| 1libercugetator1 a întrebat:

Cum apare hidrogenul, care este cauza aparitiei hidrogenului?

Răspuns Câştigător
| WhatheWow a răspuns:

Hidrogenul e primul element format in Univers si cel mai raspindit, circa 70%. Din Hidrogen a inceput formarea celorlalte elemente.
Hidrogenul e combustibilul tuturor stelelor.
Nu o sa gasesti formarea Hidrogenului pentru ca formarea e legata de Big bang, VAX!

19 răspunsuri:
| a3e6u9 a răspuns:

Protonii și neutronii sunt formați din quarkuri. Cum apar quarkurile? Habar n-am, dar materia e o formă condensată de energie, vorba lui Einstein. Deci, totul a pornit de la energie. Ce e energia? Bănuiesc că energia e vibrație sau mișcare. Mișcare în raport cu ce? Bănuiesc că în raport cu spațiul-timpul. Ce e spațiul-timpul? Încă nu știm.

| NOBODY a răspuns:

Când mă bășesc.

| 1libercugetator1 explică (pentru NOBODY):

Ala e metan nu h

| NOBODY a răspuns (pentru 1libercugetator1):

La mine e hidrogen.

| Inferno a răspuns:

Prin "combinarea" unui proton cu un neutron.

| CryChristiAN a răspuns (pentru WhatheWow):

Ba nu e adevarat. Azotul este cel mai raspandit ( 70%). Apoi oxigenul 45% si Hidrogenul mai putin.

| WhatheWow a răspuns (pentru CryChristiAN):

Mai documenteaza-te!

| CryChristiAN a răspuns (pentru WhatheWow):

Depinde unde vrei sa crezi. Sunt documentat suficient sa stiu asta.
Depinde acum unde vrei sa spui ca hidrogenul este cel mai raspndit. In apa da ca apa este formata din 2 molecule de hidrogen si 1 de oxigen. Se gaseste si in compusi intr-un procent de 56 %.

Răspuns utilizator avertizat
| WhatheWow a răspuns (pentru CryChristiAN):

Tu mai citeste o data raspunsul meu. Am spus in Univers. Cauta pe wiki Hidrogen si vezi.

| CryChristiAN a răspuns (pentru WhatheWow):

DIn Univers da, dar nu ai scris. Din Univers da, dar pe Terra azotul e cel mai raspandit.

| WhatheWow a răspuns (pentru CryChristiAN):

Cum n-am scris, vrei un copy paste?

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru CryChristiAN):

Ba esti prost? 70% + 45% = 115%. Si hidrogenul este cel mai raspandit element.

| 1libercugetator1 explică (pentru WhatheWow):

Pacat ca nu ne putem intarni fata in fata sa discut cu tine am atatea intrebari despre univers, evolutie din pacate imi vine sa renunut la ele ca n-am cu cine discuta

| relian a răspuns (pentru CryChristiAN):

Pe pamantu H nici nu exista in stare libera.Se afla doar in compusi

| relian a răspuns:

H nu apare de nicaeri el exista deja oriunde in univers, fiind elementul cel mai comun.Pe Pamant H nu exista liber, decat in compusi. Iara daca cineva face sa apara H raspunsul corect la dat inferno. Daca in schimb ai vrut sa intrebi cum este obtinut pe Pamant folosesti un catalizator si apa si gata ai H.Bine oamenii nu-s capabili de asa ceva, deocamdata santem inferiori plantelor la capitolul asta.

| CryChristiAN a răspuns (pentru relian):

Tocmai de-asta.
In compusi anorganici (acid acetic, acetat de plumb etc.), dar si in cei organici.
Spre exemplu, oxigenul in molecula de apa se gasesc 2 atomi de H si 1 de oxigen.Apa este reprezinta de fapt 70% din toata Terra.

| CryChristiAN a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Din Univers da. Tot in univers se afla si deuteriu si tritiu.Dar dupa Terra nu e.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru CryChristiAN):

Ai dreptate, in Univers cel mai raspandit e Hidrogenul si pe Pamant nu, dar 70% + 45% = 115% deci procentele nu pot fi corecte.