| eliaclodia a întrebat:

Daca iei un pahar de apa din ocean si adaugi tot felul de substante, si apoi tot vrei sa le elimini, intr-un final ajungi sa cunosti ceva ce se numeste stiinta. Daca te intorci la ocean din cauza ca stii cum se comporta apa din pahar ai deja sentimentul ca l-ai atins deja pe tot. E adevarat sau fals acel sentiment, din punct de vedere al constiintei?
Apa din pahar daca nu o torni in ocean intr-un final se evapora chiar sub ochii tai. Dar daca o restitui oceanului, atentie la raspuns, ce se intampla, oceanul evaporandu-se si el in fiece zi?

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Cred ca solutia finala este sa astepti pina se va evapora oceanul.

| eliaclodia explică (pentru harciog):

Solutia la ce? Domnule Harciog credeti in apocalipse sau ma puneti sa astept degeaba solutia la nu stiu ce?

| Shammal a răspuns:

Intelegand o parte din ocean ai posibilitatea sa intelegi tot oceanu, macrocosmosul se regaseste in microcosmos; facand o paralela cu corpul uman doar lucrand cu palma, urechea, talpa poti "atinge" toate organele interne, tot corpul;
intr-o zi se va evapora; daca se evapora sub ochii tai la un moment dat va ajunge tot in ocean

| eliaclodia explică (pentru Shammal):

Nu-ti gasesc cusur in raspuns, insa nu am inteles: daca ai manevrat un microcosmos, cum spui tu, ai pretentia ca ai manevrat tot macrocosmosul?

| Shammal a răspuns (pentru eliaclodia):

Nu, am spus ca informatia din macrocosmos se regaseste in microcosmos si ca ai posibilitatea

| MâţulMov a răspuns:

Da, este cam adevarat aceste sentiment dar totusi, apa din pahar devine si ea una cu oceanul, transformandu-l si pe acesta intr-o ''apa'' mai speciala, care, char daca se evapora, nu se evapora complet.

| eliaclodia explică (pentru MâţulMov):

Te-am molipsit si pe tine. Eu nu stiu raspunsurile, altfel nu mai intrebam asa mascat filozofic, altceva.

| MâţulMov a răspuns (pentru eliaclodia):

laughing
Cu ce m-ai molpsit?

| maiAm8conturi a răspuns:

Si daca bag 10 gaturi de vodka consumand astfel toata sticla, voi avea eu impresia ca am cunoscut intreg cazanul unde a fost distilata?
Mai usor e cu vodka, ii pui dop si gata, n-as vrea ca alcoolul din ea sa intre iar in circuit, lasandu-ma pe uscatul nisipos.pa, funda, hic!

| harciog a răspuns (pentru maiAm8conturi):

Te invidiez.In asa economie de piata detii un tezaur.O sticla cu vodca.

| eliaclodia explică (pentru maiAm8conturi):

Si daca vodka te-a impins la ceva, e de vina tot cazanul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atat de adevarat pe cat ar fi asemanarea intre curentul unei batai de aripi a unui fluture, si uraganul katrina.

| eliaclodia explică (pentru anonim_4396):

Era vorba despre: undeva un fluture da din aripi si in alt capat de lume se produce un uragan? Ia uite ce citesti, domnule kingmaxx!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta-i frica de moarte.

| eliaclodia explică (pentru anonim_4396):

Sunt intr-o dispozitie proasta si nu vad frica de moarte unde este. Poate cand o sa fiu mai vesela.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Comparatia e buna, difera doar mediile.eu nu am raspuns sa fac pe desteptul ci sa-ti dau o lamurire.nu sa-mi etalez cultura generala sau sa o verific pe a ta.tu de ce ai intrebat?