Întrebare recomandată | Lizzu a întrebat:

Daca medicul anunta parintii ca vor avea un copil care se va naste cu probleme,indiferent de orice fel, se pune problema avortului sau,dimpotriva, nu?

Merita copilul sa traiasca in ciuda defectului,sa aiba sansa la viata sau nu? Este defectul un obstacol in calea vietii?

Ce parere aveti voi despre asa ceva, daca exista o parere clara, bineinteles...

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Cu dezabilitati fizice se poate trai! Oricand si oricui i se poate intampla un accident, sa ramana fara maine, fara picioare...Nu trebuie neaparat sa te nasti asa!
Grave sunt dezabilitatile psihice( dar, ma repet...nu stiu cat de usor ar putea fi depistate in primele 3 luni) sau si mai grav, dezabilitati si fizice si psihice la un loc!
Daca, ipotetic vorbind un medic mi-ar spune in primele luni de sarcina, ca voi da nastere unui copil cu dezabilitati mentale si fizice grave, NU L-AS CREDE!happy
M-as duce in strainatate!
Daca si acolo vreo 10 medici mi-ar spune acelasi lucru, nu l-as naste!
Nu i-as da viata, pentru ca dandu-i viata, i-as da de fapt moarte! Copilul acela nu ar stii ce este viata, el ar trai in lumea lui proprie! Lume in care nici macar propria mama nu ar exista! Poate ca ar deveni un pericol pentru cei din jur si atunci ar trebui inchis in sanatoriu undeva...nu stiu, sunt ipoteze!
Clar este ca aceea n-ar fi VIATA! Si niciun copil din lume nu merita asta!

104 răspunsuri:
| Terentee22 a răspuns:

Nu e imoral sa-ti omori copilul, stiind ca e bolnav si nu are nicio sansa, anumite specii de animale practica treaba asta. dintr-o mama sifilitica cu 7 copii, toti 7 cu sifilis bineinteles, gravida cu al 8-lea, clar ai fi facut avort...dar daca ai fi facut asta, l-ai fi ucis pe beethoven. concluzia? lasa anumite fapte la intamplare si vezi-ti de viata ta.

| Hombre a răspuns (pentru Terentee22):

Asa si daca il ucidea pe Beethoven se alegea praful de noi, pai nu-l avem pe Salam? Care e problema, de cate ori la-i ascultat pe Beethoven de faci atata caz mai criminal Terente?winking

| Terentee22 a răspuns (pentru Hombre):

Nu fac caz dar oricum ai dreptate, de mai multe ori l-am ascultat pe salam decat pe beethoven...fie voluntar sau involuntar.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Concluzia era ca Beethoven fiind totusi surd a reusit sa creeze simfonii la fel de frumoase ca si un compozitor cu auz normal.
Nu vezi nimic special in asta? Nu crezi ca asta a fost scopul lui? Sa apara in lume si sa lase in urma lui ceva frumos, magnific si inaltator, poate sa ne dea o lectie de viata?

| suffarstar a răspuns (pentru Terentee22):

Ba,chiar raspunsul asta voiam sa-l dau si eu ma!laughingfaza cu Beethoven.

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Concluzia e ca Beethoven nu s-a nascut surd si a ramas surd la o varsta cand deja nu avea nevoie sa auda pentru a compune, avea muzica in cap nu in urechi. Termina-ti cu vrajeala asta ca a venit pe lume cu un "scop", omu avea talent nativ pentru muzica asa cum sunt oameni cu diferite talente, matematicienii, filozofi, pictori, sportivi, potcovari, etc.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Da, stiu ca in timp auzul i s-a diminuat pana la disparitie.
Avea muzica formata in cap da, dar gandeste-te ca si atunci muzica era in transformare, in evolutie, iar simfoniile nu sunt toate identice.

Nu sunt vrajeli, dar mai bine nu ma mai bag in seama la nici un comentariu de-al tau, pentru ca esti prea incisiv. Eu am vorbit frumos si nu am fost ironica.

| Hombre a răspuns (pentru Lizzu):

Alo domnisorica, aici nu suntem in rai sub obladuirea lui sf. Petre, suntem pe Tera si viata e relativa, daca nu-i faci fata si ai oaresce sensibilitati mergi la manastire. Imi este greu sa vad ironia in raspunsurile mele, recitind cele spuse de mine chiar raman surprins cat de bland am raspuns fata de obisnuita mea. Nu-mi plac oameni slabi, la revedere.

| Lizzu explică (pentru Hombre):

Ma refeream doar la cuvantul " vrajeli", pentru ca nu sunt. Sunt situatii de viata.

Mersi pentru raspuns si imi pare rau, asa mi s-a parut.
Scuza-ma.

| Alexsiatit a răspuns:

LiZa, se pare ca nimic nu este-n asta lume "ceea ce pare a fi". Nimic nu este "bun" sau "rau", ci totul se "reflecta" functie de "unghiul" din care privesti...
Uite un exemplu: In timp ce facem dragoste, lovesc un tantar care tocmai incearca sa te intepe de burtica....si-l omor! Am facut un "rau" sau un "bine"? (Si-aici nu vorbesc despre cee-a ce-ai simtit tu) Daca privesti din "unghiul" tantarului iese ceva, daca privesti din unghiul "vietuitoarelor" din otrava lui iese altceva, daca privesti din "unghiul nostru sigur va "iesi" iarasi alte citeva "ceva" nu? Asa ca totul este relativ LiZa daca din "ecuatie" lipseste un anumit sistem de valori... Alexsiatat

| Nimixpecial a răspuns:

E decizia parintilor.Nu-i poti acuza ca au decis sa renunte la el daca avea un handicap major, si nici nu poti sa-i acuzi de "crima", asa cum le place oamenilor(majoritatea credinciosi) sa faca. Daca din punct de vedere etic(aici vorbim in ansamblu) ar fi imoral sa faci un avort, atunci pur si simplu ar trebui sa nu mai poti sa faci un al doilea copil.Dar cum asta e posibil, nu e nici o crima.Si daca ne gandim putin, toata viata copilului ala va fi un chin, nu mai vorbesc de a parintilor.Deci de ce sa-l pastrezi? Poti foarte bine sa faci altul, sanatos, nu va ganditi ca posibilitatea asta spune ceva!?

| ann19 a răspuns:

Eu zic ac ar fi mai bine sa se apeleze la avort, adica daca copilul are probleme de ce sa se chinuie?

| Lunabrisa a răspuns:

Mai bine sa traiasca.Parintii lui ar trebui SA il iubeasca indiferent de defect pentru ca dragostea parinteasca nu acepta abateri.

| justnicko a răspuns:

Daca medicul iti poate spune si ce fel de problema o sa aiba si daca aceasta poate fi tratata eu zic ca nu trebuie sa se puna problema avortului. Dar daca el are o problema fara leac, poate ar fi mai bine sa se recurga la avort... El va fi foarte suparat si o sa-si puna toata viata intrebarea "de ce el?". Ar suferii prea mult.

| AndruuPiiscotx a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa traiasca si parintii sa il ajute, adica este greu dar se poate vindeca:*

| david1996 a răspuns:

Ar trebui să-l lase să trăiască, chiar dacă are "modificări genetice".

| Madutzza999 a răspuns:

Problema e ca multi, pentru cateva minute de placere risca de a da viata unei fiinte iar apoi sa distruga acea viata.
Sunt de parere ca da, copilul ar trebui sa se nasca, oricine merita o sansa la viata