| IonelFlorianUrzica a întrebat:

Despre ce discutau și ce făceau zi de zi sumerienii? Eu îmi imaginez ca înainte sa existe sa existe lucruri la filosofia, literatura, nu cunoșteau lumea, considerau ca sunt doar ei sau credeau ca mai sunt și alți oameni pe pamant, alte civilizații? Ei au inventat sclavia, haremul și imperiul? Ce parere aveti de prima civilizație?

28 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Discutau despre ce au mai zis reptilienii annunaki și despre ce cadouri le-au adus la ultima vizită a lor! Bârfeau că au venit cu același OZN că data trecută și își făceau probleme că următoarea apropiere a planetei Nibiru de Terra se va produce prin septembrie 2024.

| wildthing a răspuns:

De unde stii ca a fost prima civilizatie? Stii ca exista un loc numit Gobekli Tepe?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru gabicoo):

Nu ai scris destul raspunsuri amuzante si ironice? Am auzit ca ești profesor! Incearca sa mai raspunzi si serios

| EestiSodalane a răspuns:

Depinde despre ce clasă socială vorbim. Cei mai mulți dintre sumerieni erau țărani simpli care cultivau pământul. Pe lângă ei mai existau meșteșugari, preoți, scribi, negustori și așa mai departe. Mare parte din viața acestor oameni se învârtea în jurul agriculturii. De agricultură se leagă două chestii: calendarul și religia. De calendar se leagă constelațiile și mișcarea lunii și a planetelor. Deci vorbeau și despre astea. Religia era și ea importantă și parte integrantă a vieții lor de zi cu zi. Ofereau sacrificii în primul rând pentru venirea ploii dar și pentru alte probleme (succes în comerț, pază în drumurile din afara orașului, succes în război când era cazul, etc.). În anumite perioade din an aveau sărbători mari, publice în care participa tot toată comunitatea în frunte cu regele care era considerat însuși un zeu. Una dintre cele mai importante sărbători a lor era anul nou în care în mod ritualic era recreat întregul cosmos. N-o să-ți vină să crezi dar aveau până și un joc de masă asemănător cu table. Aveau pioni și zaruri. Azi e numit "The royal game of Ur" și poți să-l joci pe net aici https://royalur.net/

Sumerienii aveau literatură și erau perfecți conștienți că există și alte civilizații! Știm sigur că sumerienii făceau comerț cu civilizația din valea Indusului, adică vestul Indiei de azi. Erau destul de conectați prin intermediul comerțului și odată cu comerțul se propagă și idei și informații. Dar Sumerienii știau și de Egipt, de vecinii lor elomiți din est, de akkadienii din nord și de triburile semitice din Levant. Cel mai probabil știau și de Hattusa care se afla în Turcia de azi. Aveau o lume foarte conectată chiar și atunci. Sclavia sau polighamia erau mult mai vechi decât sumerienii deci bineînțeles că NU ei le-au inventat. Iar primul Imperiu din istorie va fi format de Sargon din Akkad care era un oraș la nord de teritoriul sumerian. Practic sumerienii au fost prima victimă a unui Imperiu din istorie și culmea, ei au fost mai civilizați decât akkadienii.

Cât despre părerea mea, eu sunt foarte pasionat de Sumer după cum poți observa din răspunsul meu. Îmi place foarte mult mitologia și istoria lor.

| sabin89 a răspuns (pentru EestiSodalane):

"Sclavia sau polighamia erau mult mai vechi decât sumerienii" - Mai fuseseră alte popoare înaintea lor? Nu au fost ei primii?

| EestiSodalane a răspuns (pentru gabicoo):

Salut. Poti sa-mi explici de ce raspunsul meu a fost nefolositor și eronat? A fost un raspuns lung si bine informat. Cum putea sa fie nefolositor? Si care informatie a fost eronata?

| EestiSodalane a răspuns (pentru sabin89):

Normal că fusesera alte popoare, alti oameni, alte clanuri înaintea lor. Omul n-a ieșit din pamant in mileniul 3 înainte de Hristos și a înfiintat Sumer.

| sabin89 a răspuns (pentru EestiSodalane):

Eu știam că sumerienii au fost acolo din mileniul 4. În fine. Și vreau să te mai întreb ceva, pentru că e un subiect care îmi place. Ai spus că știau de triburile semitice din Levant. Iar îți spun ce știam eu, (poate greșesc). Știam că semiții nu existau în mileniul 4, că au apărut mai târziu.

| EestiSodalane a răspuns (pentru sabin89):

Imposibil ca semitii sa nu fi existat în mileniul 4 având în vedere că akkadienii erau semiți și știm că erau vecinii sumerienilor. Desigur pe langa akkadieni știm de amoriții care veneau din vest (Canaan/Lebanon) și de Ugarit și de alții.

| gabicoo a răspuns (pentru EestiSodalane):

Tu începi scandalul și tot tu te dai victimă?

Dacă nu-ți convine poți să mă blochezi.

| EestiSodalane a răspuns (pentru gabicoo):

Cu ce am început cu scandalul? Literalmente nu ti-am zis nimic pana acum si chiar si acum te-am intrebat politicos de ce consideri ca raspunsul meu este eronat?

| IonelFlorianUrzica explică (pentru EestiSodalane):

Răspunzi destul de bine dar tot nu te plac ca ești fundamentalist religios radical și crezi ca smartphone-ul și copiii care stau doar pe internet toată ziua va ruina societatea! Vezi progresul științei!

| IonelFlorianUrzica explică (pentru wildthing):

Nu se prea știe nimic despre el

| gabicoo a răspuns (pentru EestiSodalane):

Tu ai inceput atunci când mi-ai dat nefolositor și eronat.

| EestiSodalane a răspuns (pentru gabicoo):

Ți-am dat eronat și nefolositor pentru că a fost un răspuns eronat și folositor. Dacă ai fi dat un răspuns bun ți l-aș fi evaluat ca fiind bun. N-am "început" absolut nimic. Fiecare raspuns trebuie sa primeasca ce merita, nu ca ne suparam si dam aiurea evaluari din ciuda.

| EestiSodalane a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Copiii nu trebuie sa stea pe internet pentru ca internetul este periculos pentru copii. Există pedofili care vor să-i racoleze și există o grămada de alti adulti care vor sa-i racoleze sau ideologizeze. Plus că e și vorba de pregatirea atletică. Dacă nu faci sport ajungi obez.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru EestiSodalane):

Hai lasa-ma cu prostiile astea! Unii stau pe YouTube, pe Facebook vorbesc cu prietenii, nu neapărat cu pedofilii! Și nu ajungi obez oricum, mananci doar 3 mese pe zi, nu mananci de la fast food și aia e! Fast food-ul te face sa devii obez, nu internetul! Sa nu îmi răspunzi înapoi ca discutam asta la infinit deși și tu recunoști în sinea ta ca am dreptate

| StrongHeart a răspuns:

Cred ca isi dadeau cu presupusul ca noi acum. Cred ca aveau aceleasi sentimente ca noi toti, aceleasi curiozitati, etc.

| EestiSodalane a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

N-am zis ca vorbesti musai cu pedofili, am zis ca exista pericolul sa vorbesti cu pedofili sau cu oameni care vor sa-ti impuna ideologii si tu fiind minor si naiv poti fi prostit de oricine. Si asta cu te ingrasi doar de la fast food e o aberatie idiotica fara baza in nutritie. Te ingrasi de la orice data consumi mai multe calorii decat arzi.

| IonelFlorianUrzica explică (pentru EestiSodalane):

Nu am ce sa discut cu un fundamentalist religios obsedat și radical care spune ca tot felul de lucruri numai ca să spună că are e dreptate când de fapt nu e adevărat! Dragul meu dacă consideri ca toți copiii de acum sunt niște leneși care mănâncă mult și nu fac mișcare deloc atunci ești total nevăzător habar nu ai! Fa pași ca nu mai avem ce sa discutam

| EestiSodalane a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

N-am zis ca așa îi consider pe toti copiii. Si nu inteleg ce legatura are religia cu ce zic eu. Nu are absolut nicio legatura. Eu zic doar ce reiese din realitatea situatiei. Daca stai pe net te expui unor pericole reale care se manifesta in lumea reala tot timpul.

| LisaJulie a răspuns:

Sumerienii discutau despre ce discutau si celelalte civilizatii antice ca Egipul antic sau Grecia antica, adica despre expansiune, religia lor si mitul creatiei Enuma Elis si desprei zeii lor

| IonelFlorianUrzica explică (pentru EestiSodalane):

Da. Ok nu ma vorbi despre asta, tu tot o ții pe a ta! Te dai mare crestin dar tu ai o aroganta mare

| IonelFlorianUrzica explică (pentru EestiSodalane):

Mie îmi este mila de copiii tai dacă ai copii

| EestiSodalane a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

N-ai de ce sa-ti fie milă. Oricarui copil i-ar placea sa creasca intr-un mod sanatos socializand afara si jucandu-se afară în loc sa stea pe internet sa fie racolat de pedofili

| IonelFlorianUrzica explică (pentru EestiSodalane):

Ești foarte paranoic! Crezi ca toți copiii pica în capcane din astea! Sa nu îmi răspunzi la loc pentru ca nu vreau sa continuam discuția asta la infinit! E clar ca eu am dreptate

| EestiSodalane a răspuns (pentru IonelFlorianUrzica):

Nu cred că toți. Dar asta nu inseamna ca e ok sa sacrificam cate unu-doi copii la pedofilii de pe internet cand îi putem feri de astfel de pericole

| IonelFlorianUrzica explică (pentru EestiSodalane):

Degeaba încerci tu sa ai ultimul cuvânt, eu nu te cred și consider ca nu ai dreptate orice ai spune