| TooNight a întrebat:

De ce omul nu-si poate folosi tot creierul?

60 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Tu cat crezi ca folosesti din creier? Vreo 12-15%? Extirpeaza ti portiunea pe care spui tu ca nu o folosesti sa vedem daca exista vreo schimbare.

Sa fim seriosi! Asta e mit urban...

| Dangel a răspuns:

Simplu.Creierul nu este conceput doar pentru a gandi.Fiecare parte parte a lui corespunde cu o reactie sau functie.Creierul indeplineste capacitatea de a vedea, a respira, a pipaihee hee, de a simti gusturile s.a.Deasemenea si pentru fecundatie(f***t) si functiile motorii.Cu alte cuvinte creierul este impartit pe sectoare.O parte e pentru gandit, alta pentru vazut, mirosit s.a.
Sper ca te-am ajutat.big grin

| ADBadea a răspuns (pentru ExXify50):

Da. Foarte bine, daca esti credincios s-ar putea sa ai o dezamagire in privinta asta. Creierul nostru este material, spiritul nostru este imaterial, creierul genereaza gandul, creierul este principal spiritul secundar deorece il genereaza creierul, cand noi murim, creierul moare si el nu mai functioneaza, daca creierul nostru nu mai functioneaza nu mai are cine sa genereze spiritul, gandul, asa ca nu mai exista, asa ca nu exista, se duce printre norisor si ajunge, unde ajunge.

| Delicacy a răspuns:

Pentru că l-ar suprasolicita.Creierul nu este o maşină, are nevoie de pauze.De aceea folosim jumătate din el pe timpul zilei, si cealaltă jumătate în timpul somnului pentru a putea reacţiona la factorii excitanţi din mediu.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Si ne va folosi...de o sa ne sara pe nas, atat de folositor va fi!

| WhatheWow a răspuns:

Cu siguranta ca nimeni nu-si poate folosi deocamdata tot creierul si asta din cauza ca Evolutia a "luat in calcul" si problema stocarii de informatie. Gindeste-te ce ar fi daca astazi am putea sa utilizam 100% din creier; cum de regula invatam tot mai multe, am ajunge la un moment dat sa avem niste capete enorme din cauza stocarii de informatii.

| Woodenpints91 a răspuns (pentru MalleusMaleficarum):

Adică ca mine.

| Infect a răspuns (pentru Synapse):

Asa tatnti Synapse

| TooNight explică (pentru Musique):

Nu stiu, probabil la multe...laughing

| Analytical a răspuns:

Pentru ca nu toti o putem lua pe caile lui Einstein. Dar de ce intrebi? Ti frustrat creierul? Cateodata mai trebuie lasat loc si inimii. Prea multi insensibili si mitocani in lumea asta, nu crezi? fie for shame!

| hellchild a răspuns (pentru WhatheWow):

Asta e scenariu de desene animate.

| ExXify50 a răspuns (pentru ADBadea):

Pai da asta e faza ca eu nu prea cred in existenta unei divinitati..crede-ma ca stiam si eu ca nu exista spirit sau mai stiu eu ce, totul tine de creier care da constinta.Constinta este tot ce numiti voi spirit, suflet si etc.Nu veni tu sa-mi dai mie lectii de stiinta happy

| Valentin_George_1912 a răspuns:

Cei ala creier?

| Alexisfaithhh a răspuns (pentru RAY):

Nu s-a folosit niciodata creierul 100% doar Ainstein l-a folosit 16%

| oliviaaa a răspuns:

Pentru ca nu-l are.

| SaveTheNature a răspuns:

Daca oamenii si-ar folosi creierul in proportie de 100% ar sta cu zambetul pe buze toata viata, fara sa le pese de material. Nu ar mai fi in competitie, si viata lor s-ar transforma in dragoste fata de tot ce-i inconjoara.
Daca oamenii si-ar folosi creierul in proportie de 100%, pe pamant ar fi RAI.

| DimLight a răspuns (pentru EmaS):

Doamna, va recomand un consult psihologic sau unul pshihiatric mai degraba. sunt multi ca dumneavoastra ce viseaza cai verzi pe pereti si nu ajuta nimanui

| EmaS a răspuns (pentru DimLight):

Domnule, tin sa va anunt ca majoritatea cetatenilor acestei tari sunt crestini si cred in Dumnezeu. Pentru a putea afirma cu siguranta că nu exista Dumnezeu, trebuie sa ignori complet pasiunea unui numar enorm de mare de persoane care sunt convinse ca exista Dumnezeu.

| DimLight a răspuns (pentru EmaS):

Exact, majoritatea sunt cretini si nici nu stiu de ce...pentru ca ..pentru ca asa erau stramosii? serios? parca stramosii credeau in jupiter si zamolxes. pam pam

| EmaS a răspuns (pentru DimLight):

Pam Pam!

| EmaS a răspuns (pentru DimLight):

Cred ca tu esti si mai mare decat ei!

| Patricia99 a răspuns:

Este vorba despre ceva stiintific...Creierul este impartit.Fiecare parte are rolul ei.Una din partile creierului este si cea de memorie. Daca omul si-ar folosi toata memoria de care este capabil ar dobandi boli mintale care duc la nebunie cronica! Sper ca te-am ajutat...big grin

| ADBadea a răspuns (pentru ExXify50):

Foate bine, aveai o nelamurire, o dilema, si eu ti-am explicat despre ce este vorba, daca ti-am atatcat orgoliul te inteleg.

| TooNight explică (pentru Analytical):

Stai calm/a,ca sunt o fire sensibila, dar doar sunt curioasa.batting eyelashes. Si daca la mine se refera afirmatia ta, eu zic sa ti-o revizuiesti, nu ma cunosti, nu te cunosc.batting eyelashes. Scuza-mi intrebarea daca tot te-a deranjat atat de mult.winking

| Primeop a răspuns:

Creierul este greu de folosit si ca sa-l utilizam pe tot ar trebui sa devenim superoameni si de aia s-a limitat la strictul necesar(asa 10% cum zic toti), dar cu fiecare generatie il descifram tot mai mult.

| SuntMaleficMuhahahaha a răspuns:

Daca omul si-ar folosi tot creierul..noi am avea viata vesnica

| DanDannn a răspuns (pentru Inferno):

Esti retardat :*

| wwwvladwww a răspuns:

Restul creierului este folosit pentru simturi

| Vlelupu a răspuns (pentru EmaS):

De folosit, va folositi intregul creier. Toti ni-l folosim. Activitatea si functiile sale nu le percepem insa constient. Este "centrala" ce ne supervizeaza toate functiile organismului si toate activitatile pe le intreprindem; si e o "centrala" care lucreaza 24/24 de ore, fara intreruperi. Fiecare celula a sa isi are un rol binedefinit. Daca si-ar inceta activitatea, nu am mai exista sau existenta noastra ar avea de suferit. Gaditi-va ca in urma unui accident vascular cerebral, datorita unei ischemii (neirigari corespunzatoare cu sange a unei zone din creier) poti paraliza, daca sunt afectati centrii senzitivi ai unor organe acelea vor fi afectate total sau partial in activitatea lor, daca se formeaza un cheag de sange la nivel cortical, poti suferi de exemplu crize epileptice, etc.
Insa dumneavoastra faceti o confuzie: apoteoza (in sensul intrarii omului in slava, dar nu neaparat acela de indumnezeire) nu-l poate face pe om, Dumnezeu. Omul si divinitatea (indiferent cum am numi-o) reprezinta structuri diferite. In evolutie, omul poate atinge stadiul Iluminarii, dar nu-si va schimba natura sa de om.
Probabil ati citit "Simbolul pierdut" al lui D. Brown unde se vorbea despre apoteoza lui G. Washington, ce urca in cer pentru a se alatura zeilor si de mitul "piramidei masonice", capabile sa-l transforme pe omul iluminat in Dumnezeu. Povesti. Natura divina si cea umana sunt total diferite. Chiar daca omul si-ar castiga "asemanarea cu Dumnezeu", tot nu ar deveni fiinta divina, cu natura dumnezeiasca, nici acum, nici intr-o alta existenta. Omul ramane om si atat.