| chelstone a întrebat:

Cum comentati afirmatia fizicianului britanic Stephen Hawking?

"Privesc creierul ca pe un computer care inceteaza sa mai mearga atunci cand componentele sale se defecteaza. Nu exista nici rai, nici viata de dupa moarte pentru computerele defectate; raiul este o poveste cu zane pentru acei oameni care se tem de intuneric"

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai, sa dea dracu' daca am vazut vreodata un crestin pe site-ul asta( si nu numai aici), care sa poata combate o afirmatie printr-o explicatie logica laughing Toti o ard pe ideea babelor " ce sa-i faci maica, asa-i lasat de dumnezeu". Ce poate face un basm dintr-o minte limitata...

38 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Incetarea activitatii creerului inseamna moartea, dupa aceea nimic.

| Hombre a răspuns:

@Caractere si cand putem spune ca, creierul este mort?

| Hombre a răspuns:

@caractere, procedezi ca diversionisti, bagi o informatie, te dai in ceata si mergi pe principiul ca ultima informatie este cea mai bine insusita si tinuta minte, raspunde-mi la intrebare.

| Hombre a răspuns:

Mai @caractere sa stii ca, creierul moare ultimul chiar si cand inima nu mai functioneaza altfel nu-si mai revenea nimeni la resuscitare.Momentan nu se poate inlocuii nimic la creier. Hai sa-ti dau un experiment.
http://www.220.ro/documentare/Experimentele-Ascunse-Ale-Rusilor/mvxuhMYI2L/

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Fizica şi ştiinţa în general sunt mult prea complexe pentru românii care momentan se confruntă cu un analfabetism galopant.
Cât despre Stephen Hawking, este mult prea important şi mult-mult prea inteligent pentru majoritatea românilor.
Din fericire el încă trăieşte şi astfel nu-i pot pune creştinii cuvinte în gură aşa cum i-au făcut lui Einstein.
E interesant că până nu demult habotnicii creştinopaţi îi foloseau scrierile pentru a susţine design-ul inteligent (creaţionismul 2.0, actualizat la noile contexte). Cât mai trăieşte, va tot da cu ei de pământ.
După ce va muri, în maxim 10 ani, vor apărea ca şi cu Einstein, "citate" şi "mărturii" de-ale lui Hawking care îl vor recunoaşte pe dumnezero.
Ai să vezi!

În fine, pân' atunci, hai să-i apreciem scrierile şi să lăsăm în pace habotnicii religioşi.

| Alphawolf a răspuns:

O afirmatie asemanatoare a facut si Einstein. O puteti gasi aici(daca va intereseaza): http://autori.citatepedia.ro/de.php?p=21&a=Albert+Einstein

| Alphawolf a răspuns:

@noktambul
"nu ia in calcul acea componenta numita "suflet" sau "spirit"."

Ai putea sa dezvolti, dar daca se poate pe intelesul omului(concret si logic), ca de speculatii(vorbe in vant) suntem satui.

| cristi202 a răspuns:

Raiul nu este doar o poveste cu zine, el este atit de bine intiparit in noi, incit mereu alergam dupa el, fara ca sa stim ca o facem. Atunci cind imi doresc o sotie perfecta, desi stiu ca nu o voi gasi in aceasta lume, caci orice femeie isi are defectele ei, atunci cind imi caut fericirea, desi daca e sa fiu realist, stiu ca viata poate imi va oferi mai multa suferinta decit bucurie, atunci cind, in pofida tuturor lucrurilor rele care mi se intimpla, eu sper ca tot ce e rau va trece, atunci de fapt noi alergam dupa ceva care nu este in lumea aceasta, dupa ceva care depaseste mult lumea aceasta, dupa ceva care, daca e sa te iei dupa descrierea cea mai realista a raiului, nu poate semana decit cu acesta.
Si inca ceva: niciun computer nu a aparut la intimplare. In spatele fiecarui computer pe care il avem la ora actuala, au stat mii si mii de ore de cautari, de teste, de descoperiri. Si inca creierul depaseste orice computer la orice capitol, doar viteza de lucru facind exceptie. Oare cum a aparut acest computer? Cine l-a creat? Si daca are un Creator, vrei nu vrei, trebuie sa te intorci la povestea cu zine numita rai.

| Angel0 a răspuns:

A uitat sa mai adauge existenta serverului central si reteaua prin care sunt toate computerele conectate.
Nimeni nu este perfect.

| alessia5158 a răspuns:

Nimic genial, doar infatuare de ateu!--- vorba lui @larix :" A uitat sa mai adauge existenta serverului central si reteaua prin care sunt toate computerele conectate "!

| ania a răspuns:

Scrie de parca ar fi vazut vreun computer uman complet defect mai multe zile si reparat dupa aceea ca sa stie exact ca dupa moarte nu se mai intampla nimic.O fi incercat si el sa-si racoreasca sufletul in lupta dintre dorinta de a-si apara pacatele pe care le iubea si chemarea aceea vulcanica pe care o avem fiecare in suflet de a ne cunoaste Creatorul (care ne face probabil si sa tot dezbatem pe TPU subiectul) exprimata magnific in opinia mea de poetul nostru Arghezi- Vreau sa Te pipai si sa urlu: este!
Mie un tip care scrie: Am mancat si am dormit cu cineva 3 ani, am fost acolo cand a fost capturat, l-am vazut pus pe cruce, i-am auzit ultimele cuvinte, am vazut soldatul roman strapungandu-I coasta, i-am vazut trupul mort, dupa trei zile, impreuna fiind cu inca 1o prieteni l-am vazut din nou, ne-a spus ca putem sa-l atingem sa ne convingem ca are carne si oase, nu e doar spirit, a mancat impreuna cu noi-( ucenicul Ioan, evanghelistul)si care in ciuda dispretului, suferintelor fizice, exilului a continuat pentru urmatorii zeci de ani sa relateze tuturor incidentele la care a fost parte, mi se pare mai bine documentat si informat.A vazut, a atins pe cineva care a biruit moartea.

| Skylar a răspuns:

Acum el fiind un supergeniu poate o sa va intre voua crestinilor in cap ca nu exista viata de dupa moarte.Pur si simplu incetezi sa mai existi.Va e frica de necunoscut si intuneric.Nu va acceptati ca oameni si fiinte vii.Decat sa lasati totul in seama unui "Dumnezeu" ma bine faceti ceva folositor societatii.

| Skylar a răspuns:

@Iarix
O data ce componenta s-a defectat nu mai sta in "retea", se duce...nici-o componenta nu mai poate comunica cu ea, doar prin imaginatiehee hee

| chelstone explică:

Kronstadt, si eu vreau sa am o moarte rapida, poate vine sfarsitul lumii in 2011 sau 2012 cum se speculeaza, ar fi o moarte rapida

| chelstone explică:

Vancea, a facut o comparatie intre doua sisteme diferite din ''lumi difrite'' dar care au aceiasi baza a functionalitatii/ existentei, nu are nici o treaba in mod expres cu fizica aceasta afirmatie, ci cu mecanismul vietii/ functionalitatii unei entitati/ masinarii, cum ai compara viata unui om cu ceea ce se intampla in natura ''viata'' unui pom de exemplu. Prin aceasta afirmatie nu a vrut sa demonstreze decat ca multora le este frica de ceea ce va urma dupa moarte si de aceea isi creeaza speranta unei vieti de dincolo.

| chelstone explică:

Caractere, starea de coma nu implica moartea creierului, cum nici moartea clinica nu este o moarte in adevaratul sens al cuvantului, ar putea sa-i spuna ''aproape de moarte'', in nici unul din cazul de mai sus activitatea creierului nu inceteaza, in caz contrar se instaureaza moartea biologica, reala, fara cale de intors, nu poti spune ca ai fost in rai in timp ce te afli in coma sau moarte clinica, ci doar ca ti-ai imaginat si ai interpretat ceea ce ai simtit ca fiind raiul, faptul ca ai reusit sa interpretezi in timp ce erai in moarte clinica sau coma anumite senzatii asta nu dovedeste decat ca activitatea creierului nu inceteaza, dar e greu sa gandesti...

| chelstone explică:

Ariadna, eu cred ca ai o conceptie total gresita despre viata, cat despre lucrurile despre care spui tu ca le crezi fara indoiala ca ar exista dupa moarte... iti spun ca nici unul dintre ele nu a fost dovedit, nimeni nu nici o tangenta in mod real cu aceste ''entitati'', si oricum asupra lor planeaza multe semne de intrebare, altfel nu mai exista o astfel de discutie

| chelstone explică:

Ariadna, nu cred ca cineva crede despre scopul vietii sale ca ar fi acela de a muri, ''Astfel de lucruri (Dumnezeu etc.) nu trebuie demonstrate din punct de vedere stiintific. In astfel de lucruri crezi.'' pe acest sistem poti sa crezi ca tu insuti ai creat lumea cu toate ca stii ca nu-i asa, sunt convins ca daca traiai in kuala lampur probabil te rugai la niste oratanii doar pentru ca asa simteai. Astfel de lucrui trebuiesc demonstrate, nu poti trai o viata intreaga cu semnul intrebarii deasupra capului, si sperand ca adevarul o fi cel in care crezi tu, daca este asa sunt mari sanse sa-ti irosesti viata aia in care nu crezi tu ca scopul ei este acela de a muri, insa cu siguranta nici un dumnezeu nu ar vrea sa i te inchini, nu vad folosul, de ce te-ar trimite aici pentru ai dedica viata lui, daca el ti-a dat viata nu cred ca vrea sa-l slujesti, dumnezeu nu ar fi atat de egoist incat sa vrea ca intreaga planeta sa i se inchine, daca omul a fost lasat liber in gandire nu vad problema necredintei, ci dimpotriva, esti aici pentru a explora nu pentru a te lasa manipulata, cu atat mai putin sa te inchini cuiva.

| chelstone explică:

Lucrurile despre care ai spus, am zis si o repet : se simt ( chiar daca multi ziceti ca trebuie demonstrate), simturile pot fi inselatoare, si musulmanii il simt pe alah, etc, asta nu inseamna ca exista, intreaba orice musulman daca il simte pe alah si o sa zica DA, simturile nu demonstreaza nimic, cat despre dovedirea existentei lui dumnezu, crede-ma nu o sa se dovedeasca acest lucru niciodata si stii de ce? Pentru ca nu exista.

''Curentul electric din cablu nu-l vezi, dar daca bagi degetele in priza s-ar putea sa-l simti ). Si chiar daca nu vezi, sti ca exista [Lasand la o parte varianta: asta s-a demostrat ]'' si pe alah de ce nu-l simti? cu toate ca multi o fac, astea nu-s argumente, iti zic eu ceva nicio entitate divina nu si-a bagat coada in lumea asta, esti aici pentru a trai niste experiente, pentru a perpetua specia, nu pentru a dedica viata cuiva. Cum poate numi dumnezeu viata pe care ti-a dat-o libera din moment ce te indruma sa-l urmezi ca de nu e de rau, asta nu e libertate e manipulare, la fel cu raiul si iadul sunt niste creatii omenesti, inchipuiri, nu exista asa ceva. Nu te poti numi liber in momentul in care ai legi si consecinte ale nerespectarii acestora, in israel sunt multi musulmani, cum de nu a vazut nimeni pe iisus inaltandu-se la cer, s-ar fi inventat atunci camerele foto doar ca sa imortalizere acel moment, biblia nu este decat o carte fantasmagorica ce implica cateva popoare: israelit, egiptean, babilonian, roman, evrei mai bine spus asia mijlocie si imprejurimile putin din asia si europa, celelalte continente si tari/nationalitati nu exista.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Îmi amintesc că încă de mică eram "intrigată" de Stephen Hawking şi de afirmaţiile lui. Probabil atunci nu le înţelegeam prea tare, însă în momentul de faţă sunt întru totul de acord cu teoriile sale şi cu tot ceea ce susţine. Toată povestea cu raiul şi lumea de dincolo este doar o plăsmuire a imaginaţiei oamenilor, a acelor oameni care refuză să creadă că moartea înseamnă sfârşitul. În mod sigur, pe toţi ne sperie ideea de final, de încheiere, de imposibilitatea de a ne reîntoarce într-un anumit punct. Şi în timp ce unii dintre noi acceptă efemeritatea, alţii simt nevoia să se folosească de imaginaţie pentru a-şi concepe propriul univers "de dincolo".
Nu îi judec, întrucât e felul lor de a se auto-linişti cu ideea de moarte, însă subscriu clar la spusele lui Hawking.

| Kosuchin a răspuns:

Spre deosebire de computer, creierul uman devine hrana pentru microorganisme cand e in shutdown xP.
Lemonshu, acest superrahat e de 10 ori cel putin mai destept decat tine. Oare asta cum te face blushing?

| dexro a răspuns:

Bai eu nu mor ci lumea moare big grin ingrozitoare contrargumente au unii la ce a zis Hawking... eh o sa crapati voi si o sa vedeti tongue

| caractere a răspuns:

@hombre incetarea activitatii creierului nu inseamna moartea, inseamna moarte cerebrala sau moarte clinica.

| caractere a răspuns:

Moartea clinica e una iar moartea in sine e alta. Exista persoane care s-au intors din moarte clinica,ba mai mult au spus ca au vazut Raiul laughing
Asa ca nu stiu cat de mort este, insa sigur moare cand inima nu mai pompeaza sange in creier.
Una peste alta, citatul de mai sus nu e tocmai in regula.Pe langa asta,atat la creier cat si la computer componentele se pot inlocui, cel putin cu tehnologia de azi, asa ca...

| caractere a răspuns:

Ai dreptate, nu se poate inlocui nimic la creier.Aici am dat-o in bara. Insa eu vorbeam de acea moarte cerebrala ( coma ) in care creierul moare dar nu si persoana si din care unii s-au intors.
Aici nu ne-am inteles.
Foarte interesant filmuletul.

| buldog a răspuns:

Computerele au aparut din nimic? Cum au ajuns sa functioneze incat sa se poata defecta?

| noktambul a răspuns:

Un computer inceteaza sa mai mearga atunci cand componentele sale se defecteaza. Asta nu inseamna ca el inceteaza sa mai existe. Asa si cu creierul omenesc. Dar Hawkins, in ceea ce priveste oamenii, nu ia in calcul acea componenta numita "suflet" sau "spirit". In ceea ce priveste parerea lui despre rai, consider ca raiul nu este o poveste cu zane ("a fairy tale") pentru acei oameni care se tem de intuneric, ci este un basm (doar "a tale") pentru oamenii care iubesc lumina.

| AnotherGirl a răspuns:

E ateu straight face. Eu, personal, cred fara nicio indoiala in viata de dupa moarte (Rai, iad, Dumnezeu, sfinti, ingeri, draci). Noi credem in Rai nu pentru ca ne e frica de moarte, ci pentru simplul fapt ca omul nu poate fi creat ca sa traiasca, iar mai apoi moara straight face. In felul asta, viata nu ar mai avea niciun sens (traiesti ca sa mori? straight face). Dar propun altcevawinking Sa asteptam sa murim si atunci vom vedea intr-adevar cine a avut dreptate si cine nuwinking. Majoritatea s-ar putea sa-si regrete parerile de acum straight face

Oricum kiss. Injurati si dati stupid cat va pofteste inima laughing)

| AnotherGirl a răspuns:

@chelstone
Astfel de lucruri (Dumnezeu etc.) nu trebuie demonstrate din punct de vedere stiintific. In astfel de lucruri crezi. Dumnezeu nu poate fi explicat si studiat de om (Indiferent ca il cheama pe el Einstein sau Stephen Hawking) straight face. Oricum, chiar daca s-ar face mii si mii de studii (prin absurd totusi) care sa demonstreze asta(pentru cei care nu cred, evident) lumea tot ar spune ca respectivii sunt nebuni, inapoiati, dusi cu pluta. Oricum, tu crezi ce vrei happy, dar eu nu accept ideea ca m-am nascut ca sa mor. Cat despre conceptia mea gresita asupra vietii, ce sa zic? Nu prea ma simt happy

Have a nice day kiss