| EnciclopediaProstiei a întrebat:

Din punctul dumneavoastra de vedere, care este mai puternic mental, femeia sau barbatul? ma uitam azi la un interviu cu andreea marin si era toata un zambet, un calm, de parca ar fi dus viata fara de greseala. a uitat ma nene cand ii umfla stefan tiganu banica ochii si ne mintea pe noi pe facebook ca totul e ok. ce ti-e si cu falsitatea asta, ca si in cazul lu banica, ii dadea aleia numai croseuri in barba si dupa venea sa-mi cante mie in concert despre iubire, frumusetea femeilor si nu stiu ce...in fine.
femeia in general are puterea sa treaca peste multe, peste violuri, batai, infidelitatile barbatilor, ea merge mai departe cu zambetul pe buze (cel putin aparent), pe cand barbatul daca pierde un meci de starcraft, da foc la casa, omoara copiii nevasta si dupa se arunca intr-un hău, nu mai ramane nimic din el. fiti atenti ca aici mai e o poanta, femeia are moduri de sinucidere mai tandre, mai blande...barbatul stie sa-si puna carabina in gura si poc, creieri peste tot. femeia nu, nu, ea se pune frumos in cădiță, da drumu la apa (nu foarte fierbinte), eventual cu niste spuma, petale de trandafir si isi taie venele. numa ca nu si le sectioneaza cum trebuie, venele se taie nu clasicul pe latul incheieturii, ci de-a lungul mainii. v-as arata niste poze sa intelegeti mai bine dar e totusi un site public. ori daca nu, ia 15 tuburi de pastile si in 10 minute bolboroseste la gura ei mare reactie chimica.
cam asta e si ca sa mearga cu mizeria asta de am compus-o, va dau si o melodie.
http://youtu.be/URAqnM1PP5E?t=43s

20 răspunsuri:
| Zabbyel a răspuns:

laughing si cu ce mi te preocupa pe tine ce fac alti? mi-esti "judecatorul" de "apoi" smug

| Leocerba a răspuns:

Daca ai supravietuit impactului emotional dupa interviul cu Andreea Marin, e clar ca tu esti cel puternic mental, frate!
Sigur ca trimiterea catre "Ring My Bell' starneste oaresce confuzii dar...

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu are nicio importanta sexul, orice fel de generalizare este tampita.
P.S: De obicei persoanele mai nesimtite sunt mai rezistente dpdv psihic.

| Narcis2007 a răspuns:

Femeile stiu sa se prefaca mai bine, asta e tot

| a3e6u9 a răspuns:

Părerea mea e că femeile cedează psihic mai ușor decât bărbații. De exemplu, depresia e de 2x mai des întâlnită în rândul femeilor.

Mi se pare nostim că mai multe femei încearcă să se sinucidă dar mai mulți bărbați reușesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru a3e6u9):

"dar mai mulți bărbați reușesc"... pai suntem mai buni si la asa ceva.

Femeile vor sa se considere egale. Slabe sanse. laughing

| Swan39 a răspuns:

Ai un mod tare interesant de a-ţi construi întrebările laughing

Din câte am observat eu, aş spune că femeile trec mai greu peste astfel de momente, dar se pricep mai bine în a-şi pune o mască de "totul e în regulă" şi de a se preface că au uitat repede toată întâmplarea, că sunt puternice şi hotărâte, dar de multe ori se întâmplă să fie mai fragile şi sensibile la astfel de dezamăgiri şi suferinţe ale vieţii. Tot din câte am observat eu, bărbaţii par să îşi controleze mai bine sentimentele/emoţiile şi astfel se "repară" mai repede de aceste lucruri negative prin care trec. Dar nu generalizez, în niciun caz, depinde de la om la om această reacţie la diferite situaţii. Eu doar am spus ce am observat că se întâmplă în destul de multe cazuri, mai ales dacă mă iau şi pe mine ca exemplu; eu am ajuns să mă pricep destul de bine în a mă preface, să pretind că totul e roz când de fapt nu e ş.a.m.d.

regis
| regis a răspuns:

Subscriu la tractorist. Si la PS.

| RAY a răspuns:

Realitatea iti da dreptate
barbatii se indragostesc mai rapid
barbatii iubesc mai mult
barbatii sufera mai mult dupa o despartire
barbatii se sinucid de 3 ori mai mult ca o femeie
barbatii dupa ce o patesc o data raman pe viata cu acea amintire femeile iubesc mai greu
femeile cica mint mai mult asa am auzit
femeile dupa 2, 3 zile deja au pe altu cica din iubire
femeile se prefac foarte bine
nu vreau sa par misogin la raspunsul tau,de vina e si societatea daca esti baiat nu poti exprima emotiile deci le tii in tine asta nu te ajuta dupa o despartire, femeile au mai multa experienta emotionala, barbatii fizica cred e logic asta, asta explica asa zisa diferenta, barbati prefacuti exista si de astia, barbati care inseala etc
nu putem generaliza
eu personal nu cred in iubire cred ca exista doar ipocrizie mascata pentru un scop atata tot

| Vizitiul a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Raspunsul tau e atat de interesant incat ma obliga sa-ti adresez o mica intrebare: tu cum te-ai declara din punct de vedere psihic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Mai sunt si persoanele cu standarde inalte care sunt rezistente.

| usuk a răspuns:

Este destul de evident, barbatul a fost creat pentru a fi puternic din punct de vedere fizic, pe cand femeia, a fost conceputa pentru a fi mai puternica d.p.d.v. intelectual/emotional/mental/psihic/etc

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru Vizitiul):

De cand ma stiu niciodata nu mi-a placut sa ma autoevaluez, deci trebuie sa ma crezi pe cuvant ca habar n-am sa-ti raspund la intrebare. Ii las pe altii sa ma aprecieze/judece.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns (pentru anonim_4396):

Am spus ''de obicei'' nu ''intotdeauna'' happy

| Musique a răspuns:

Bărbații inteligenți depășesc cu mult tipul ăla de femeie puternică, capabilă să treacă peste orice cu zâmbetul pe buze.Nu știi niciodată ce gândește și/sau ce-l preocupă pe un bărbat deștept.
Nu cred că ține de sex tăria de caracter, ci mai degrabă de inteligență.
Baftă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Nu stiu ce ai inteles tu mai exact, dar eu am adaugat doar.

| Vizitiul a răspuns (pentru MultPreaInteleptulTractorist):

Tre' sa ai tu undeva in adancuri o parere despre tine. Ceilalti te pot judeca gresit...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce-ai zis tu acolo referitor laAndreea Marin nu are nici o legatura cu a fi puternic mental. Alea sunt niste chestii de suprafata.
Eu as spune ca femeile sunt mai puternice mental pentru simplul fapt ca au atentie distributiva si prin asta pot controla mai mult.

| chazz a răspuns:

Depinde de om. Numai iti da tu raspunsurile astea inteligente.

| whatevernvm a răspuns:

Consider ca femeia este mai puternica si stie sa ascunda mai bine durerea decat barbatul happy