| Andreei555555 a întrebat:

Deci dacă aș intra într-un elicopter și aș sta nemișcat în aer timp de un anumit timp (6 ore să zicem) atunci când aș ateriza înapoi pe pământ aș fii in cu totul alt loc decât cel in care am fost in momentul in care am decolat? Asta din moment ce pământul se învârte.

Răspuns Câştigător
| Nilsson a răspuns:

Daca esti pe culoarul unui autobuz care se deplaseaza cu o viteza constanta si sari drept in sus (deci stai in aer o fractiune de secunda) o sa aterizezi exact in acelasi loc?
Da.

Daca autobuzul accelereaza in timp ce esti in aer?
Nu.

Pe baza acestui principiu noi nu simtim rotatia Pamantului, pentru ca are o viteza constanta.

7 răspunsuri:
| inlamea a răspuns:

Buna intrebare si eu sunt curios.

| EMkey a răspuns:

Nu, deoarece gravitatia pamantului va atrage elicopterul dupa ea deci ai ateriza in acelasi loc. Daca ai iesi in spatiu si ai astepta acolo atunci da, ai ateriza in alt loc.

| Inferno a răspuns (pentru EMkey):

Forta gravitationala cu care Terra atrage alte corpuri este orientata spre centrul de masa al planetei.

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Pentru ca stand nemiscat la un punct fix, te vei „invarti" odata cu Pamantul. Daca esti intr-o nava spatiala, este altceva.

| Uxellodunon a răspuns:

Nu, pentru ca atunci cand erai la sol erai deja in miscare odata cu miscarea pamantului. Foarte bun exemplul cu autobuzul, daca sari in autobuz nu zbori prin geamul din spate. Ceea ce te face sa ramai in acelasi loc nu e gravitatia, cum au spus unii aici poate in graba, ci inertia, care zice ca un obiect isi mentine viteza si traiectoria daca nu este aplicata o forta asupra lui

Elicopterul la sol se misca o data cu pamantul. Dupa ce decoleaza se misca totodata cu pamantul (relativ nu se misca) pentru ca nu e o forta care ii modifica aceasta miscare.

| RAY a răspuns:

Astmosfera se invarte o data cu pamantul, desi si tu te ai invarti o data cu ia

| relian a răspuns:

Cand spui pamant spui nu doara pamantul pe care calci tu, spui totu, adica si atmosfera, si aia face parte din planeta si se roteste odata cu planeta.Este ca si exemplu cu autobuzu, asa stam noi pe pamant, in aer etc.In spatiu nu exista atmosfera, deci nu exista frecare.La autobuz daca ii dai jos acoperisul, apoi sari in sus nu vei mai ateriza in acelasi loc, pentru ca ai frecare cu aerul din exteriorul autobuzului care aplica o forta impingandute intr-o anumu directie.
Pamantul nu are la exterior nimic, plus de asta mai exista si alte forte care tine totu laolalta.