| anonim_4396 a întrebat:

Cum demonstram ca medianele sunt concurente intr-un triunghi?

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

S-o luam babeste. Tr. ABC, ducem numai doua mediane: AM si BN (O - punctul de intersectie). MN este jumatate din AB (linie mijlocie). Tr. MON si AOB sunt asemenea (au toate unghiurile egale). Deci MO/OA = NO/OB = MN/AB = 1/2 (am zis la inceput ca MN este jumatate din AB). Deci am demonstrat ca punctul O se afla pe fiecare din cele doua mediane (AM si BN) la doua treimi de varf si o treime de baza. Acum luam alta pereche de mediane: AM si CP. Evident, si astea se vor intersecta tot la doua treimi de varf si o treime de baza, adica tot in punctul O.

6 răspunsuri:
| RKR a răspuns (pentru stresat):

Nu stiu ce sunt aia vectori..imi poate explica cineva? Am nevoie urgenta!

| stresat a răspuns (pentru RKR):

Mărime matematică sau fizică definită printr-o valoare numerică, o direcție și un sens, reprezentată grafic printr-un segment de dreaptă.

Sau simplu, marime numerica orientata.

| aleCsandrra a răspuns:

Pai ele sunt congruente din definitie, n-ai cum sa demonstrezi. Sau daca vrei demonstreaza ce trec toate prin acelasi punct.

| RKR a răspuns (pentru aleCsandrra):

Sa demonstrez ca toate trec prin acelasi puncthappy

| RKR a răspuns:

Exact