| DorelSudoru a întrebat:

Daca nu cred in d-zeu si duc o viata normala(fara pacate grave) unde ajung rai sau iad?laughing

35 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Raiul si iadul sunt create de Dumnezeu. Daca amandoua sunt sub jurisdictia lui Dumnezeu, inseamna ca numai El are dreptul sa hotarasca unde merge fiecare.Dar in Cuvantul Lui gasim scris ca cine nu crede in Dumnezeu si in Domnul Isus, nu poate sa mosteneasca raiul.Deci cred ca este logic daca vrei sa ajungi in rai trebuie sa crezi in Dumnezeu.Numai faptele bune fara credinta in jertfa Domnului Isus, nu te pot salva de iad.

April
| April a răspuns:

Eu as zice sa nu-ti faci griji:si cei ce cred in Dumnezeu, si cei ce nu cred ajung in acelasi loc:in neant.Fiindca viata este precum o lumanare:cand firul se ispraveste se stinge si atat.Cred in Dumnezeu, dar mai cred ca si raiul si iadul nu sunt altundeva decat aici, pe Pamant si in sufletul fiecaruia dintre noi.Cand suntem multumiti de viata noastra, cand totul ne pare armonios si echilibrat in rai suntem; si coboram in iad de fiecare data cand deznadejdea, suferinta, durerea pune stapanire pe noi.As zice sa-ti traiesi viata, sa te bucuri ca esti sanatos si ca ai parte de oameni prietenosi in preaja-ti.Lasa viata sa vina spre tine si nu-ti mai impovara fiinta cu intrebari inutile; si asa,nimeni nu-ti va da certitudini,fiindca,dincolo de a fi locuri,si raiul si iadul sunt stari de spirit. Oricate raspunsuri,intelepte ori ba, ai primi, cel mai important lucru este viata ta normala despre care ne vorbesti.Traieste-o si bucura-te.

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Nu crezi în D-zeu, însă crezi în viaţa de apoi şi te mai gândeşti şi la păcate "grele". Cum vine asta?

| Bacemi a răspuns:

Crezi ca esti tu in masura sa hotarasti ce e pacat grav si ce nu? Nu prea cred. Sunt atatea pacate pe care nu le constientizam. Dar pe de alta parte eu prefer conceptia populara. Ce pacat ca... Nu : vezi ca ai pacatuit si te bate Domnul. E pacat ca nu realizezi niste lucruri. Se vede limpede ca nu o faci. E un pacat suficient de mare ca sa ajungi intr-un loc nasol. Locul asta poate fi chiar in timpul vietii tale.De ce ar fi dupa?,, Actiunile tale ne alimenteaza ura '', spunea cineva. Eu spun ca actiunile tale imi trezesc o stare de neliniste. Pentru ca n-am incredere ca vei realiza vreodata. Actiunile tale iti vor trezi si tie o neliniste. Pentru ca te vor aduce in situatii deloc ideale. Greselile se fac. Greselile se platesc. Greselile se regreta. Dar gresesile se mai si evita. Trebuie sa gasesti acest trifoi cu 4 foi. Sper ca nu prea tarziu.

| MMihai a răspuns:

A păcătui înseamnă a face rău cu gândul sau cu fapta, voluntar sau involuntar asupra a tot cea ce are suflet. Și ne viul are sufletul ne viului. Există și păcatul particular al non creației. Este mult de discutat despre asta. Îți recomand să citești pentru început Istoria credințelor și ideilor religioase carte în trei volume de Mircea Eliade și "Filozofia esoterica a Indiei " Autor: CHATTERJI C. J. (Format: 13 x 20 cm Numar de agini: 144), Cărți despre daoism (taoism ), islamism, mozaism, despre cultul bahai, despre creștinism, etc + ce găsești pe Internet despre religii și filozofii teiste și ateiste. Vei înțelege ceva mai multe, despre filozofiile religioase. Din imbecilitatea celor care au condus după 1990 învățământul românesc a apărut o materie de tot kk-ul numită religie, unde copii sunt imbecilizați cu o anumită religie, în loc să afle câte ceva, despre diverse sisteme de gândire filozofico religioasă și evident și despre ateism.

| AndrogynBeauty a răspuns:

Sigur ajungi la 2 m sub pământ, dar mai departe, nu se ştie. Eu sunt de părere că nimeni nu te judecă, nu trebuie să-ţi fie teamă, totul e o mare minciună. Unii chiar cred că, dacă există o viaţă de după, ea e guvernată de aceleaşi reguli penibile ca cele umane. Să fim serioşi, Biserica e instituţia care împrăştie frica în scopul obţinerii de foloase materiale, bazându-se pe nişte poveşti antice. Sigur, e dreptul lor s-o facă, până la urmă, dacă au adepţi, sare banu', ce mai contează?!
În consecinţă, dacă ţi-e teamă de plăsmuiri religioase, atunci mai bine intri în horă, cotizezi şi-ţi scuipi în sân, dacă nu, mergi pe ideea "ce ţie nu-ţi place, altuia nu-i face" şi, după moarte, te vei transfera într-o dimensiune în care va curge lapte şi miere (ce greţoasă imagine)... Succes la alegeri!

| DorelSudoru explică:

Ca Infraverde a inteles ce-am vrut sa spun...nu am nici o dovada ca exista sau nu(dovada sigura)...dar prefer sa cred in teoria evolutionista.
Dar totusi daca exista nu as vrea sa ajung prin absurd sa ma chinuie dracu'.(totusi mai mult ma tem de puscarie decat de d-zeu si de dracu')
Prin pacate grave inteleg faptele penale(fiol,crima, furt, talharie s.a.m.d)... sper ca m-am facut inteles.
@camy417 purgatoru' la ce religie era?
@RaR Daca e cum zici tu inseamna ca d-zeu e orgolios.
@samy97 Poate ca da poate ca nu dar prefer sa fiu liber decat sa ascult de niste reguli date acum 2000 de ani.
@Bacemi pacatele astea mici se iarta nu? ca doar d-zeu e bun(cicalaughing)
@dumitro' daca intrebarea e penibila nu te mai chinui sa raspunzi.
@4bb4 de ce n-am sa duc o viata normala fara d-zeu?

| Malphas a răspuns:

M-am gândit şi eu la asta happy. Dacă nu crezi în dumnezeu, şi totuşi există, asta a vrut să spună, măi calicilor. OK, imaginează-ţi cu pe 2 insule, sau una, ca să facem economie, educăm 2 copii de mici, până la vârsta maturităţii. Unul după religie, rânduieli bisericeşti, ş.a.m.d., unul ateu. Când le dăm drumul în lume, niciunul nu face vreun păcat grav. Atunci, cred că vor merge amândoi în Rai, nu? E logic. Ce vină re ateul că el nu a ştiut nimic de existenţa vreunei entităţi perfecte, omnipotente, etc? Cam aşa e corect. Deci dacă nu crezi în dumnezeu, ai aceleaşi "drepturi" să ajungi în rai ca şi un habotnic, nu? Iar se contrazice basmul ăsta, şi creştinii iar nu sunt dispuşi de o dezbatere bazată pe logică. Deh... ce să-i faci?

| AlxMro a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu nu ai cum sa duci o viata fara pacat, deoarece intervine ispita si nu poti sa-i rezisti necrezand in Dumnezeu.Tu crezi in Dumnezeu, si se vede asta"unde ajung rai sau iad?" dar intrebarea care ai pus-o este de fapt o ispita pe care ai putea s-o inghiti". deci daca nu cred in Dumnezeu tot pot sa ajung in rai, deci na-re rost sa ma rog sa ma spovedesc, impartasesc.". Prin intrebarea "unde ajung rai sau iad?" se poate observa ca tie de fapt ti-e frica de iad si cand va fi timpul ai vrea sa ajungi in rai.

| RhoOphiuchi a răspuns:

Tu n-ai vazut ca primele 4 porunci ale Domnului sunt despre el insusi? Despre cum sa-l veneram?
Da, asta da zeu bun si diferit de alti zei.
Dar da, ofera viata de apoi, adica exact ceea ce aveau nevoie oamenii pentru a trai linistiti. Ca oamenii aveau nevoie sa "Stie" ca e ceva dupa moarte, si ca existenta lor nu e limitata si efemera. Adica acea credinta si iubire de Dumnezeu vine tot din cel mai adanc egoism.

| ieu a răspuns:

Judecata lui Dumnezeu nu o face omul...nu poti sti unde ajungi, pana cand ajungi...happy

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

O sa ajungi la 2 m sub pamant, nu exista rai\iad.

| DBlack a răspuns:

Tot felu de oameni pe aici, si tot felul de raspunsuri fara logica laughing) mai baieti si fete, daca nu crezi in dumnezeu sau in divinitate, practic esti ateu 100%. unde ajungi in rai sau in iad. toti spuneti ca in iad. si daca, credeti in divinitate ajunge-ti in rai?! stiti ce spun popii? ca in rai se intra fara pacate, in ziua de azi orice ai face este un pacathee hee. si daca scoti o simpla injuratura "du-te dracu".ai facut pacate, daca fumezi, daca bei. tin minte, cand a aparut internetul pe plan mondial, si tot omul isi putea permite un pc si internet prin 2003 parcathinking toti popii sareau de cur in sus ca internetul este mana diavolului. acum toti popii au blog, site-uri si tot felul de d'astea happy. hai sa fim seriosi. rai si iad? orice normal din secolul 21, cu mintea avansata isi da seama ca nu exista rai si iad

| ioana1704 a răspuns:

Pai mai are importanta? exista rai? dar iad?

| 4b a răspuns:

Fara Dumnezeu...n-ai sa duci o viata normala, iti garantez acest lucru

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Nu crezi in d-zeu dar crezi in rai/iad?laughing nice smug

| muzicalBoX a răspuns:

La parnaie.laughing Cum ai putea sa ajungi intr-un loc care nu exista din punctul tau de vedere?

| rossi46 a răspuns:

Daca nu crezi in Dumnezeu si duci o viata normala, fara sa incalci regulile de bun simt si ale bunului trai din societatea noastra, atunci foarte bine faci. Nu trebuie sa cauti prelungirea existentei dupa moarte. Omul ca orice altceva din univers, nu poate fi etern. Tocmai acest ciclu de disparitie a unui lucru si aparitie a altuia asigura continuitatea existentei noastre. Trebuie sa accepti moartea ca pe ceva normal si singura posibilitate de a deveni nemuritor este aceea de a face ceva in viata. Mediocritatea se uita, faptele raman in istorie. Gandeste-te ca toti am fi nemuritori, ca resursele ar fi infinite, ca planeta nu ar avea moarte etc. Crezi ca ar mai aprecia cineva ceva la adevarata valoare? Te-ai mai bucura de viata? Ti-ai mai iubi si aprecia parintii si persoanele dragi la fel? Te-ai mai gandi sa faci si tu ceva in viata ca sa o duci bine la batranete? Raiul si iadul nu exista. Raiul si iadul sunt modurile in care iti poti face viata prin felul in care alegi sa traiesti. Toti suntem vinovati, in sensul bun sau rau, de viata pe care o ducem! Unii profita de ocazie sa traiasca iar altii dau cioara din mana pe pasarea de pe gard si considera vor profita si ei dupa moarte!

| 愛日本 a răspuns:

Daca nu crezi in D-zeu de ce sa crezi in rai si iad? laughinglaughing ce intrebare penibila

| camy417 a răspuns:

Purgatorbig grin

| PumpkinPie a răspuns:

Dacă nu crezi în Dumnezeu de ce crezi că ar exista... viaţă de apoi?

| dream_8891 a răspuns:

Nu ajungi nicaieri pentru ca daca nu crezi Dumnezeu cum ar putea sa existe iad sau rai?happy Aceste probleme inutile sunt eliminate din start.Dar daca intrebi de mine cand "pleci" sa stii ca la mine e loc destul.Poti sa veniti toti.Avem mancare buna. Avem muzica. Avem femei frumoase.Iti dai seama cat de aiurea ar fi sa mergi in raiul crestinilor? Nu tu mancare, nu tu bautura, nu tu ras numai fete lungi...Ganditi-va si voi.Cum spuneam la mine e loc.happy

| RaR a răspuns:

IAD,pentru ca nu crezi in cel care a dat viata tuturor fiintelor.

| TM6524 a răspuns:

Pacatele catre Tata si FIu se iarta dar nu cele catre Sfantul Duh. Sorrycrying

| ŁīĸēÃĐŕēāϻ a răspuns:

Buna!
Se spune ca poti sa iti pui intrebari despre viata si lume ca este normal dar pana in punctul in care negi divinitatea! Dumnezeu exista dar nu este neaparat un omhappy.el este peste tot sub forma de energie deci oricum ceva exista nu se poate sa nu existe.Altfel cum iti explici ca uni oameni care sunt facuti uni pentru alti dar nu se cunosc si ajung printr-o simpla "coincidenta" sa se casatoreasca sa aiba copii.Deci toate lucrurile se intampla cu un motiv, totul ajunge sa capete un sens.Crede si nu cerceta!happy

| Binelu a răspuns:

Dar de ce nu crezi un dumnezeu? Normal ca asa ajungi in iad

| abs a răspuns:

Daca nu L-ai acceptat pe el ca Domn si Mantuitor in viata ta si daca nu implinesti poruncile Lui... iadu te asteapta cu bratele deschise...

| samy97 a răspuns:

Iad...garantez...trebuie sa crezi, sa Il iubesti si sa indeplinesti poruncile Lui pentru a ajunge in rai

| anoniiiiiimmm a răspuns:

Mie nu mi se pare o intrebare amuzanta ppentru un " laughing "
Unde ajungi? Ia incearca... omoara, bea, fumeaza, fa-ti de cap si mai aruncate si in somes. apoi vezi tu unde ajungi tongue
Cu siguranta ca in rai nu vei ajungewinking