| Eu6666661 a întrebat:

De ce oamenilor negri li se zice "oameni de culoare" daca negrul e o non culoare?

Răspuns Câştigător
| Dandinelle a răspuns:

Daca pui toate culorile intr-un punct - atunci vei avea negru big grin

6 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca să întrebi tu.

| IonutCG90 a răspuns:

Pentru ca albul e si mai non culoare big grin

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Pentru ca Africa este cunoscuta in lume cu numele de continentul negru.

| Hammurabi a răspuns:

Pentru că oamenii negrii nu sunt negrii.
Sunt maronii.

| relian a răspuns:

De ce? Din motive politice,din prostia omeneasca si asa mai departe.
Dea lungul timpului oamenii negrii au fost priviti si nu doara priviti,de fapt asta e adevarul,negrii sunt ceva mai slabi ca minte,inteligenta decat rasa alba,deci erau vazuti mai inferiori sa le zicem asa.
Acum cand orice vot conteaza,cand au ajuns sa detina puterea toti papagali,deja cuvantul asta negru a devenit sensibil,asa ca astia "desteptii"care conduc au bagat chestii cotite,de culoare si mai stiu eu ce termeni,ca aia vezi tu,sa nu se simta ofensati.

Cu alte cuvinte daca esti prost de dai in garduri,nu trebuie sa ti se zica asta laughing trebuie sa se spuna vai ce dragut esti,esti ok,hai sa iti mai dam ceva banuti ca prea dai pe afara de tampit ce esti laughing

Concluzia? Lumea la ora actuala este cu sus in jos,de aia spunem sau ne invata sa spunem de culoare si nu negrii,de parca culoarea asta ar reprezenta ceva grav laughing dar culoarea asta asociata oamenilor cu aceasta culoare da bomba atomica laughing

Bine ca or sa sara multi sa zica cum de spun eu balariile astea despre negri,ca sunt atatea vedete,negrii care au creat muzica,una alta,bla bla.
Da sunt si negrii care au ceva in capul ala,DAR,stiti mereu exista un dar,negrii pot creea ceva numa si numa daca se integreaza in comunitatile de albi, altfel sunt praf de stele laughing Exemplu sunt toti negrii din Africa, sa nu veniti sa spuneti ca si aia is marii creatori laughing deci daca toti negri ar fi ramas acolo la origine, astazi nu ar fi existat nici un negru vedeta, sau mai stiu eu ce au descoperit astia, probabil ca singura lor descoprire ar fi fost culoarea alba laughing

| Cosmin4321 a răspuns (pentru Dandinelle):

Umm... Nu cred ca negrul se poate obtine din alte culori deoarece este o nonculoare