| Mimo2 a întrebat:

Cum e cu forța pe suprafață?
Sau cum e?
Nu imi amintesc exact.
Să spunem că avem un ac și o bară subțire cu diametrul de 5 centimetrii.
Acul fiind subțire are o suprafață de contact cu materialul mai mică, da?
Asta inseamnă că toată forta pe care o voi aplica acului va fi distribuită intr-un punct mic iar materialul nu va putea opune rezistență ca și cum suprafața de contact ar fi mai mare, iar acul va trece relativ ușor prin material.
Apoi incercăm și cu bara dar nu o butem trece pentru că suprafața de contact este mai mare, iar asta inseamna că materialul se opune mai bine penetrării si ca avem nevoie de o forță mai mare pentru a străpunge materialul.
E corect?
Nu găsesc nimic despre asta.
Nici nu știu cum să caut exact, ajutați-mă voi.

4 răspunsuri:
| NGheorghe a răspuns:

Elasticitate, duritate - ca proprietăți ale materialelor
Apoi implica forte macanice ca- Forța de frecare, de forfecare.

| Uvox a răspuns:

Simplu. Daca te bagi in zăpadă te afunzi. Daca iti pui ochiuri in picioare nu te mai afunzi desi apeși cu aceeași forță (greutate, masă)
Asta pentru ca forța cu care apeși pe zăpadă, in cazul schiurilor, este distribuită pe o suprafață mult mai mare.
Adică presiunea exercitată asupra zăpezii este mai mica.
Presiunea este forța pe suprafață.
Simplu, nu?

| Uvox a răspuns (pentru Uvox):

Schiuri adica, nu ochiuri.
Auto-corectul vieții!?

| Doja a răspuns:

Te intereseaza tensiunea superficiala