| Inferno a întrebat:

Doriti sa vedeti o expozitie de nevinovati omorati in puscarii de regimul comunist chinez?

http://www.google.ro/......tp?/imgres

Asta veti vedea la Muzeul National de Istorie Naturala Grigore Antipa din Bucuresti.
Mai multe organizatii de drepturile omului cred ca exponatele sunt cadavre apartinand unor dezidenti chinezi omorati de Biroul Securitatii Statului din China.

Ce se stie:

1.) Cadavrele expuse provin din China, fiind preluate de la o fabrica de plastinare din orasul Dalian, unde in 2004 existau trei lagare de munca si inchisori cu detinuti prizonieri politici, printre care se afla si adeptii miscarilor spirituale Falun Gong.

2.)China este o tara cu probleme recunoscute de incalcare a drepturilor omului.

3.)Majoritatea detinutilor chinezi sunt inchisi pe motive politice sau religioase.

4.)Tortura si moartea prin tortura sunt larg raspandite in puscariile din China.

5.)China recolteaza si face traffic de organe pentru profituri uriase de la dizidenti: tibetani, uiguri, aderenti Falun Gong.

6.)China este singura tara unde astfel de afaceri cu cadaver au fost inlesnite de guvern.

7.)Cadavrele provin de la fabricile de plastinare din China, cele expuse la Muzeul Antipa provenind de la firma Dalian Hoffer Biotecnique Laboratory.

8.)rima firma de plastinare a aparut in orasul Dalian in august 1999, imediat dupa ce regimul communist chinez a inceput persecutia aderentilor Falun Gong, in iulie 1999.

9.)Dintre sutele de mii de dizidenti si aderenti Falun Gong ridicati de politie, multi nu isi dau numele, pentru a-si proteja familiile de repercursiunile regimului communist, fiind inregistrati ca "neidentificati" la Politia chineza.

10.)Organizatorii nu au putut furniza informatii despre modul in care au murit cei expusi: identitatea sau varsta lor.

Cum se apara organizatorii:

1.) Organizatorii spun ca aceste cadavre sunt nerevendicate.

NOI SPUNEM: Conform legii chineze un cadavru este considerat nerevendicat daca in decurs de 30 de zile nu este cerut de familie. Deci cadavrele ar fi trebuit tinute la politie 30 de zile pentru identificare.

Dar muschii unui cadavru incep sa dispara dupa 10 zile. Dupa 30 de zile plastinarea nu poate fi de calitate, deci cadavrele nu sunt nerevendicate.

2.) Organizatorii spun ca aceste cadavre au murit din cauze naturale.

NOI SPUNEM: In arestul politiei chineze care tortureaza pe scara larga,cati oameni pot muri de moarte naturala?

(Organizatorii mai sustin ca nu cunosc varsta decedatilor, identitatea sau provenienta lor.)

3.) Organizatorii afirma ca moartea celor expusi nu s-a produs prin tortura,citand medici legisti din S.U.A.

NOI SPUNEM: multe exponate sunt parti umane, maini,organe, cum ar putea legistii sa determine ca un organ nu a apartinut unui detinut torturat, doar examinand partile unui corp plastinat?

Organizatorul nu a publicat vreodata expertize medico-legale a cadavrelor, ci doar documente vagi emise de regimul chinez (in limba chineza). China blocheaza orice investigatie referitoare la detinutii sai politici.

Despre organizatori:

Expozitia de la Muzeul Antipa este organizata de gForce Exhibition, directorul ei, Arnie Geller, fiind pana in anul 2008, director al companiei Premier Exhibition, amandoua cu sediul la S.U.A.

Premier Exhibitions (care are exclusivitate in America de Nord) organizeaza expozitii asemanatoare, unde unele cadavre erau afisate in pozitii indecente (sexuale), sustinand totusi ca sunt educative.

La fel ca si Premier, GForce Exhibitions a inchiriat cadavre de la aceleasi fabrici de plastinare din Dalian.

Compania Premier Exhibition plateste anual peste 500 de mii de dolari firmei din Dalian pentru inchirierea de cadavre.

In mai 2008, in ruma investigatiilor, Procurorul General al New York, Andrew Cuomo a impus prin hotarare judecatoreasca companiei Premier Exhibitions sa afiseze pe website-ul propriu urmatorul avertisment:

"Aceasta expozitie prezinta ramasite umane ale unor cetateni sau rezidenti chinezi care au fost initial primite de catre Biroul chinez de politie. Biroul chinez de politie poate primi corpuri din inchisorile chineze. Firma Premier nu poate verifica in mod independent ca ramasitele umane pe care le vedeti nu sunt de la persoane care au fost incarcerate in inchisorile din China.

... firma Premier se bazeaza doar pe relatarile partenerilor chinezi si nu poate dovedi in mod independent ca acestea nu apartin unor persoane executate in timp ce erau incarcerate in inchisoile din China."

De ce v-ar păsa?

Cum ar fi daca regimul communist dinainte de 1989 ar fi expus in acest fel Eroii Revolutiei si detinuti politici romani?
Avem destule motive sa credem ca semeni de-ai nostri nevinovati, dizidenti, oameni nemultumiti inselati de oficiali, tibetani, uiguri, aderenti Falun Gong au fost torturati si omorati in puscarii, iar corpurile lor au fost impăiate, jupuite şi scoase la paradă în toata lumea, pentru profit.

Aceasta expozitie macabra desacralizeaza corpul uman, sfideaza demnitatea umana, traditiile romanesti si incalca respectul datorat mortilor.

Credem ca este una dintre cele mai mari crime ale umanitatii.

Conform art. 78 Codului Civil roman,"Persoanei decedate i se datorează respect cu privire la memoria sa, precum şi cu privire la corpul său."

Cum puteti ajuta?
Semnati petitia care cere inchiderea expozitiei si confiscarea cadavrelor spre a fi inmormantate decent in Romania. Online la http://www.petitieonline.ro/petitie/44021139
Spuneti guvernului si oficialilor romani, ce va preocupa in legatura cu aceasta expozitie.
Cereti-le sa:
- ajute la inchiderea expozitiei "The Human Body"
- interzica expozitiile de acest fel pe teritoriul Romaniei
- actioneze pentru acordarea respectului cuvenit celor decedati prin inhumarea cadavrelor
- transmiteti informatiile cunoscutilor dvs.

Citat dintr-o brosura pe care am primit-o la iesirea din Muzeul National Antipa.

Care este parerea voastra despre aceste lucruri. Este moral/imoral? De ce?

P.S.: Cum filosofia se ocupa cu studiul eticii, intrebarea se afla la categoria potrivita.

8 răspunsuri:
| ErrorFound a răspuns:

Nu inteleg de ce nu consideri aceste expozitii educative. Sunt foarte bune mai ales pentru studentii la arte(desen/pictura), sunt niste studii excelente asupra corpului uman.
Artistii erau pana acum obligati sa mearga la morga sa faca astfel de studii.

Decat sa putrezesc in Pamant pentru restul eternitatii prefer sa fiu expus. De ce? Fiindca nu vad ce respect imi ofera faptul ca altii ma duc cu parada prin oras cu hoti in fata ei, apoi ma plang 3 ore si ma baga in Pamant. Mi se pare chiar stupid.
Cum am zis, as prefera ca dupa ce mor sa fiu tratat astfel decat sa fiu ingropat.

Daca membrii gruparii nu-si dau identitatea de la inceput cine crezi ca plateste ca sa le afle lor identitatea? Vrei sa mai bage o familie in inchisoare daca ii descopera identitatea?

Pozitia ar fi pur artistica. Si Da Vinci a pictat oameni in...aaa... Si Van Goch, si Monet, si Dali au pictat femei goale, etc.

Acum hai sa vorbim de drepturile omului.
De ce consideri ca o inmormantare este buna? Ok, devii nutrienti pentru plante si un taran din cealalta parte a lumii are recolta buna. happy Eu totusi as prefera sa fiu ars. Sau de ce nu prezentat, pana la urma ai parte de atentie si cineva poate-si mai aminteste de tine(ca tot mare parte a populatiei planetei traieste si moare in obscuritate).

| Wehrmacht a răspuns:

Cine nu vrea nu se duce acolo si gata. Daca nu te duci dar tot te afecteaza ai o problema.Fiecare are dreptul sa faca ce vrea. Poate cineva vrea sa se duca.Nu poti sa le interzici asta.

| Inferno explică (pentru ErrorFound):

Eu nu am spus ce parere am, am postat doar o intrebare.

| Inferno explică (pentru Wehrmacht):

Daca fiecare ar avea dreptul sa faca ce vrea, China nu ar mai aresta cetateni chinezi pentru ca se opun regimului si probabil ca nu as mai putea pune intrebarea asta.

| RAY a răspuns:

Tradatori,hoti de tara trebuie pedepsiti asa cum se poate,in china au fost multi tradatori care au vrut sa tradeze china desigur americane acesti eroi ai democratiei vor distrugerea economiei chineze,de ce nu pui poze cu sclavi englezilor? cu victimele americanilor?
de ce nu scrii ca americani tiau omorat propi oamenii ca sa ucida persoane nevinovate sa inventeze razboaie pentru petrol, si de Romania da sa se afiseze ce faceau studenti care terminau un liceu, pensionari etc
termini un liceu
nu ai loc de munca
o locuinta
nu ai experienta, calificare, practic nu ai nimic te angajezi pentru 200 de euro chiria find de 100 de euro, sa vedem cum a fost atunci si cum e acuma, nu propaganda americana
toti care au fost au meritato

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Daca fiecare ar spune ce ar vrea china nu ar fi unde e,ar fi ca Romania care importa totul si suntem platiti pe salari de nimic conduci de fmi da asta suntem,omul nu are nevoie de aiureli de astea,omul are nevoie de mancare, liniste, loc de munca, o viata decenta, nu partide politice care sa fure tara

| RAY a răspuns:

Nu,nu doresc sa vad hoti, tradatori de tara, toata ziua i vad la tv desi as vrea sai vad si pe astia tot acolo, americani astia si propaganda lor de distrugere de economi, totul e o minciuna menita sa creeze o parere negativa asupra chinezi

| ErrorFound a răspuns (pentru Inferno):

A, atunci imi cer scuze. happy