| sabin89 a întrebat:

Cum se explică faptul că toate numerele multiple lui 9 au suma cifrelor multiplă lui 9?

6 răspunsuri:
| adude a răspuns:

Am găsit o demonstrație aici: https://sites.google.com/......isibility9

| sabin89 explică (pentru adude):

Da, bună!

| LaviniuA a răspuns:

Cf Apollonius din Tyana, Nuctemeron, este "numarul ce nu trebuie divulgat".
Probabil sunt misterele nr 9, deci nu stim.
Asteptam explicatiile filozofice.

| J0B0MAT a răspuns:

Ăsta e cazul mai multor numere.1 clar, 2, 3, 4, deși posibil să mai fie câte o excepție.

| sabin89 explică (pentru J0B0MAT):

Cu 4 deja nu mai merge.

| Inferno a răspuns:

Nu imi dau seama exact care este mecanismul, dar pare a fi legat de faptul ca numaram in baza 10.
As fi tentat sa cred ca in baza "n" acest fenomen se intampla pentru numarul n-1.