| troleibuz a întrebat:

Cum ar fi viata daca nu am avea rutina? Daca nu ar trebui sa facem aceleasi lucruri in fiecare zi? Daca nu am avea aceleasi sarbatori in fiecare an?

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi o continuă provocare. După cum știi, rutina ne plictisește. Dacă am face alte lucruri ne-ar stimula mintea.

| Mosotti a răspuns:

Nu se stie, depinde cum eram construiti, in functie de creierul care-l aveam, unii se plictisesc cu rutina altii nu, pe unii ii enerveaza tot sa schimbe chestiile, pe altii nu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde! Ce creier are ala, eu de ex nu ma plictisesc niciodata in rutine, le rotesc la infinit si e f bine asa, altul nu. Nu putem generaliza. Ptr unii provocrile astea-s obositoare. Chiar si la munca, la unii nici nu le place sa fie sefi, vor sa-si faca treaba care o au, stiu sa o faca, nu isi bat capu sa invete mereu nou, sa ia decizii.
Altora le place, si nu le place sa faca aceleasi chestii.

Este in functie de persoana. Ce plictiseste pe unu nu plictiseste pe altul, si tot asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine cel putin ar fi grozav. Mie imi plac schimbarile, rutina o urasc dar uneori nu avem incotro si nu putem scapa de rutina...
De sarbatori ce sa zic... cred ca depinde de la persoana la persoana. Pentru unii o sarbatoare poate sa fie superba, organizata cum trebuie, elegant, frumos, cu cadouri etc. Iar pentru altii sarbatorile sunt doar zilele alea din an cand obligat fortat "trebuie" sa se duca in vizita la tot neamul, sa vorbeasca la telefon cu rudele din Italia, sa manance iar salata beouf si cozonac pana se ingrasa 7 kile...
Cred ca in general noi suntem vinovati de aparitia rutinei, si ne plafonam (ori din lipsa banilor ori din comoditate) in acelasi oras pentru tot restul vietii, mancam aceleasi mancaruri obosite mereu, facem aceleasi chestii mereu etc.

| EntertainYou a răspuns:

Da, ma intreb cum e sa fii profesor si sa predai aceleasi lucruri an de an, eventual sa repeti si aceleasi glume la clasa...
Sau cum ar fi daca trenurile ar merge dupa capul mecanicului si nu dupa un program anual?
Nu e nimic rau intr-o rutina la modul general. Pana si planeta noastra urmeaza o rutina cand se invarte in jurul Soarelui.
De-a lungul rutinei mai condimentezi dupa caz.

La CFR exista o zicala: "nicio zi nu seamana cu alta". Chiar si cand urmezi o rutina apare imprevizibilul, ori il introduci tu uneori. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei rutina te prosteste deoarece creierul uita tot ce nu e in acea rutina. Sa ma mir oare de ce majoritatea romanilor sunt handi si isi recomanda (sau chiar forteaza pe altii) jegul lor de rutina cu dimineata munca, dupa-amiaza cersit like-uri, seara baut si stat la televizor?

| Robert160 a răspuns:

Mie mi-ar place sa fie cat mai multă schimbare, să evoluez, să fie ceva nou in fiecare zi.

| Celcestietot a răspuns:

O cutiuta a misterelor happy!