| Feri5 a întrebat:

Cum ar fi dacă politicienii nu ar fi aleși prin vot, ci printr-un examen? Dacă s-ar da un examen din tot ce s-a învățat la facultatea pe care au făcut-o, la limba română (gramatică și literatură), limbi străine și științe (mate, fizică, biologie, chimie, info), oare cum ar fi?

15 răspunsuri:
| Răzvi42 a răspuns:

Atunci nu am mai avea politicieni laughing

| NunuNini a răspuns:

O, vrei sa ramana Dancila fara post? Ea a absolvit o facultate, dar nu a invatat nimic. Si din pacate, nici nu e singura.

| Feri5 explică (pentru Răzvi42):

Exact! Și n-ar fi mai bine să conducă țara niște oameni cuminți?

| Răzvi42 a răspuns (pentru Feri5):

Normal,da asta e Romania, nu o sa vedem noi oameni culti la conducere niciodata...

| Frank51 a răspuns:

La facultatea pe care au făcut-o au studiat științe politice și administrație publică, deci mi s-ar părea mai logic să dea examen din legi, conduite, politici, negociere, șamd laughing nu chimie sau informatică rolling on the floor

| Feri5 explică (pentru Frank51):

Păi, pe lângă politică, ar trebui și ceva din cultura generală, nu?

| Frank51 a răspuns (pentru Feri5):

De ce? Tu dacă vrei să îți faci casă angajezi pe cineva care pe lângă construcții trebuie să aibă și facultatea de alimentație și turism, doar ca să ai ce povestii cu el?

Dacă ai o facultate în științe politice se presupune că ai cunoștințe de cultura generala fundamentale.

| Feri5 explică (pentru Frank51):

Una e să lucrezi în construcții, alta în politică, ce treabă are?

Bula
| Bula a răspuns:

Cum ar fi daca politicienii ar trebui sa dea un test de inteligenta si una de psihiatrie? big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi aiurea rau... tara trebuuie condusa de cineva care sa reprezinta poporul ca sa faca voia poporului.
Ar fi ok ca testul sa il dea inainte de a isi depunde candidatura, in loc de semnaturile pe care le strang acum, pe urma sa urmeze votul.

| Feri5 explică (pentru Bula):

Ar fi super!

| Frank51 a răspuns (pentru Feri5):

Ți-am dat un exemplu, pe care nu l-ai înțeles. Mai citește, poate intră.

| Vântulalb a răspuns:

Atunci am avea oameni culti si competenti. Ca un Titulescu, Kogalniceanu, Ghica, Sturdza, Bratianu, Maiorescu...

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Tu vrei să nu mai existe politicieni? =]]

| Feri5 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Păi tocmai! Vreau să nu mai existe politicieni inculți și analfabeți!