| StrongHeart a întrebat:

Cum ai reactiona daca din senin ai afla ca esti destinat sa ajungi in iad pentru cateva miliarde de ani, dar mai ai 50 de ani de trait? Ce ai face?

Răspuns Câştigător
| Mindfulness a răspuns:

Eu cred că iadul aceste este când ai depresie,probleme psihice,suferi,ești închis la pârnaie,ai pe cineva pe conștiință, nu ești bine cu tine. Așa aș descrie eu iadul! Și raiul e când suntem fericiți, dar fericirea durează foarte puțin, noi mai mult suntem chinuiți decât fericiți în acest Matrix sau matrice cum s-o numi! Nu suntem liberi și în adevărul sens nu avem liberul arbitru! Cred că iadul asta a fost inventat pentru a controla sclavii, pentru a avea control total asupra lor și a-i pune la munca. Nu cred că există așa ceva.

16 răspunsuri:
| 1onur a răspuns:

A-și face tot posibilul, să rămân în continuare cu Dumnezeul în inima mea și sufletul meu și să-mi accepta/suport/soarta și o eternitate în iad, da nași face rău nimănuia fiindcă va urma să văd/trăiesc iadul, Prefer să văd iadul, și răul pe lumea asta, da nu a-și accepta să rămână fără Dumnezeu meu.Nu-mi pare rău dacă mai am și o zi, sau 1minut pe lumea asta dacă Dumnezeu meu decide în privința mea că a venit timpul și vremea să mă ia lângă el, ce dar mai frumos ce chemare mai frumoasă ar mai fi pentru un om? fără Dumnezeu meu nimic, și de am de pierdut și de am de suferit.....Renunț la mine da nu la Dumnezeul meu Niciodată pentru nimic în lumea asta, mai întâi de mine, și de ori și cine este Dumnezeul meu.

| StrongHeart explică (pentru 1onur):

NU inteleg, oricum te duci acolo, de ce sa nu faci mai mult rau?

| Mindfulness a răspuns:

Vrei sa îți zic realitatea? Daca exista RAI și IAD acolo ajungem peste 85% din populația planetei! Nu are cum sa ajungem in rai,pentru că: suntem răi,dușmănoși,rasiști,falși,prefăcuți,avem resentimente,ne bucuram de RAUL altora, urâm aproapele nostru de moarte,marginalizăm oamenii diferiți,bârfim de rău și denigram toată ziua,și ne rugăm doar când suntem terminați,la greu! La bine puțini se roagă! O alta varianta mai e valabila că mulți se roagă se duc in biserici sa pară sfinți în societate și în viață de zi cu zi blestema,bârfesc,judeca, beau se droghează, fac rău altor oameni. Foarte putini sunt buni cu adevărat si au sufletul curat, foarte puțini o sa ajungă in paradis, ei sunt cei aleși printre cei 144.000! Daca tu crezi că o să ajungi in rai sau altii de pe aici trăiți în minciună sau aveți probleme serioase!
Trebuie sa faci ce scrie in biblie că sa intri in rai,e imposibil așa ceva pentru că noi suntem păcătoși,avem enorm de multe defecte,răutatea zace în noi zilnic, chiar și cu gândul păcătuim zilnic. Noi nu mai știm să fim umani sa iubim aproapele nostru, noi ne bucuram când cineva e la pământ pe care noi îl disprețuim, noi nu ajutam, nu suntem sinceri cu noi cu Dumnezeu! Plus că cele 10 porunci sunt încălcate la ordinea minutelor nu zilelor! Unii sunt atât de rai că 1 minut nu pot fi iubitori de Dumnezeu, urăsc totul în jurul lor și fac numai rău! Ogramada de oameni par buni, dar în realitate zac în ei monstri, demoni! Suntem aroganți, răi, ipocriți! Cum sa intram noi in paradis? Sunt 1 milion de motive și exemple pentru care noi nu avem ce caută acolo! Noi fara interes la mijloc fara scop,fără sa fim tendențioși noi in majoritatea cazurilor nu ajutam pe nimeni,ii ajutam pe alții că avem beneficii după urma lor, foloase materiale și altele, nu o facem cu drag, cu inima buna. Noi nu mai știm să fim oameni, noi nu meritam și nu respectăm nici 5% ce scrie in biblie că sa intram in raiul cel de vis!
Trebuie sa fii mereu bun sa ajungi acolo nu merge sa fii 2 zile bun și restul malefic! Noi nu suntem concepuți sa fim așa,noi avem pofte sexuale și multe alte ciudățenii care ne trag in jos!
Acolo o sa ajungem majoritatea de pe planeta crede-mă daca chiar exista IAD și RAI.
Ok,pentru greșeli ne putem mântui, dar în realitate nu o facem conform bibliei, suntem prea răi și păcătoși, nu putem tine pasul, e imposibil! Și cu gândul păcătuim enorm. Acțiunile noastre nu ne ajuta sub nici o forma!
Am dat câteva exemple în realitate sunt milioane de motivein care noi calcam strâmb și fără să vrem!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu as face nimic că nu cred in conceptul de iad și rai

| 1onur a răspuns (pentru StrongHeart):

Fiindcă am văzut răul știu cum se simte, nu vrea să-l vadă să-l simtă și alți oamenii. Prefer să fiu considerat văzut ori și cum sar vrea... dar în rău tot nu mă întorc ori cât de mult rău am să văd și am să primesc...

Dumnezeu are nevoie de oamenii care văd răul și nu-l dă, nu-l oferă mai departe, din prostie, din ambiție, din orgoliul nebunesc să-și hrănească ochiiul, imaginea în fața altora de a se mândri cu răutate că "ori și cum vor vedea iadul" sau doar" o viață avem"

Sănt multe ce acum nu vrem să-le înțelegem! dar după o anumită vârstă, sânt uni oamenii care se potolesc din a mai fi obraznici, iar vârstă înaintată este o altă șansă ce Dumnezeu ne-o oferă, sper să înțelegem și asta că nu-i bine să răspundem la rău cu rău doar Fiindcă vedem răul de la alți oamenii.

| milliongirl a răspuns:

Este un caz real?

| gaminator a răspuns (pentru StrongHeart):

Un astfel de dumnezeu generic precum il descrieti dvs. de tip inteligenta malefica, nu ar putea sa existe, deoarece ar insemna sa se surpe pe sine, creand si totodata osandind fara dreptate, dintr o hotarare nebuneasca.

| StrongHeart explică (pentru milliongirl):

Da, vrei detalii?

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Nu crezi, nu crezi, e alegerea ta, dar din senin afli ca exista asemenea stari, ce faci?

| StrongHeart explică (pentru Mindfulness):

Ai scris cam mult, poti sa rezumi pentru o minte lenesa ca a mea?

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru StrongHeart):

As continua sa traiesc in realitate si sa ignor basmele.

| StrongHeart explică (pentru suntserios):

Nu ai inteles nimic. Lasa-ma sa iti exemplific

| milliongirl a răspuns (pentru StrongHeart):

Da,e o situatie interesanta. Spune-mi mai multe daca vrei.

| Mindfulness a răspuns (pentru StrongHeart):

Sa ne bucuram de viață asta cadou așa cum este ea,sa nu ne facem iluzii că vom intra in raiuri laughing scrie clar în biblie sa nu luam numele lui Dumnezeu în deșert și să nu ne rugăm la chipuri asemănătoare, necioplite! Noi asta facem zilnic me rugăm la icoane și la fit felul de Isusi și Dumnezei. Ei arata diferit în fiecare icoana,așa că noi facem opusul ce scrie in biblie,suntem în antiteza cu Biblia,acțiunile noastre.
Mai degrabă aia care sunt nebuni complet și handicapații cu grad ridicat ăștia mai degrabă au o mica șansă! Noi oricum nu suntem menționați în cartea aia!
Dar asta nu înseamnă că trebuie să ne lepădăm de credință și să fim răi și să facem rău!
Nu mai zic de purgatoriu și reîncarnări că aici deja intru în ceva ce mă depășește complet și ce nu e dovedit! Nici acest Dumnezeu până la urmă nu e dovedit,nu e palpabil,dar știință parca confirma că ar fi! Nu cred că ar crea un iad pentru copiii lui, pe care peste tot îl vezi menționând că îi iubește nespus și îi iartă mereu daca se mântuiește, daca ii pare rău, daca se spovedeste! Sunt multe contraziceri, eu nu am citit Biblia, decât foarte puțin! Nici nu trebuie citită mult sa îți seama că nu ai cum sa ajungi in rai happy
Daca ar exista reincarnare probabil unii dintre noi in zeci de mii de încercări sau sute de milioane de încercări sau 5 încercări am ajunge acolo! Dar dacă ar exista și ne-am reincarna într-un animal am avea posibilitatea că ei nu păcatuiesc ca noi, ei nu au păcate, nu s-a inventat 10 porunci pentru ei,nu s-a inventat o biblie pentru animale! Daca insa ne-am reincarna in ființe umane cred că ar fi un cerc vicios,adică la infinit ne-am naște că sa devenim buni și demni de a merita sa intram in rai! Dar asta e o alta teorie absurdă și nedovedită! Singura logica e răspunsul la care am primit funda. In biblie scrie că oricum o sa ajungem foarte puțini acolo! Eu la cum vad evoluție umană foarte foarte puțini o sa ajungă în rai,adică suntem mai răi că niciodată și ipocriți,niciodată nu am fost așa de ipocriți! Cand am fost rău și sălbatici și criminali măcar am dat cărțile pe față de-a lungul istoriei! Acum nu vezi că târ.ele se dau doamne în societate? Că hoțul te face hot și nebunul te face nebun?
Toți ne credem sfinti, genii, folosofi, psihiatrii, psihologi, oameni de știință, bogați, academicieni! In realitate ne este mila când dăm o pâine cuiva sau ajutam cu 1 leu un sărman sau boschetar! Ăștia suntem noi, majoritatea!

| Xena20 a răspuns:

In primul rand as cere lămuriri de la persoana care mi-a zis așa ceva, ce am făcut, cu ce am greșit că sa ajung în iad vreo câteva miliarde de ani, pe cine am omorât etc. Daca nu îmi dă un motiv plauzibil e clar că e abureală deci nu are de ce sa îmi fie frică.

| darrio2007 a răspuns:

Incerc sa ma bucur de cei 50 de ani pe care ii mai am de trait.