| andreeab000 a întrebat:

Despre ce carte era vorba in liceul avalon?

Răspuns Câştigător
| Ouster98 a răspuns:

Si eu imi pun aceeasi intrebare.De cand am auzit despre arthur, parca am o febra.

Uite ce am aflat:Regele avea un fiu ce se numea mordred si vroia sa-l distruga pe arthur.
Regele avea o fortareata fara pozitie exacta undeva intre cetatile Tintangel si Cadbury.
Druizii i-au fabricat-o pe excalibur dintr-un meteorit, si ca aveau un ordin de aparare a secretelor regelui.
Taica-sau se indragostise de sotia celui mai fidel om al lui si l-a pus pe merlin sa faca o potiune sa-l transforme pe Uther(ta-su) in Gorlois (omul fidel) si l-a omorat. Apoi a facut un copil cu femeia aceea si i l-a dat lui Merlin care l-a lasat in grija lui Ector, unde avea sa se formeze.
S-a scris o carte dupa arthur si despre cum credeau oamenii ca arthur se va intoarce sub alta forma, iar sufletul sau se va ridica din mormantul de pe insula Avalon cand va fi nevoie de el sa ii scoata pe oameni din era in care Mordred va voi sa-i bage pe oameni din era luminii in era intunericului.
Linkul catre legende despre Arthur:http://e-istorie.ro/....../index.php

Sper ca te-am ajutat.

4 răspunsuri:
| User26 a răspuns:

Despre reincarnarea regelui arthurbig grin fundita?batting eyelashes

| Analia_5609 a răspuns:

Cartea se numea ordinul ursului si ea spunea despre reincarnarea regelui arthur... fundita?

| Acord_Cristi_1972 a răspuns:

Se spune ca reincarnarea lui arthur este adevarata.

| Acord_Cristi_1972 a răspuns (pentru Ouster98):

Hgfrtygfhvynhvghf