| TooNight a întrebat:

De ce omul nu-si poate folosi tot creierul?

60 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca ar fi ca Dumnezeu.Numai cand vom ajunge in cer vom fi ca El.

| Hasz a răspuns:

Pentru ca nu stie sa il foloseasca.

| brusturel a răspuns:

Pentru ca a fost conceputa si partea dorsală care uneori e mai activa decat creierul laughing

| DarkBlood32 a răspuns:

.

| georgiana999 a răspuns:

Am auzit ca ca dreptacii isi folosesc mai mult partea dreapta acreierului iar stangacii partea stanga, iar cei care reusesc sa isi foloseasca ambele maini la fel de bine folosesc ambele partiale creierului din simplul fapt ca, cica partea dreapta acreierului corespunde cu mana dreapta, piciorul drept, etc si partea stanga invers. Nu stiu sigur cat de adevarata e afirmatia.

| hunterpainting a răspuns:

Pentru ca nu are destula energie

| cosminvasile a răspuns:

Pentru ca nu suntem perfecti

| MalleusMaleficarum a răspuns (pentru EmaS):

Bravo, tanti Ema.

| MalleusMaleficarum a răspuns:

Pentru ca daca ar face asta, ar deveni jedi full-time.

| unknownn a răspuns:

Da cine te-a mintit?

| ExXify50 a răspuns:

Adevarul e ca il foloseste pe tot dar nu in mod constient.Sudconstientul este dat de parte "nefolosita"a creierului.Genile folosesc mai mult de 10% din creier adica ei folosesc si din parte "nefolosita"a creierului in mod constient.De exemplu:cand visezi, visele se "produc"in parte inconstienta a creierului. Sper ca m-am exprimat bine happy

| 4b a răspuns:

Pentru ca suntem limitati...

| ExXify50 a răspuns (pentru EmaS):

Cand vom muri nu o sa mai avem creier pe care sa il folosim.Am avut o dilema tot timpul, se zice ca atunci cand mori spiritul merge el asa frumos printre norisori si ajunge la cer, na acum apare dilema:esti spirit si ai lasat corpul in urma.cum mai gandesti fara creier?

| TooNight explică (pentru unknownn):

Oamenii de stintahappy.Pe tine?happy

| gabryelm3 a răspuns:

Totusi cred ca asta e doar o teorie...

| EmaS a răspuns (pentru ExXify50):

Vom primi un trup de slava nesupus putrezirii, timpului, spatiului.

| phantomitza a răspuns (pentru EmaS):

Nici daca iti folosesti tot ceeru nu poti fii ca Dumnezeu. mintea e limitata happy poti ajunge ca Hristos dupa har...

| Synapse a răspuns (pentru EmaS):

Sunteti penibili.Ganditi in **** mea logic si rational, ca sunteti cea mai joasa speta a societatii.Vi s-a bagat pe gat un c***t si il tot vomitati ca sa-l inghititi iar.Chiar nu simtiti cat de tare debitati?

| Inferno a răspuns:

Cine spune ca nu o foloseste? A, da, zvonurile.
Sunt mituri urbane nimic mai mult, omul foloseste creierul la capacitate maxima pentru simplul fapt ca daca nu l-ar folosi, partea respectiva nu ar mai exista.
Daca omul ar folosi doar 5% sau 10-20% probabil pana acum volumul creierului ar fi scazut mult, dar asa ceva nu se intampla din simplul motiv ca ne folosim creierul in intregime.

| Inferno a răspuns (pentru hunterpainting):

Energia insemnand?

| Inferno a răspuns (pentru Hasz):

Total eronat, creierul s-a dezvoltat in timp ca urmare a unor mutatii genetice sa vi acum sa spui ca nu stie sa-l foloseasca este aberant.
Toate organele din corp inclusiv creierul sunt utilizabile, mai putin organele vestigale.

| Inferno a răspuns:

Ai primit raspunsuri eronate in proportie de 90%

| 1Mihai1 a răspuns (pentru Synapse):

Fiecare cu părerea lui.

| lovitddefulger a răspuns (pentru georgiana999):

Se spune ca s-ar stimula stimula creierul in felul asta, deoarece inveti lucruri noi.Este chiar dovedit stiintific ca cu cat inveti mai multe lucruri noi, cu atat mai desptept devii, referitor la iq.Chiar se recomanda,de ex, perierea dintilor cu mana opusa, celei cu care te periezi in mod normal, intr-un ghid, cum sa-ti maresti iq-ul.Neconventionalul,noul,stimuleaza activitatea creierului, asta-i demostrat prin teste.

| OOOLEOOO a răspuns:

Fiindca este inca in faza de ''animal''

Orcum cat de nefericit ar fi un om care si-ar folosi tot creierul?

Pana la urma Cei ignoranti sunt cei fericiti.

| harciog a răspuns:

Priveste in urma sa vezi ca omul in esenta lui a cautat intodeauna comoditatea, sedentarismul si fuga de responsabilitati.Asta ne-a adus stiinta, adeca au muncit numai foarte putini cu creierele dar traim toti pe baza celor descoperite de ei.Acum te intreb cum poti crede ca cineva care a alergat dupa toate astea, nu ca nu ar putea, dar oare ar fi de acord sa-si foloseaca tot creierul?

| WR104 a răspuns:

Nu vrea nu ca nu poate.

Apache
| Apache a răspuns:

Oamenii isi folosesc TOT creierul numai ca functiile acestuia se impart in mai multe directii.
Oamenii sunt programati de la natura pentru,, multi-tasking,, creierul efectueaza mai multe actiuni in acelasi timp si resursele sale sunt impartite in diferite compartimente.
Daca ne-am putea concentra asupra unei singure sarcini... ignorand subconstienul, constientul si ceilalti stimuli exteriori din jurul nostru atunci am putea face lucruri extaordinare.
Exista persoane in lume care pot face asta...dar de cele mai multe ori este o consecinta a autismului

| RAY a răspuns:

Ca orice organ si creierul este folosit la maxim mereu sa nu uitam ca o mica dereglare a lui este permanenta si nu se poate vindeca poate duce la deces rapid, poate te referi la inteligenta depinde de cea ce faci si care parte a creierului este mai activa, recomand cititul

| Musique a răspuns:

Nu știe/vrea.
La ce i-ar folosi?