| Mariela_1621 a întrebat:

Credeti ca vom afla cum s-a nascut universul si il vom elimina pe dumnezeu complet din viata noastra candva?

37 răspunsuri:
| ruxandra_6631 a răspuns:

Syme. dupa cum deduc eu religia a carui membru esti. te rog raspunde-mi desi nu are nici o legatura cu intrebarea... Ce sens ar avea sa urcam la cer?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu va putea fi eliminat pentru ca are sa fie mereu nevoie de El, cel putin pentru oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a aflat deja. Tot universul este format din rămăşiţele unei mari explozii a unei mingi de toate culorile formată din gaze şi multe altele. Dar se spune că peste un milion de ani soarele va creşte, se va face cel mai roşu, şi va înghiţi TOT UNIVERSUL!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce prostilor vreti sal eliminati pe dumnezeu

| spin a răspuns:

Nu se va afla niciodata cum si cand s-a nascut universul.Tot ce sun deocamdata sunt doar simple specilatii.Si Dumnezeuhappy...nu va putea fi niciodata eliminat.La urma urmei toate duc spre Elwinking.

| addyzz a răspuns:

Sa aflam cum s-a nascut universul, o intrebare banala, zic eu, din punct de vedere stiintific multi zic da, pentru ca daca privesti in urma acum 60-65 de ani, mai exact in 1942 cand a aparut prima specie de telefon mobil(functionand pe o raza limitat, si catarind c'am 2, 5 kg) putin timp a trecut in jur de 25-30 de ani pana ca aceasta inventie sa fie mult mai accesibila, care in zile noastre poti vorbi in celalalt capat al pamantului si in + poti trimite si apeluri video(si dupa cum stim toti sunt telefoane de ultima generatie foarte dotate din pct de vedere tehnologic GPS, etc etc)

dupa cum vedeti in doar 68 de ani. o inventie a putut fi adusa intr'o stare atat de avansata, si care inca avanseaza tehnologic, incercand sa atinga perfectiunea

in concluzie la intrebarea ta. daca cred ca vom afla cum s-a nascut unviersul, asa putea zice ca da, insa n'am nici cea mai mica idee cum s'ar putea afla o asemenea chestie. unii dintre voi zic ca proiectul de la Geneva va demonstra aceast proces numit Bing Bang, de fapt totul va fi sau a fost o pierdere de timp, dupa parerea mea se vor alege cu o pana de curent a Genevei pentru 30min - 1h, nu stiu daca stiti, dar ei au incercat sau vor incerca ciocnirea protonilor cu viteza lumini, ceea ce nu cred ca stiti este ca viteza care o vor folosi e una apropiata cu ce a luminii si nu si egala, care dupa parerea mea mi se pare inutil, in final cred eu va trebui sa gaseasca alt proiect cu care sa demonstreze asa ceva.

pe Dumnezeu nu avem cu sa'l eliminam a fost si va fi a tot puternic, chiar daca acum mii de ani in urma nu avea acelasi nume, sau alte religii nu-l venereaza sub acelasi nume, e acelasi.
Daca vei intreba un profesor/savant de istorie, daca crede in Dumnezeu desi el are propria lui teorie, iti va raspunde un fel de "Da", urmat de cateva explicatii istorice privind evolutia umana implicand partea cu maimuta care mai tarziu a ajuns in forma omului de astazi dar si el/ea crede ca totusi exista o forta divina care atunci la nevoie iti sare in ajutor.

Poate ca peste 2000-4000 de ani aceasta intrebare "cum s-a format universul?" poate va fi una simpla, la care ar putea raspunde chiar si un copil de 10 ani sau poate ca si pe atunci vor fi savanti care inca cauta raspunsuri la intrebarea asta.

ideea e ca tehnologia dupa cum observati avanseaza foarte repede, poate zic eu prea repede. uneori chiar ma intreb tot avansand inventand orice masinarie care sa fac muncile manuale in loc nostru, o sa ajungem intr'un pct in care vom avea orice(nu noi, dar generatiile urmatoare sigur) si o sa apara inventi ca banana care se decojeste singura sau etc tongue

cya happy

| Mares_Mihai_1962 a răspuns:

Si daca dumnezeu a mai creat niste finte ca noii in universul asta?