| Răzvănykă a întrebat:

De ce credinciosii fac aceeasi eroare de rationament - Argumentum Ad Nauseam, adica ei folosesc aceleasi balarii de argumente, pe care le-am combatut de mult...si deja devine boring - in multe aspecte. De exemplu, ei tot repeta ineptia cu "Omul se trage din maimuta"...cand de fapt, nici macar Darwin si niciun om de stiinta nu a afirmat asa ceva. Noi, cei care cunoastem cum functioneaza procesele naturale, inclusiv cel evolutiv, stim ca omul nu se trage din maimuta! Omul modern (Homo Sapiens Sapiens) impreuna cu Cimpanzeii (Pan Troglodytes), impartasim un stramos comun - acest fapt este confirmat de numeroase ramuri ale biologiei, inclusiv genetica, ADN-ul comparativ, paleontologia si paleogenetica. Astept pareri si argumente, sa purtam o conversatie sincera, bazata pe ratiune si coerenta.

22 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Atat "credinciosii", cat si "oamenii de stiinta" de astazi fac afirmatii (si observatii) din auzite (si citite) din diferite surse.
Functionarea vietii pamantene este atat de complexa, incat va mai dura foarte mult descifrarea ei completa.
Daca vorbim de ADN, acesta este "programul" (codul) biologic care contine toate informaiile despre vietuitati si multiplicarea acestora. Este o codificare imensa, prin care sunt descrise TOATE componentele, dar si modul de functionare al individului.
In functie de ce modificari se produc in codul (lantul) ADN, fiecare particica a corpului este definit exact (asemanator programelor de calculator, dar mult mai complex).
NIMENI nu stie, cine- si cu ce scop a conceput si a creat acest sistem, numit de noi "viata". Cei credinciosi ACCEPTA existenta acestui individ si il numesc "Dumnezeu" (cu diferite nume, in functie de religie). "Oamenii de stiinta" incearca sa gaseasca explicatii, dar sunt extrem de departe de aflarea adevarului.

| darrio2007 a răspuns:

Ok. După părerea ta, care este acel strămoș comun?
Ca să deschidem discuția.

| Răzvănykă explică (pentru darrio2007):

Australopithecus Afarensis este stramosul comun al oamenilor moderni, al cimpanzeilor si al bonobo.

| darrio2007 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Aha, te referi la Lucy.

| darrio2007 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Am citit acum un articol referitor la ce spui dar si unii oameni de stiinta sunt sceptici in ceea ce afirmi tu.

| Răzvănykă explică (pentru darrio2007):

Imi poti trimite articolul sau detalii despre el? De catre ce sursa a fost publicat?

| darrio2007 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Mai multe surse care spun cam acelasi lucru. Bineînteles, de pe Google.

| Răzvănykă explică (pentru darrio2007):

Te-am rugat sa mi le trimiti, sa vad si eu "cine" isi da cu parerea, si mai important, de unde provin sursele...

| darrio2007 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Poti căuta si tu. Cand sustii asa ceva tu de unde iti iei informatiile?

| Răzvănykă explică (pentru darrio2007):

Pot cauta, dar vreau sa vad si eu exact sursa de unde ai citit tu acele critici la adresa stramosului comun...
Iar eu imi iau informatiile din surse oficiale stiintifice. Nu neaparat de pe wikipedia

| darrio2007 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Astept intăi sursele tale.

| Răzvănykă explică (pentru darrio2007):

1. Cele 205 insertii identice gasite in secventele ADN ale omului si cimpanzeului:

https://www.researchgate.net/......latyrrhini

2. Numărul de potențiale locuri de insertie ale retrovirusurilor:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4866806/

Acum, le astept pe ale tale

| darrio2007 a răspuns (pentru Răzvănykă):

Mâine după ora 17. Atunci ajung acasa de la munca.
Si să am timp să citesc link-urile tale.

| mODIN a răspuns:

Ai citit jumatate de articole pe wikipedia si ai vazut doua clipuri pe Youtube pe tema asta si acum te crezi mare biolog? De unde stii tu sigur de stramosi comuni, ADN comparativ, paleogenetica si din astea? Iti zic eu de unde: cineva ti-a zis o chestie si tu o repeti acum ca papagalul.

| Răzvănykă explică (pentru mODIN):

Acesta este un argument ad hominem si din ofensa, care este irelevant pentru aceasta discutie. Nu are rost sa iti formulez premise si argumente, fiindca nu merita efortul. Insa, doresc sa-ti clarific niste aspecte.

Nu conteaza de unde am citit, important este ca aceste informatii sunt reale, bazate pe rationament logic si studiu stiintific. Stiu de stramosi comuni, ADN comparativ, paleogenetica si mai multe ramuri ale stiintei si biologiei datorita faptului ca sunt o fire curioasa, imi place sa imi imbogatesc cultura generala, si ma informez din surse, carti si articole stiintifice. Nu mi-a zis nimeni nicio "chestie" si o repet ca un papagal, aceste cunostinte le-am dobandit in urma procesului de invatare si responsabilitate intelectuala.

Interpretez raspunsul ca o incercare de a ma intimida, insa eu nu voi pune la suflet. Eu nu am nicio intentie de a critica pe nimeni...cum am precizat in acea intrebare de mai sus: "sa purtam o conversatie sincera, bazata pe ratiune si coerenta". Te salut cu respect!

| sierra1 a răspuns:

Ingrămădiții ăia, n-au alte argumente, d-aia!

| gabicoo a răspuns:

Total eronat! De fapt maimuța se trage din om!
Vrei dovezi?
Intră într-o școală din România în timpul pauzei!

| MistarGoGu a răspuns (pentru gabicoo):

Intra intr-o toaleta in pauza ca iti trebuie masca de gaze pentru fumul de țigară! Orice actor de filme XXX ar crapa de invidie cand ar vedea ce " scene " live se trag acolo!

| EestiSodalane a răspuns:

Pana la urmă care e întrebarea ta? Nu faci decât să generalizezi o tâmpenie. Sunt credincios si stiu si eu ca oamenii nu se trag din maimute. Si foarte multi crestini stiu asta. Lipsa de informatie e o problema pe care oricine poate s-o aiba inclusiv ateii

| Răzvănykă explică (pentru EestiSodalane):

"Sunt credincios si stiu si eu ca oamenii nu se trag din maimute."

Corect, nimeni nu a spus ca oamenii se trag din maimutele moderne, ci dintr-o specie arhaica, numita Australopithecus Afarnesis.

"Lipsa de informatie e o problema pe care oricine poate s-o aiba inclusiv ateii "

Ateii, prin definitie, sunt oameni care au gandire critica si principalul lor scop este informarea, ceea ce la credinciosi lipseste cu desavarsire....si ma rog, de unde ai vrea sa ne informam? din Geneza? Unde sunt serpi si magari vorbitori? laughing Nu imi mai comenta la postari cu balarii de-ale voastre, eu am cerut seriozitate.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Răzvănykă):

Cu ce bălărie am comentat? Nu ti-am oferit seriozitate? Nu, ateii nu sunt prin definitie oameni care au gandirea critica. Ateii sunt prin definitie oameni care nu cred in zei. Nici macar nu stii definitia cuvantului ateu. Extrem de multi atei duc lipsa gravă de gândire critică. Si de unde pana unde lipseste informarea la credinciosi? Asta e o generalizare idioata. Exista o multime de credinciosi care fac scoli, masterate si doctorate, deci prin definitie se informeaza in domeniul lor dar si in ceea ce priveste cultura generala.