa inca doi ani de propulsare completa nava ar atinge viteza maxima adica 99% din viteza luminii cu acesta viteza o singura zi la bor ar echivala cu un an intreg pe pamant, asa nava ar calatori cu adevarat in viitor.si ar mai fi cateva modalitati dar nu stau acum sa ti explic pe toate. sper ca ai inteles ceva?

| DBlack a răspuns:

Cred ca schitele masinii timpului sunt facute de mult.dar sa fie facuta, nu prea. happy tinand cont cat de incuiat mintal este omul. ar fi o catastrofa masina timpului. ca sa-ti dai seama cat de limitat mental este omul, citeste raspunsurile la intrebarea pusa de tine.te vei convinge singura happy. ca sa-ti spun cat de posibila este realizarea masinii timpului. documenteaza-te despre Experimentul Philadelphia. happy cand einstein cu tesla, au descoperit teleportarea din gresealahee hee.